Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Možno ste už aj vy narazili na zaujímavé videá či fotky so želé mydlom alebo o ňom počujete iba prvýkrát, nevadí – aj vy si môžete takéto mydlo vyrobiť doma. Želé mydlo vyčarí radosť na tvári nielen detí, ale aj dospelých, môžete ho použiť ako darček. Prinášame vám dva recepty, ako si pripraviť želé mydlo v pohodlí domova.
Nižšie nájdete zoznam surovín na dva základné želé mydlá. Samozrejme, budeme sa venovať aj porovnaniu týchto dvoch mydiel. Najskôr si však treba uvedomiť, že preto, aby mydlo penilo, musí obsahovať tenzid, ktorý zabezpečí čistiace a penotvorné účinky. V druhom rade potrebujeme gélotvornú zložku, v našom prípade sme zvolili karagénan – rastlinné zahusťovadlo, ktoré sa skvelé hodí na výrobu pevných želé a je navyše vegánske.
Fáza INGREDIENCIA %A Demineralizovaná voda 56,00A SCS - sodium coco sulfát 4,65B Karagénan 2,25B Mica prášok Soft amethyst 0,50B Glycerín 36,10C Esenciálny olej levanduľa 0,50C IPA (isopropyl alkohol) Podľa potreby Silikónová forma obdĺžniky ---
Fáza INGREDIENCIA %A Demineralizovaná voda 71,00A Glycerín 10,00A Mica prášok Enchanted forest 0,50A Karagénan 4,00B Decyl glukozid 14,00C Kyselina mliečna 0,00C IPA (isopropyl alkohol) Podľa potrebyC Esenciálny olej borovica 0,50 Silikónová forma obdĺžniky ---
1. Všetky pomôcky, nádoby či obaly, ktoré budete používať, dôkladne vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do nádoby odvážte karagénan, glycerín a mica prášok, dôkladne premiešajte na hustú kašu.Odložte bokom.3. Do druhej tepelne odolnej nádoby odvážte vodu a vložte na vodný kúpeľ, začnite zahrievať.4. Akonáhle voda dosiahne mierneho varu, okolo 70-80 °C, rozmiešajte v nej SCS prášok. Po rozpustení pridajte zmes glycerínu, karagénanu a mica prášku, ktorú ste si pripravili vopred. Dôkladne zamiešajte.5. Udržujte zhruba 10 minút pri 70-80 °C, aby mal karagénan dostatok času sa rozpustiť. Potom vyskúšajte malé množstvo zmesi na chladnom tanieri – ak zmes stuhla, môžete ju zložiť z vodného kúpeľa.6. Nakoľko zmes tuhne pomerne rýchlo, je nutné ešte za vyššej teploty pridať esenciálny olej,pokiaľ by sa čakalo na vychladnutie, zmes by stuhla a olej by sa pridať nedal.7. Hneď po pridaní esenciálneho oleja prelejte do vybranej silikónovej formy a postriekajte naplnenú formu IPA – odstránite tak bublinky.8. Po stuhnutí je mydlo pripravené na používanie.
1. Opäť všetky pomôcky, nádoby či obaly vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážte glycerín, mica prášok a karagénan, dôkladne premiešajtena hustú kašu a pridajte demineralizovanú vodu.3. Túto zmes vložte na vodný kúpeľ a zahrievajte do rozpustenia karagénanu pri 70 °C.Zmes môžete zložiť z vodného kúpeľa až keď karagénan tuhne (otestujete to nanesením malého množstva karagénanu na tanierik, ak zmes stuhne, karagénan sa zahrial dostatočne, ak nie, pokračujte v zahrievaní).4. Po zložení z vodného kúpeľa hneď pridajte decyl glukozid a dôkladne zamiešajte. 5. Následne skontrolujte pH a pridajte kyselinu mliečnu po kvapkách(uvedené množstvo je len orientačné), aby ste pH dostali pod hodnotu 7, ideálne 4,5-5,5.6. Pridajte esenciálny olej, dobre zamiešajte a ihneď nalievajte do pripravenej formy.7. Naplnenú formu postriekajte IPA pre odstránenie bubliniek. 8. Po stuhnutí je mydlo hotové a pripravené na používanie.
