Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pre zvýraznenie efektu opálenia či na párty sa hodí trblietavý telový olej. Jedná sa o bežný olej, do ktorého boli pridané vybrané pigmenty či kozmetické glitre, aby premenili obyčajný olej na trblietavý výrobok. Okrem toho sme do našich trblietavých olejov pridali emulgátor, ktorý zabezpečí, aby trblietky pomalšie sadali na dno a zároveň, aby sa menej otierali z pokožky na oblečenie a podobne. Začítajte sa do nášho porovnania troch najpoužívanejších emulgátorov pre výrobu trblietavého telového oleja.
Ako bolo spomínané, pripravili sme porovnanie troch rôznych emulgátorov, v našom prípade Olivem 1000, Beautyderm K10 a Polyaquol-2W. Tieto emulgátory sa bežne používajú na výrobu krémov, ale možno ich využiť aj v čisto olejových výrobkoch. Nižšie preto nájdete tri recepty, nakoľko Olivem 1000 a Polyaquol-2W vyžadujú nižšiu dávku ako Beautyderm K10. Postup prípravy bol pri všetkých výrobkoch rovnaký.
INGREDIENCIA %Neutrálny olej MCT caprylis 85,500Beautyderm K10 6,000Pigment dvojfarebný, zlatý 8,000Tokoferyl acetát 0,500Sklenená fľaška priehľadná, kvapátko ---
INGREDIENCIA %Neutrálny olej MCT caprylis 88,500Olivem 1000 3,000Glitre jemné kozmetické strieborné 8,000Tokoferyl acetát 0,500Sklenená fľaška priehľadná, kvapátko ---
INGREDIENCIA %Neutrálny olej MCT caprylis 85,500Polyaquol-2W 3,000Mica prášok Nearly nude 8,000Tokoferyl acetát 0,500Sklenená fľaška priehľadná, kvapátko ---
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré prídu do styku s výrobkom alebo surovinami, vydezinfikujte, napríklad etanolom. Uistite sa, že všetky pomôcky sú suché a nie je na nich zvyšková voda.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážte olej a emulgátor, umiestnite na vodný kúpeľ do roztopenia emulgátora.3. Zmes zložte z kúpeľa a počkajte, kým jej teplota klesne pod 40 °C, následne pridajte tokoferyl acetáta príslušný pigment (mica prášok/glitre a pod.).4. Dobre premiešajte a prelejte do vybranej nádoby.
Nižšie nájdete naše postrehy pri porovnaní rôznych emulgátorov, ktoré boli použité na výrobu trblietavého telového oleja. Samozrejme, emulgátor je možné aj úplne vynechať, v tom prípade, však mica prášok či glitre budú sadať hneď na dno a výrobok je nutné pred použitím vždy pretrepať. Pokiaľ vám toto nevadí, môžete pokojne skombinovať iba váš obľúbený olej a vybraný pigment pre vytvorenie rýchlehoa jednoduchého trblietavého telového oleja.
Beautyderm K10 sa považuje za náhradu Olivem 1000 a hoci v krémoch vykazuje podobné vlastnosti, pri výrobe trblietavého telového oleja tomu tak nebolo. Pri príprave 6 % zmesi emulgátora v oleji,zmes s Beautyderm K10 ostala tekutá aj po vychladnutí, avšak zmes s Olivem 1000 stuhla. Preto bolo nutné znížiť množstvo emulgátora na 3 % pri Olivem 1000.Zároveň Beautyderm K10 poskytoval mierne mliečne zakalený olej, podobne ako ostatné emulgátory, avšak Beautyderm sa dobre a ľahko roztopil v oleji a zmes bola homogénna. Zákal pri použití pigmentov nevadí, nakoľko ho farbivá prekryjú. V čom však spočívala najväčšia nevýhoda Beautyderm K10 bolo, že tento emulgátor najslabšie udržal vo vznose použitý pigment. Po 24 hodinách pigment klesol zhruba do polovice nádoby aj udržal sa tam aj po niekoľkých dňoch.Preto sa ukázalo použitie Beautyderm K10 pomerne zbytočné vzhľadom na to, aby sa čo najviac pigmentu udržalo vo vznose. Na druhú stranu pomerne dobre pomáhal udržať pigment na koži a zmierňoval jeho oter o oblečenie.
