Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Počuli ste už o telových jogurtoch? Jedná sa o ľahké emulzie na báze gélu, ktoré pokožku nielen vyživia, ale dodajú jej aj potrebnú hydratáciu. Telové jogurty si obľúbite najmä počas leta, nakoľko obsahujú minimum olejov a pokožku krásne osviežia. Ich výroba pritom nie je o nič zložitejšia než výroba bežného telového krému.
Telový jogurt tvorí podobný základ ako telový krém, čiže zmes vody a olejov, ktorá je spojená pomocou emulgátora. Okrem toho sa však do telových jogurtov pridávajú gélotvorné činidlá, najčastejšie rastlinné gumy, ktoré zabezpečia charakteristickú ľahkú a gélovitú konzistenciu finálneho výrobku.
Fáza INGREDIENCIA %A Demineralizovaná voda 77,66B Xantánová guma 0,80B Mica sunset dazzler 0,04B Glycerín 5,00C Nechtíkový macerát v oleji 7,00C Bavlníkový olej 3,00C Cetearyl alkohol 1,00C Beautyderm K10 4,00D Euxyl PE 9010, konzervant 1,00D Tokoferyl acetát 0,50 Sklenený kelímok, hliníkový vrchnák - - -
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré prídu do styku s výrobkom či surovinami, vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny z fázy B, čiže xantánovú gumu, glycerín a mica prášok. Dobre premiešajte až sa vytvorí hustá kaša bez hrudiek.3. Do kaše zo surovín fázy B pridávajte po malých množstvách za stáleho miešania vodu až sa vytvorí gél, následne zakryte nádobu alobalom.4. Do druhej tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny z fázy C, zakryte nádobu alobalom.5. Nádobu s gélom a surovinami z fázy C vložte na vodný kúpeľ a zahrievajte kým sa fáza C neroztopí a obe zmesi nezískajú približne rovnakú teplotu.6. Následne za miešania tyčovým mixérom či peničom mlieka prilievajte po menších množstvách gél do nádoby so surovinami z fázy C. Intenzívne miešajte, aby sa obe fázy spojili.7. V miešaní pokračujte aj počas chladnutia. Po dosiahnutí izbovej teploty pridajte konzervant a tokoferyl acetát, opäť dobre premiešajte.8. Pokiaľ je to možné, nechajte zmes v nádobe zakrytej potravinárskou fóliou odstáť cez noc, aby sa hydratovali prípadné zvyšky xantánovej gumy. Následne opäť premiešajte a naplňte do obalu.
Na nasledujúcich riadkoch nájdete niekoľko rád, ako riešiť problémy pri výrobe tohto osviežujúceho telového jogurtu. Pri použití rastlinných gúm, akou je xantánová guma, je dobré tieto látky najskôr hydratovať rozmiešaním v glyceríne. Tým pádom sa zníži množstvo hrudiek vytvorených xantánovou gumou po pridaní vody a zároveň sa skráti čas na hydratáciu a odbúranie týchto hrudiek. Do tejto glycerínovej zmesi je dobré zakomponovať aj práškové farbivá ako mica prášky. Ak by ste ich pridali do hotového jogurtu, môžu sa vytvoriť hrudky nerozmiešaného farbiva.Pokiaľ sa vám zdá, že váš gél má príliš veľa hrudiek, nezúfajte, hrudky prirodzene vymiznú po približne 24 hodinách, kedy sa xantánová guma spontánne hydratuje. Dobre premiešajte výrobok a nechajte ho po dokončení odstáť, aby ste získali finálnu jogurtovú konzistenciu.Gél prilievajte do fázy s olejovými surovinami (fázy C) ešte na vodnom kúpeli, aby emulgátor a cetearyl alkohol nemali čas stuhnúť (nakoľko sa používa iba malé množstvo týchto surovín a po vybratí z vodného kúpeľa začnú okamžite tuhnúť). Po pridaní gélu zmes dobre premiešajte, vyberte z vodného kúpeľa ideálne za stáleho miešania a pokračujte v pridávaní zvyšku gélu.Tokoferyl acetát a konzervant pridávajte až po vychladnutí, nakoľko sa jedná o teplocitlivé suroviny, ktoré by sa znehodnotili pôsobením tepla. Zároveň, ani celkovému telovému jogurtu príliš nesedí prudké striedanie teplôt, preto sa snažte nenechávať výrobok na priamom slnku či v prehriatych miestnostiach, nakoľko môže dôjsť k oddeleniu emulzie.
Nižšie nájdete základné informácie o použitých surovinách v našom telovom jogurte. Takisto zistíte viac o tom, ako tieto suroviny nahradiť, či je ich možné vynechať alebo sa dozviete o ďalších možnostiach, ako si prispôsobiť výrobok na mieru.
