Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Milí priatelia,aj vy si môžete dopriať luxusný telový olej z vyberaných surovín pre ošetrenie podráždenej a namáhanej pokožky, napríklad po holení. Upokojujúci telový olej je bohatý na prírodné oleje a výťažky z rastlín,ktoré ošetrujú pokožku. Navyše, jeho príprava je jednoduchá a zvládne ju každý.
33 % Šípkový olej zo semien30 % Argánový olej, deodorizovaný15 % Alkyl Benzoate C12-1510 % Mandľový olej10 % Nechtíkový macerát1 % Vitamín E, tokoferol0,5 % Bisabolol Alfa Natural 95 %0,5 % Esenciálny olej, levanduľa
1. Všetky nádoby a pomôcky vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Jednotlivé suroviny na upokojujúci telový olej postupne odvážte a pridávajte do zmesiv ľubovoľnom poradí.3. Na záver výsledný olej premiešajte.
Nižšie si predstavíme jednotlivé zložky telového oleja a ich význam pri starostlivosti o pokožku. Vďaka tomu budete poznať vlastnosti vybraných surovín pre upokojujúci telový olej a môžete si prispôsobiť ich pomer podľa vašich požiadaviek.
Hlavnou účinnou látkou, ktorú nájdete v upokojujúcom telovom oleji, je práve Bisabolol Alfa Natural.Jedná sa o olejovitú surovinu získavanú zo stromu Candeia. Má protizápalové a hojivé účinky, čo je hlavný dôvod, prečo bol vybraný pre upokojujúci telový olej. Okrem toho sa vyznačuje antimikrobiálnymia hojivými vlastnosťami, je vhodný aj na citlivú pleť.
Nádhernú zlatavo oranžovú farbu získava upokojujúci telový olej práve vďaka použitiu šípkového olejazo semien. Tento olej je cenený pre vysoký obsah antioxidantov a mastných kyselín. Je vhodný na suchúa podráždenú pokožku. Okrem toho má spevňujúci efekt, preto sa okrem telových olejov využívaaj v pleťových sérach.
Tento luxusný olej má dlhú tradíciu svojho použitia v kozmetike. Získava sa z jadier argánového stromu.Pre upokojujúci telový olej bol zvolený pre svoj vysoký obsah vitamínov, ako vitamínu E, A a iných,a taktiež aj pre obsah minerálnych látok. Argánový olej je vyhľadávaný aj preto, že pomáha zlepšovať pružnosť pokožky a stav strií. Deodorizovaný argánový olej je zbavený vône, preto v telovom oleji môže lepšie vyniknúť použitý esenciálny olej.
Alkyl Benzoate je olejovitá kvapalina, ktorá sa využíva ako čiastočná náhrada olejov vo výrobkoch,pretože zmierňuje finálny pocit mastnoty. Výsledný upokojujúci telový olej je tak ľahší a lepšie sa vstrebáva pokožkou. Je to zmes esterov a alkoholov s dlhším reťazcom. Alkyl Benzoate má zmäkčovaciea antimikrobiálne vlastnosti.
Maceráciou nechtíka lekárskeho v slnečnicovom oleji vznikol nechtíkový macerát, ktorý v sebe tak obsahuje cenné látky vyextrahované z tejto rastliny. V podobe oleja sa s nechtíkovým macerátom ľahko pracuje, zároveň pomáha hojiť drobné rany a popáleniny. Aj preto je vhodný na popraskanú a podráždenú pokožku. Okrem toho má antimikrobiálne a regeneračné vlastnosti, čo oceníte, ak upokojujúci telový olej aplikujete na pokožku po holení.
Mandľový olej sa využíva ako základný neutrálny olej vo všetkých druhoch kozmetiky. Veľmi dobre sa kombinuje s inými olejmi a je bohatý na vitamíny E a A, ktoré majú antioxidačné vlastnosti, aj preto bol vybraný pre upokojujúci telový olej. Veľmi rýchlo sa vstrebáva pokožkou, preto sa používa aj na masáže, zároveň pomáha kožu regenerovať.
