PRÍSADY DO KOZMETIKY

EMULGÁTORY V KOZMETIKE

 

Aj vy sa zaujímate o výrobu kozmetických produktov pozostávajúcich z emulzií? V tom prípade sa bez emulgátora nezaobídete. Emulzia sa v kozmetike najčastejšie tvorí pri výrobe krémov, telových mliek, balzamov a mastí, teda produktov, ktoré obsahujú vodu aj olej.

 

Olejové a vodné zložky sú za bežných podmienok vzájomne nemiešateľné. Na to, aby ste z nich vytvorili jednu „kompaktnú hmotu“ slúžia práve emulgátory. Ide o látky, ktoré zabezpečia zmenšenie povrchového napätia a rozptýlenie kvapôčok jednej fázy do druhej. To isté môžete dosiahnuť jednoduchým premiešaním, avšak určite ste si všimli, že takmer okamžite sa vodná a olejová fáza opäť oddelí. Úlohou emulgátorov je tak aj spomaliť dobu, ktorá je potrebná na opätovné rozdelenie dvoch fáz, čím získate stabilnú emulziu. Deje sa to z dôvodu, že každá molekula emulgátora obsahuje dve časti - jednu, ktorá sa viaže na vodu a druhú, ktorá sa viaže na olej. Pri správnom výbere emulgátora do vášho kozmetického produktu tak dosiahnete stabilnú a trvalú emulziu.

 

DRUHY EMULZIÍ

 

Poznať druh vašej emulzie má význam pre výber správneho emulgátora. Rozlišujeme emulzie:

 

O/W – olej vo vode, kedy je olej rozptýlený vo vode. Príkladom je telové mlieko alebo ľahký pleťový krém. Nevýhodou je, že pre vyšší obsah vody sú tieto emulzie ľahšie napadnuteľné mikroorganizmami, ale zároveň voda spôsobuje chladivý efekt na pokožku. Do týchto emulzií je vhodné použiť O/W emulgátory, tie sa väčšinou vyznačujú tým, že spôsobujú dobrú roztierateľnosť produktu a sú stabilné aj pod 0°C. Patria medzi ne napríklad prírodné emulgátory ako Cetearyl alcohol, kyselina stearová, Glyceryl Stearate Citrate, Sucrose Stearate, Montanov, Olivem, Beautyderm, PolyAquol-2W, Xyliance, Plantasens HE20 a iné.

 

W/O – voda v oleji, kedy je naopak voda rozptýlená v oleji. Príkladom sú hustejšie masti, balzamy, nočné krémy a podobne. Takéto emulzie sú náročnejšie na stabilizáciu než O/W a látky v nej musia byť rozptýlené do veľmi malých kvapôčok. Pre vysoký obsah oleja vytvárajú mastnejší film na pokožke, na druhú stranu sú odolnejšie voči mikróbom a vode. Tento typ emulzií vyžaduje W/O emulgátory, ich výhodou je, že sú jemné ku pokožke.

 

Medzi tento typ prírodných emulgátorov patrí napríklad Glyceryl Sterate SE, lecitín, Polyglyceryl oleate, Glyceryl oleate, Neocare P3R, Polyglyceryl-4-oleate.

 

Emulgátory môžeme rozdeliť aj podľa ich iónového charakteru. Drvivá väčšina prírodných emulgátorov je neiónových. Existujú aj aniónové výnimky ako napríklad Sodium Lauroyl Lactylate. Katiónové prírodné emulgátory sú veľmi zriedkavé, ich funkciu plnia napríklad quaty ako BTMS, ktoré sa ale nezaraďujú k prírodným emulgátorom.

 

TIPY A TRIKY PRI PRÁCI S EMULGÁTORMI

 

pH prostredia

 

Väčšina emulgátorov pracuje dobre v rozmedzí pH 4,5 – 6, toto je zároveň aj najbežnejšie pH kozmetiky. Ak chcete pracovať s výrobkami mimo týchto hodnôt pH, zvoľte emulgátor, ktorý bude fungovať aj v tomto rozmedzí.

 

Množstvo oleja v produkte

 

Podiel oleja a tukov na zložení emulzie môže tiež ovplyvniť výber emulgátora. Niektoré emulgátory totiž pracujú lepšie pri nižšom obsahu oleja (5-15 %) v produkte, iným zas vyhovuje vyšší podiel (25-45 %), prípadne stredné hodnoty.

 

Viskozita produktu

 

Funkcia emulgátorov závisí aj od viskozity produktu. Ak chcete robiť veľmi tekuté emulzie do rozprašovačov je vhodné zvoliť emulgátory navrhnuté pre tento účel, rovnako tiež v opačnom prípade. Zároveň viskozitu (ako veľmi hustý bude váš produkt) môžete čiastočne ovplyvniť aj emulgátorom, a to zmenou pomeru olejovej fázy ku emulgátoru, čo môže zahustiť produkt. Podobný efekt má aj pridanie zahusťovadiel vhodných k danému emulgátoru alebo zmena pomeru vodnej a olejovej fázy v produkte.

 

Charakter olejovej fázy

 

Nie všetky látky, ktoré sú súčasťou olejovej fázy, sa budú správať rovnako pri použití daného emulgátora. Niektoré emulgátory totiž pracujú lepšie s parafínmi a silikónovými olejmi (to však nie sú látky schválené pre prírodnú kozmetiku), iné zas s triacylglycerolmi (bežné rastlinné oleje).