Ako bolo spomínané pri Beautyderm K10, Olivem 1000 pri koncentrácii 6 % vytvára tuhú zmes nepoužiteľnú na nanášanie, preto bol jeho obsah znížený na 3 %. Pri Olivem 1000 však roztopenie tohto emulgátora trvalo veľmi dlho a aj tak nebola dosiahnutá úplne homogénna zmes emulgátora a oleja, preto ak nechcete čakať dlho pri vodnom kúpeli na rozpustenie, vyskúšajte niektorý z iných emulgátorov.Na druhú stranu Olivem 1000 udržal pomerne dobre vo vznose glitre, glitre za 24 hodín klesli iba o zhruba pätinu, čo je pomerne normálne vzhľadom na množstvo pigmentu a koncentráciu emulgátora. Čo sa týka odolnosti k oteru, tá bola pomerne malá, na druhú stranu boli použité glitre väčšej veľkosti, ktoré sa ťažšie držia na pokožke ako mica prášok. Výhodou je, že glitre zostali vo vznose aj po niekoľkých dňoch a neklesali na dno.
Obrázok: Trblietavé tekuté oleje po 24 hodinách od miešania
Posledným testovaným emulgátorom bol Polyaquol-2W. Tento emulgátor tiež musel byť použitýv koncentrácii 3 %, nakoľko pri 6 % vytváral pevnú zmes s olejmi. Pri použití 3 % sa tvoril jemný mliečny zákal, ako pri ostatných emulgátoroch, ktorý však nevadil použitým pigmentom. Polyaquol-2W sa rozpúšťal o niečo pomalšie než Beautyderm K10, ale stále pomerne rýchlo a po rozpustení vytváral s olejmi homogénnu zmes. Polyaquol-2W udržal vo vznose mica prášok veľmi dobre, porovnateľne s Olivem 1000. Mica prášokza 24 hodín klesol tiež iba o štvrtinu. Zároveň Polyaquol-2W pomáhal znižovať oter mica prášku o oblečenie po nanesení na pokožku. Na druhú stranu po niekoľkých dňoch sa začal mica prášok výraznejšie usadzovať zhruba do polovice nádoby aj po opakovanom premiešaní.
Nižšie nájdete popis jednotlivých surovín použitých na výrobu trblietavého telového olejaa takisto aj ich vlastnosti a prípadné zámeny, ktoré je možné urobiť.
Základ pre výrobu trblietavého telového oleja je samozrejme olej. Bol použitý MCT caprylis nakoľko sa jedná o bezfarebný priehľadný olej, ktorý vykazuje veľmi dobrú stabilitu a odolnosť voči oxidácii,a preto vám výrobok s použitím tohto oleja vydrží pomerne dlho. Pokiaľ máte váš obľúbený rastlinný olej, môžete ním nahradiť MCT caprylis v plnom rozsahu. Je dobré použiť oleje, ktoré sú bezfarebné alebo majú minimálnu farbu, ako napríklad frakcionovaný kokosový olej. Nepoužívajte oleje s príliš veľa pigmentmi ako šípkový, malinový či mrkvový macerát, nakoľko môžu ovplyvniť výsledné sfarbenie výrobku.Rovnako môžete použiť aj zmes vašich obľúbených olejov. Okrem toho do tohto výrobku možno pridať aj ďalšie aktívne látky na báze olejov, častý je napríklad koenzým Q10, uprednostnite tekutú formu koenzýmu Q10, aby nedošlo k zmene sfarbenie výrobku. Alebo si môžete ozvláštniť váš výrobok svojou obľúbenou vôňou a pridať tak do tejto olejovej zmesi po schladnutí napríklad esenciálne či vonné oleje.Ďalšou vyhľadávanou aktívnou látkou pre oleje sú CO2 extrakty, ktoré sú takisto rozpustné práve v olejoch. Opäť tu platí pre aktívne látky, rovnako ako vonné a esenciálne oleje, že ich pridávame až po ochladnutí zmesi, aby teplom nedošlo k ich deštrukcii.