Prinášame vám niekoľko tipov a trikov, vrátane rád na skladovanie, aby ste si váš výrobok úspešne vyrobili a užili, čo najdlhšie.Zmes po zložení z vodného kúpeľa tuhne veľmi rýchlo, preto neváhajte s pridaním esenciálneho oleja.Kvôli vyššej teplote sa časť oleja vyparí a môže dôjsť aj k určitej teplotnej degradácii, avšak pri poklese teploty pod 40 °C je zmes príliš tuhá na to, aby do nej išli zaimkorporovať iné látky.Z tohto dôvodu nebol použitý ani konzervant vo výrobku, hoci sa v želé mydle nachádza pomerne vysoké množstvo tenzidov a karagénanu. Zároveň, by pri vyššej teplote, kedy je ešte možné pridať do zmesi látky, konzervant zdegradoval a neposkytol by ochranu výrobku. Aj preto je dobré, aby ste výrobok spotrebovali čo najrýchlejšie.Zároveň je dobré mydlo skladovať mimo vody po použití (dávajte si pozor na zbytkovú vodu mydelničke). Ak chcete mydlo skladovať, neodporúča sa to dlhodobo, nakoľko mydlo bez používania začne vysychať. Pripravujte si tak menšie dávky mydla, aby ste vždy mali po ruke čerstvý výrobok.V prípade výroby mydla s decyl glukozidom rovnako platia predchádzajúce rady. Opäť pridajte decyl glukozid a kyselinu mliečnu hneď po zložení z vodného kúpeľa inak zmes stuhne a látky nebude možné pridať. Hoci vyššia teplota spôsobí nepresnosti v stanovení pH, nemalo by to výrazne ovplyvniť výsledné pH výrobku – cieľom je prejsť z alkalického pH (8 a viac) do neutrálneho (pH 7), prípadne mierne kyslého (do pH 4,5).
Prinášame vám porovnanie vlastností oboch mydiel, aby ste si vedeli vybrať to, ktoré vám sedí najviac.Už na prvý pohľad sa mydlá čiastočne odlišujú v pracovnom postupe, nakoľko v prvom prípade používame práškový a v druhom tekutý tenzid. Tieto tenzidy majú aj odlišné pH, decyl glukozid je silno zásaditý, preto je nutná úprava pH. Úpravu pH môžete vykonať aj pri mydle s SCS, ale nakoľko SCS má nižšie pH než decyl glukozid, nie je to tak nutné. Pri používaní mydlo s obsahom decyl glukozidu poskytovalo o niečo väčšiu penu, avšak pokiaľ vám príliš stuhlo, takéto mydlo zvládne iba jedno ďalšie zahriate pre dodatočné rozpustenie. V ostatných hľadiskách však bolo porovnateľné so želé mydlom s SCS.Hlavným kritériom pre vás tak bude pravdepodobne dostupnosť surovín, pokiaľ máte po ruke SCS, zvoľte toto mydlo. Pokiaľ radšej pracujete s glukozidmi, želé mydlo s obsahom decyl glukozidu je to pravé pre vás.
Nižšie si prejdeme jednotlivé suroviny a ich význam pre recept. Takisto zistíte viac o ich možných zámenách, aby ste si mohli prispôsobiť na mieru recept na vaše želé mydlo.
Základom pre rozpustenie tenzidov či tvorbu želé je demineralizovaná voda. Vďaka nej v kombináciís karagénanom získate tuhý gél, čiže želé. Demineralizovanú vodu môžete nahradiť aj kvetinovými hydrolátmi, pokiaľ si to želáte. Kvetinové hydroláty môžu navyše dodať výrobku jemnú vôňu, ktorá môže nahradiť použitie esenciálnych olejov.
Glycerín je dôležitou zložkou v oboch receptoch. Jedná sa o alkohol, v tomto prípade rastlinného pôvodu, ktorý má široké využitie v kozmetickom priemysle ako zvlhčovadlo pokožky. V našom prípade glycerín pomáha urýchliť rozpustenie karagénanu, nakoľko poskytuje práškovej forme karagénanu lepšie prostredie na hydratáciu, ako keby sa karagénan pridával priamo do vody – vytvorili by sa hrudky. To isté platí aj o použití mica prášku, vďaka glycerínu sa rýchlejšie rozptýli a rovnomerne zafarbí výrobok.Aj preto glycerín z výrobku nevynechávajte ani zásadne nemeňte jeho zastúpenie v recepte,nakoľko sa môže stať, že získate želé mydlo o inej pevnosti.
Zahusťovadlom a gélotvorným činidlom v tomto recepte je karagénan. Vďaka tejto látke rastlinného pôvodu získame krásne pevné želé. Karagénan sa rozpúšťa vo vode po zahriatí na zhruba 70 °C, preto je nutné zahrievať výrobky s jeho prítomnosťou, inak vám mydlo nestuhne.Karagénan je možné nahradiť živočíšnou želatinou, avšak rátajte s tým, že pri rovnakom dávkovaní môžete dosiahnuť odlišne tuhé želé. Aj preto bude zrejme nutné, aby ste si vyskúšali dávky s rozličným podielom želatiny, kým získate žiadanú tuhosť.Samozrejme, pokiaľ chcete menej pevné želé, môžete znížiť obsah karagénanu o zhruba 0,5 až 1 %.V opačnom prípade, ak chcete pevnejšie želé, zvýšte obsah karagénanu v rovnakej miere.