 

Emulgátory pre studené a teplé procesy

 

Väčšina emulgátorov na trhu je určená pre použitie pri výrobe kozmetiky za tepla. Teplý proces spočíva v zahriatí vodnej aj olejovej fázy emulzie na teplotu danú buď bodom stability niektorej zo surovín či vhodnou teplotou pre emulgátor a následne v zmiešaní týchto dvoch fáz. Počas chladnutia je nutné zmes premiešavať, najčasnejšie mixérom, aby sa zlepšilo rozptýlenie kvapôčok jednej fázy do druhej a vytvorila sa stabilná emulzia. Existujú aj emulgátory pre studené procesy, ktoré nevyžadujú zahriatie na vyššiu teplotu, aby sa roztopili a mohli zmiešať. To je vhodné v prípade, ak chcete ušetriť energie na zahriatie fáz, ale uľahčí to aj prácu s tepelne citlivými ingredienciami.

 

Vplyv na farbu a vôňu produktu

 

Niektoré emulgátory môžu ovplyvniť sfarbenie či vôňu výrobku. Ak chcete snehovo biele krémy, vyhnite sa použitiu emulgátorov s príliš silným žltým sfarbením.

 

Koncentrácia emulgátora

 

Pri popise jednotlivých emulgátorov nájdete väčšinou priamo od výrobcu informácie o tom, aký percentuálny podiel emulgátora je vhodné použiť v danom výrobku. Niektoré emulgátory sú už zmesou rôzny látok, a tak ich stačí použiť v menšom množstve. Iné je zas nevyhnutné použiť vo vyššej koncentrácii.

 

Kompatibilita s ostatnými ingredienciami

 

Pri výbere vhodného emulgátora hľaďte aj na ostatné ingrediencie v receptúre. Niektoré látky totiž destabilizujú emulzie a je tak nutné použiť co-emulgátory. Iné zložky zas znižujú viskozitu, čo sa kompenzuje stabilizátormi.

 

Stabilizátory a co-emulgátory

 

Niekedy nestačí použiť samotný emulgátor a receptúra si vyžadujete použitie co-emulgátora zvyšujúceho emulgačné schopnosti, napr. ide o mastné alkoholy alebo estery. Prípadne produkt vyžaduje stabilizátory prospievajúce k väčšej stabilite emulzie.

 

Textúra konečného produktu

 

Emulgátory majú vplyv aj na textúru kozmetických prípravkov. Tá je ovplyvnená veľmi veľa faktormi, preto sa nedá spoľahlivo dopredu povedať, ako konkrétny emulgátor zareaguje v spojení s ďalšími surovinami v recepte a je väčšinou nutné si to overiť prakticky.

 

NAJBEŽNEJŠIE POUŽÍVANÉ EMULGÁTORY

 

Olivem 1000

 

Jedná sa o prírodný O/W emulgátor, vhodný pre široký rozsah pH 3-12, pridáva sa do olejovej fázy pri 75°C. Jeho vlastnosti zlepšuje pridanie 0,2% xantánovej gumy. Možno spolu s ním použiť aj co-emulgátory ako cetyl a cetearyl alkohol pre zahustenie produktu. INCI: Cetearyl Olivate & Sorbitan Olivate. Je vhodný na výrobu krémov a hustejších typov emulzií.

 

Neocare P3R

 

Jedná sa o prírodný W/O emulgátor vhodný na vytvorenie veľmi málo viskóznych (tekutých) emulzií. Je vhodný na horúci aj studený proces výroby, rozpúšťa sa v olejovej fáze. Vyžaduje však stabilizáciu elektrolytmi – MgSO4, NaCl a iné. INCI: Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Polyglyceryl-3 Ricinoleate

 

Beautyderm K10

 

Alternatívou pre drahší Olivem 1000 je Beautyderm. Ide o prírodný O/W emulgátor, rozpustný v olejovej fáze pri 70°C, pH použitia 2,5-7. INCI: Sorbitan Olivate, Cetearyl Glucoside, Cetearyl Alcohol. Oceníte ho pri výrobe krémov či telových mliek, ale aj iných produktov.

 

Lecitín

 

Ďalším zástupcom z radov prírodných neiónových emulgátorov W/O je lecitín. Pre kozmetické použitie sa najčastejšie získava zo sóje alebo slnečnice a je rozpustný v olejovej fáze. Lecitín umožní vznik emulzie, ale nezahusťuje produkt, preto je ho nutné kombinovať s co-emulgátormi ako cetyl či cetearyl alkoholom, prípadne zahusťovadlom xantánovou gumou. Výhodou je, že je jemný ku pokožke a zvlhčuje ju, používa sa v nízkych koncentráciách do 5 %.

 

Faktorov, ktoré je dobré brať do úvahy pri výbere emulgátora, nie je málo, avšak tu je práve priestor na vašu kreativitu. Vo všeobecnosti platí, že čím viac zložiek váš produkt obsahuje, tým môže byť náročnejšie zvoliť vhodný emulgátor, avšak nie je to nemožné. Vyžaduje si to len chvíľu experimentovania a po čase sami zistíte, ktorý emulgátor vám vyhovuje najviac.