Bližšiemu porovnaniu vlastností jendotlivých emulgátorov sme sa venovali vyššie. Len zhrnieme, že výber emulgátora závisí na vami preferovaných vlastnostiach výrobku. Emulgátor možno aj úplne vynechať,v tom prípade však musíte výrobok pred použitím vždy pretrepať, aby sa pigmenty dostali do vznosu.
Najkrajšou časťou výroby trblietavého telového oleja je pridávanie pigmentu a postupná premena obyčajného oleja na trblietavý zázrak. Môžete siahnuť po jednom druhu pigmentov, ako v našom prípade alebo skombinovať viaceré druhy pigmentov. Rovnako môžete zvýšiť či znížiť dávku pigmentov podľa vašich preferencií. Pri našich testoch sme použili tri základné druhy, a to mica prášok, dvojfarebný pigment (poskytuje odlesky dvoch farieb) a kozmetické glitre.Mica prášok Nearly nude vyzerá na prvý pohľad pomerne tmavo, ale hodí sa po dôkladnom rozotretíaj na svetlejšiu pleť. Primárne je však táto zmes určená na tmavšiu či opálenú pleť. Poskytuje jemné bronzové odlesky, ktoré vyniknú napríklad na tvári.Dvojfarebný pigment zlatý na prvý pohľad neposkytuje intenzívnu zlatú farbu, ale po nanesení na pokožku sú zlaté odlesky viditeľné. Výsledný trblietavý telový olej je jemne pigmentovaný, a tak je vhodný aj na každodenné nosenie.Kozmetické glitre predstavujú najväčšie čiastočky z použitých pigmentov, a tak sú na pokožke najviditeľnejšie. Ocenia ich najmä deti, hodia sa na párty či špeciálne udalosti, na každodenné nosenie sú pomerne viditeľné. Rovnako sa jedná o pigmenty s väčšou veľkosťou, a tak je ich ťažšie udržať na pokožke po dlhší čas – môže dôjsť k ich oteru.
Tokoferyl acetát alebo inak nazývaný vitamín E je nielen vitamínom, ktorý hrá úlohu vo výžive pokožky,ale je zároveň aj antioxidant, a tak bojuje proti voľným radikálom. Antioxidačné vlastnosti tohto v oleji rozpustného vitamínu oceníte najmä vďaka tomu, že spomaľuje oxidáciu olejov. Pokiaľ sa rozhodnete použiť najmä panenské, za studena lisované oleje, je dobré pridať tokoferyl acetát či inú formu vitamínu E pre predĺženie čerstvosti olejov.Tokoferyl acetát tak nie je nevyhnutnou súčasťou výrobku, pokiaľ si však chcete užiť trblietavý telový olej dlhšie, porozmýšľajte o jeho pridaní do zmesi. Akúkoľvek formu vitamínu E je vždy dobré pridávať až po ochladnutí, nakoľko sa jedná o teplocitlivé látky.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Trblietavým telovým olejom zvýrazníte a predĺžite svoje letné opálenie aj počas babieho leta. Dodá vašej pokožke lesk a zároveň ju vyživý. Už ste si ho vytvorili?
Ak máte nejaké postrehy, nápady či skúsenosti, ktoré by doplnili naše vedomosti alebo návody,určite nám napíšte. Budeme sa tešiť na vaše odkazy a správy na marketing@handymade.skĎakujeme skvelej Ivane Jačalovej za tento príspevok s porovnaním a návodom.
Uvidíme sa pri ďalšom blogovom príspevku.
Do zmydelnenia, priatelia.