SCS alebo sodium coco sulfát je tenzid, ktorý sa široko používa v rôznych druhoch kozmetiky vyžadujúcej penivé a čistiace účinky. SCS sa predáva v podobe bielych guličiek, a tak sa tak intenzívne nedostáva do vzduchu a nedráždi dýchacie cesty pri manipulácii ako zvykne SCI. Pokiaľ sa vyhýbate použitiu sulfátov v kozmetike, vyskúšajte náš druhý recept na želé mydlo s obsahom decyl glukozidu. Inak predstavuje SCS pohodlnú formu tenzidu, ktorá sa ľahko dávkuje a rýchlo rozpúšťa vo vode.
Alternatívou k použitiu SCS je decyl glukozid. Jedná sa o tekutý tenzid s vyšším pH, preto je nutná úprava pH finálneho výrobku. Decyl glukozid má podobné vlastnosti ako coco glukozid, avšak túto variantu sme netestovali, preto vám nevieme zaručiť, že výsledné mydlo stuhne pri použití coco glukozidu.Decyl glukozid poskytuje intenzívnu a bohatú penu, ktorá je výraznejšia než pri použití SCS. Pokiaľ máte po ruke decyl glukozid, vyskúšajte variantu želé mydla aj s jeho použitím.
Pre zafarbenie vašich výrobkov sa najčastejšie používajú mica prášky, ktoré môžete využiť v širokej palete produktov. Mica prášky sa obvykle kombinujú s glycerínom pre ich rovnomerné rozptýlenie po pridaní vody. Mica prášky možno pridať aj na záver do ešte tekutého výrobku, avšak je tu riziko, že nedôjdek dôkladnému rozmiešaniu a vo výrobku ostanú hrudky. Sami si môžete zvoliť intenzitu zafarbenia výrobku, mica prášky môžete dávkovať až kým nedosiahnete želený odtieň. Zároveň máte na výber širokú paletu farieb, a tak si môžete vytvoriť výrobok presne podľa vašich predstáv.
Pre získanie príjemnej vône hotových mydielok boli použité esenciálne oleje, tieto koncentrované aromatické výťažky z rastlín prevoňajú vaše výrobky najrôznejšími vôňami. Ich výhoda a nevýhoda zároveň je, že sa intenzívnejšie uvoľňujú za tepla. Preto pri ich pridávaní do zmesi za tepla stratíte časť týchto olejov, na druhú stranu pri sprchovaní a kontakte s teplou vodou sa budú intenzívnejšie uvoľňovať z mydla,a tak si ich užijete ešte viac.Samozrejme, môžete si pripraviť neparfumovanú verziu mydla bez týchto látok. Alebo môžete siahnuť po vonných olejoch, jedná sa o synteticky pripravené vonné látky. Na druhú stranu vám však ponúkajú ešte širšiu paletu vôní než esenciálne oleje.
Na úpravu pH bola v tomto prípade využitá kyselina mliečna. Kyselina mliečna má výhodu v tom, že sa predáva už ako roztok, a tým odpadá rozpúšťanie a príprava roztoku, ako v prípade kyseliny citrónovej. Zároveň je kyselina mliečna pomerne koncentrovaná, a tak jej nebudete potrebovať toľko ako v prípade kyseliny citrónovej.Aj preto je vhodné pri úprave pH postupovať pomaly, pridávať kyselinu po kvapkách, dôkladne zamiešať, skontrolovať pH a až tak pridať ďalšie množstvo kyseliny, ak je to nutné. Pre kontrolu hodnoty pH môžete využiť napríklad pH papieriky.
IPA alebo izopropyl alkohol je univerzálna látka na odstraňovanie bubliniek z mydiel pripravených či užz mydlových hmôt alebo zo želé. Zároveň pomáha zabrániť vzniku mydlového prachu v prípade klasických mydiel z tukov a hydroxidu. Najjednoduchšie je mať po ruke IPA v spreji, avšak ak IPA práve nemáte, nemusíte túto látku použiť.Rátajte však s tým, že vaše mydlo bude mať bublinky na svojom povrchu.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Želé mydlo je zábavný a zaujímavý spôsob ako si oživiť večerný rituál, či spríjemniť nutnú hygienickú rutinu deťom. Vyskúšali ste už niekedy niečo podobné?Ďakujeme Ivane Jakalovej za skvelý návod na tvorbu želé mydla.
Ak máte nejaké otázky a nápady, ako si želé mydlo ešte vylepšiť, určite nám napíšte na marketing@handymade.skKým sa znovu uvidíme pri ďalšom návode či článku, majte pekné a tvorivé dni.
Do zmydelnenia, priatelia.