Tokoferol alebo inak vitamín E je prírodný antioxidant, ktorý je aj bežnou súčasťou olejov.Avšak jeho pridanie do olejových produktov predlžuje sviežosť olejov a odďaľuje ich oxidáciu.Aj preto ho obsahuje upokojujúc telový olej. Jeho antioxidačné vlastnosti sa prejavujú v boji proti voľným radikálom, ktoré vznikajú aj vplyvom UV žiarenia. Pomáha liečiť podráždenú pokožku a zmierňovať stav jaziev.
Levanduľa je už po stáročia známa svojimi utišujúcimi účinkami, preto je vhodným doplnkom pre upokojujúci telový olej. Okrem toho príjemná vôňa levanduľového esenciálneho oleja je náhradou parfumácie produktu, ďalej levanduľa pomáha zrelaxovať a uvoľniť sa, preto je vhodné upokojujúci telový olej s jej obsahom aplikovať večer.
Pokiaľ nemáte po ruke všetky spomínané suroviny alebo si želáte niektoré z ingrediencií obmeniť,je tu pomerne široká paleta látok, z ktorých si môžete vyberať. Okrem Bisabolol Alfa Natural, ktorý je aktívnou látkou pre upokojujúci telový olej, sú ostatné suroviny zameniteľné. Na nasledujúcich riadkoch si popíšeme viac o tom, ktoré suroviny možno zameniť či vynechať.
Okrem šípkového či argánového oleja môžete siahnuť aj po iných druhoch rastlinných olejov.Výber je v tejto oblasti skutočne veľký a fantázií sa medze nekladú. Môžete vybrať rastlinné oleje,ktoré tak najväčšmi vyhovujú vašej pokožke, zároveň sa môžete pohrať aj s ich pomermi.
Okrem nechtíkového macerátu sú na trhu dostupné aj iné maceráty rastlín v olejoch.Jedná sa napríklad o mrkvový macerát, ktorý je známy vysokým obsahom beta-karoténu a vitamínov.Má výraznú červenooranžovovú farbu, používajte ho preto v nižších dávkach, lebo môže farbiť pokožkuči oblečenie.
Nemusíte sa obmedzovať len na levanduľový esenciálny olej. Na výber je veľké množstvo iných esenciálnych olejov. Pokiaľ vám však ani táto paleta nestačí, môžete experimentovať aj s vonnými olejmi, ktoré prinášajú rôzne ovocné či kvetinové vône. Dôležité je však dodržiavať odporúčané dávkovanie, inak môže dôjsť k podráždeniu pokožky. Pokiaľ nemáte radi parfumované výrobky, môžete esenciálny olej vynechať úplne.
Vitamín E je skvelou surovinou, ktorá umožňuje predĺžiť životnosť olejov, avšak nie je nevyhnutnou zložkou pre upokojujúci telový olej. Pri vynechaní vitamínu E sa čiastočne skráti doba, po ktorú sú oleje čerstvé (tj. nezoxidované), preto je vhodné si vyrobiť upokojujúci telový olej v menších dávkach a spotrebovať ho do niekoľkých týždňov.
Pri výbere vhodných obalov na upokojujúci telový olej siahnite po tmavých nádobách. Ideálne je sklo, ktoré je dobre čistiteľné. Siahnuť môžete po nádobách s kvapátkom či obyčajných fľašiach. Prípadne po fľaškách s pumpičkou. Dbajte na to, aby sklo bolo farebné, tj. hnedé, zelené a podobne, aby sa minimalizovalo vystavenie UV žiareniu, ktoré podporuje oxidáciu olejov. Aj preto je vhodné upokojujúci telový olej skladovať mimo dosahu svetla a tepla.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.
Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok,napr. kožným testom.
Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Milí priatelia,vyrábali ste už niekedy telové oleje? Chcete vyskúšať tvorbu telového oleja podľa tohto postupu?
Určite nám dajte vedieť, ako sa vám darilo.
Tešíme sa na vaše poznatky, napíšte nám komentár k tomuto príspevku o tom, ako sa vám pracovalo,alebo aké náhrady ste použili. Už teraz sa tešíme.
Do zmydelnenia, priatelia.