Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Voda po holení je ďalší typicky pánsky výrobok, ktorý si je možné vyrobiť aj doma. A pritom výroba vôbec nie je zložitá, navyše nevyžaduje zahrievanie, a preto ju zvládnu aj úplní začiatočníci.
Na výrobu vody po holení budeme potrebovať esenciálne oleje v kombinácii s vodou – nakoľko sa jednáo výrobok na vodnej báze, bude nutné použiť solubilizátor, ktorý umožní spojenie vodných a olejových surovín. Vďaka tomu, že voda po holení neobsahuje alkohol, bude menej dráždiť pokožku, a tiež ju je možné využiť prípadne aj ako parfum.
Fáza INGREDIENCIA %A Demineralizovaná voda 60,80A Hydrolát rozmarín 30,00A Glycerín rastlinný 5,00B Solubilizátor Symbio solv clear plus 2,40B Esenciálny olej santalové drevo 0,30B Esenciálny olej koriander 0,10B Esenciálny olej levanduľa 0,10B Esenciálny olej cédrové drevo 0,30B Konzervant Euxyl PE 9010 1,00 Fľaša s rozprašovačom ---
1. Všetky pomôcky, nádoby či obaly, ktoré použijete, dôkladne vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do jednej nádoby odvážte suroviny fázy A – demineralizovanú vodu, hydrolát a glycerín, dobre premiešajte.3. Do druhej nádoby odvážte suroviny fázy B, čiže solubilizátor, esenciálne oleje a konzervant.Opäť dobre premiešajte a hneď pridajte suroviny fázy A (vodnú zmes).4. Vodu po holení dôkladne premiešajte, aby došlo k úplnému rozpusteniu solubilizátora a dobrému spojeniu jednotlivých surovín.5. Výrobok naplňte do vybranej vydezinfikovanej fľaše s rozprašovačom.
Nakoľko je výroba vody po holení skutočne jednoduchá, nemusíte sa jej vôbec obávať.Aj tak vám však prinášame zopár rád a trikov, ktoré vám môžu pomôcť.Pokiaľ budete mať problém rozpustiť oleje vo vode aj pri použití solubilizátora, vyskúšajte zvýšiť pomerz 3:1 na 4:1 (esenciálne oleje:solubilizátor). Výsledný výrobok môže mať po pretrepaní mliečnu či kalnú farbu – po odležaní sa obvykle vyčíri. Prípadne môže zostať mierne kalný hlavne pri väčších dávkach olejov. Nie je to však závada, ktorá by narušovala funkčnosť výrobku, obsah solubilizátoru tak zvyšujte ibav prípade, že sa oleje od vody viditeľne oddeľujú.
Nižšie vám prinášame prehľad jendotlivých surovín a ich možných náhrad, vďaka čomu si môžete prispôsobiť vodu po holení presne podľa vašich predstáv a pripraviť tak skvelý výrobok či už sebe alebo ako darček.
Ako základ na výrobu mnohých kozmetických výrobkov, vrátane vody po holení, slúži demineralizovaná voda. Nepoužívajte bežnú vodu z kohútika ani prevarenú – takáto voda bude stále obsahovať minerály, ktoré môžu narušiť stabilitu výrobku či konzervantu.Náhradu demineralizovanej vody však predstavujú kvetinové hydroláty, ktoré môžete ľubovoľne kombinovať pre vytvorenie zaujímavého výrobku. Zároveň, vďaka vysokému podielu vody, na rozdiel od niektorých komerčne dostupných výrobkov, kde dominuje alkohol, bude voda po holení menej dráždivá pre pokožku.
Príjemnú bylinkovú a zároveň sviežu vôňu vnáša do výrobku rozmarínový hydrolát, a zároveň táto rastlina pomáha upokojovať podráždenú pokožku. Okrem toho, ako bolo spomínané vyššie, kvetinový hydrolát môžete použiť na nahradenie aj celého podielu demineralizovanej vody v recepte.Pokiaľ sa vám vôňa rozmarínu nepáči, siahnite po svojom obľúbenom hydroláte alebo ich skombinujte hneď niekoľko. Na podráždenú pokožku sa skvele hodí kvetinová voda z hamamelu alebo aloe vera šťava. Ak práve hydrolát po ruke nemáte, použite demineralizovanú vodu.
Výbornou zvlhčujúcou surovinou rozpustnou vo vode je glycerín. Tento alkohol je surovinou dobre kompatibilnou s vodnými aj mnohými aktívnymi surovinami. Vo výrobkoch pomáha zvyšovať hydratáciu pleti vďaka tomu, že v nej zlepšuje zadržovanie vody.Glycerín je ľahko dostupnou surovinou, ktorú toleruje široká škála druhov pleti. Prípadne ho však môžete nahradiť sodium PCA s podobnými vlastnosťami alebo ho úplne vynechať a použiť rovnaký podiel demineralizovanej vody.
Solubilizátory sú látky, ktoré sa správajú podobne ako emulgátory, čiže umožňujú spojenie vodnýcha olejových surovín. Avšak rozdiel je v tom, že solubilizátory sú určené na rovnomerné rozptýlenie malého množstva olejov vo výrazne väčšom podiele vody. Vďaka tejto látke si môžete pripraviť vody po holení či parfume na báze vody v pohodlí domova.Túto látku nie je možné z výrobku vynechať, nakoľko inak nedôjde k prepojeniu vodných a olejových surovín. Pokiaľ však máte problém so spojením oleja s vodou, vyskúšajte podľa rád vyššie zvýšiť pomer solubilizátora k olejom.
Toto je časť receptu, kedy sa nekladú medze vašej fantázii. Vyskúšajte zmesi esenciálnych olejov alebo použite iba jeden obľúbený esenciálny olej. Je to na vás. My sme pre vás pripravili drevitú zmes cédrového a santalového dreva v kombinácii s koriandrom a levanduľou. Táto vôňa očarí predovšetkým pánov svojimi intenzívnymi drevitými a zemitými tónmi.Pokiaľ chcete ešte viac rozšíriť paletu dostupných vôní, vyskúšajte vonné oleje. Rovnako však, ako pri esenciálnych olejoch, dodržujte odporúčané maximálne dávkovanie pre jednotlivé oleje (napr. podľa štandardov IFRA).
Pre dlhodobé používanie akéhokoľvek výrobku na vodnej báze či s obsahom vody je nutné použiť konzervant. V tomto prípade bol zvolený Euxyl PE 9010 nakoľko je dobre kompatibilný so širokým rozsahom hodnôt pH, a tak vhodný aj pre začiatočníkov.Nahradiť ho môžete iným širokospektrálnym konzervantom, ale nezabudnite si overiť či je aktívny aj pri pH vášho výrobku. V opačnom prípade bude pH nutné upraviť (niektoré konzervanty fungujú iba v kyslom pH, a tak musíte pridať napr. kyselinu mliečnu na zníženie pH).Konzervant však určite pridajte, nakoľko sa výrobok bez neho po pár dňoch pokazí.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Po návode a tvorbe balzamu na fúzy prichádzame aj s návodom na tvorbu vody po holení pre pánov,ktorí majú radšej pocit čerstvého oholenia fúzov. Veríme, že voda po holení s prírodným zložením nepodráždi pokožku a zaručí príjemnú vôňu.
Ak vyrábate vlastné vody po holení, či iné prírodné kozmetické výrobky, určite nám napíšte, ako sa vám darí a pridajte aj pár užitočných tipov. Vaše správy čakáme na marketing@handymade.skTento skvelý návod na tvorbu vody po holení nám poskytla Ivana Jačalová. Ďakujeme.