Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Láka vás výroba domácej kozmetiky, najmä mydla a neviete ako začať? Ja som tvorivá duša, ktorá rada skúša rôzne techniky. S výrobou mydla som sa stretla už dávnejšie. Kúpila som si vtedy mydlovú hmotu, farbivo a esenciu, všetko pomiešala a bolo hotovo.
Keď som sa po rokoch vrátila k myšlienke vyrobiť si vlastné mydlo, začala som študovať na internete rôzne možnosti. Výroba mydla ma očarila, chcela som vyskúšať úplne všetko. Výroba mydla mi pripomenula pečenie koláča, s rozdielom, že z mydla sa nepriberá :)
Mydlo sa dá vyrobiť troma spôsobmi, v krátkosti by som vám ich rada priblížila.
V podstate ide o roztopenie vopred pripravenej mydlovej hmoty. Mydlové hmoty sú dostupné v rôznom zložení, číre, s obsahom kozieho mlieka, glycerínu,... Do roztopenej hmoty môžete podľa želania pridať esencie, farbivá, bylinky. Takto pripravenú hmotu nalejete do formy a necháte stuhnúť. Mydlo je okamžite pripravené na použitie.
Tento proces je už pomerne náročnejší. Jedná sa o reakciu medzi mastnými kyselinami (olejmi) a zásadou (roztok hydroxidu). Výhodou takejto výroby je určite možnosť výberu olejov, teda možnosť ovplyvniť výsledné vlastnosti mydla. Zmes sa ľahko farbí, preto sa tento spôsob výroby preferuje pri výrobe mydiel s rôznymi vzormi. Oleje a roztok hydroxidu spolu reagujú za izbovej teploty, proces prebieha pomalšie. Mydlo musí zrieť niekoľko týždňov tak, aby dosiahlo požadovanú hodnotu pH a tvrdosť.
Proces za tepla je veľmi podobný tomu za studena s rozdielom, že prebieha pri zvýšenej teplote. Mydlo po procese zmydelnenia má okamžite požadované pH. Pred jeho použitím teda stačí kratší čas na vyzrievanie. Menšou nevýhodou je farbenie, nakoľko vzniknutá hmota je pomerne hustá a rýchlo tvrdne, nevieme vytvárať také pekné vzory ako pri procese za studena.
V najbližších dňoch vám predstavíme všetky spôsoby výroby.
Vaša Lucia.