Základom väčšiny kozmetických výrobkov je voda. Pri výrobe sa používa vždy demineralizovaná či destilovaná voda, bežná voda z kohútika obsahuje minerály, ktoré môžu narušiť stabilitu výrobku. Pokiaľ chcete destilovanú vodu nahradiť, siahnite po kvetinových hydrolátoch, ktoré zároveň váš výrobok aj príjemne prevoňajú. Samozrejme, hydrolátmi môžete nahradiť aj iba časť destilovanej vody, prípadne skombinovať viaceré hydroláty.
Pre získanie gélovitej jogurtovej konzistencie telového jogurtu je nevyhnutné použiť gélotvorné činidlo. V našom prípade bola využitá xantánová guma nakoľko je ľahko dostupná, dobre sa s ňou pracuje, a tak si jej použitie môžu vyskúšať aj začiatočníci. Výhodou xantánovej gumy je aj jej dobrá stabilita. Zmenou zastúpenia, tj. množstva xantánovej gumy v recepte, zmeníte aj finálnu viskozitu výsledného výrobku. Pokiaľ chcete pevnejšiu a hustejšiu konzistenciu telového jogurtu, zvýšte zastúpenie xantánovej gumy o 0,05 až 0,1 %, pri použití xantánovej gumy nad 1 % by už výrobok mohol byť príliš hustý až lepkavý.Naopak, zriedenie výrobku dosiahnete znížením množstva xantánovej gumy, vyskúšajte znižovať o 0,1 %, kým nezískate žiadanú konzistenciu.Xantánová guma je tak kľúčovou zložkou telového jogurtu. Nahradiť ju môžete inými rastlinnými gumami a zahusťovadlami avšak rátajte so zmenou viskozity a konzistencie, ktorá bude napríklad pri použití karagénanu značná (karagénan pri 1 % vytvára až pevné želé, preto použite menšie množstvo alebo vyskúšajte inú rastlinnú gumu).
Jemnú ružovú farbu náš telový jogurt získal vďaka použitiu mica prášku danej farby. Pri výbere mica práškov máte dostupnú širokú paletu farieb, preto neváhajte a vyberte si tú, ktorá sa vám páči najviac. Rovnako aj intenzitu farby môžete ovplyvniť množstvom použitého mica prášku. Prípadne môžete mica prášok úplne vynechať, telový jogurt bude mať potom bielu farbu.Alternatívou k mica prášku môžu byť aj trblietky, pokiaľ chcete trblietavý telový jogurt. Mica prášok či trblietky dobre rozmiešajte s glycerínom a xantánovou gumou, aby sa tento prášok rovnomerne rozptýlil v produkte a nevznikali hrudky.
Rastlinný glycerín plní v návode na telový jogurt hneď niekoľko funkcií. Predovšetkým sa jedná o účinné zvlhčovadlo pokožky, glycerín zanecháva jemný pocit na pokožke, pomáha ju hydratovať a udržovať v nej vodu. Na druhú stranu hydratuje aj iné suroviny, ako práve rastlinné gumy a uľahčuje rozptýlenie týchto látok vo výrobku.Pokiaľ je to možné, glycerín z výrobku nevynechávajte, nakoľko vám uľahčí prácu s práškovými surovinami. Na druhú stranu sa môžete pohrať s pomerom tejto látky v recepte.
Zástupcom olejových surovín je nechtíkový macerát v slnečnicovom oleji. Vďaka macerácií nechtíka v oleji si môžete užívať benefity tejto rastliny aj dávno po jej odkvitnutí a preniesť cenné rastlinné látky do kozmetických výrobkov. Samozrejme, rastlinný macerát v oleji môžete nahradiť iným olejovým macerátom, prípadne zvoliť rastlinný olej. Rovnako môžete zvýšiť podiel macerátu v recepte, pokiaľ sa vám výrobok zdá nedostatočne výživný pre pokožku. V prípade, že chcete menej mastný výrobok, znížte zastúpenie nechtíkového macerátu v recepte.
Bavlníkový olej v návode na telový jogurt oceníte, ak máte suchú, popraskanú či namáhanú pokožku. Avšak tento ošetrujúci olej sa hodí aj pre iné druhy pleti. Máte však iný obľúbený rastlinný olej? Neváhajte, nahraďte ním bavlníkový olej v návode na telový jogurt. Prípadne zvýšte zastúpenie oleja v recepte, pokiaľ máte pocit, že by vaša pokožka ocenila viac olejových surovín. Opäť platí, že množstvo bavlníkového oleja v návode možno aj znížiť, pokiaľ vám oleje vo výrobkoch príliš nevyhovujú. Olej však úplne nevynechávajte, nakoľko to môže ohroziť stabilitu emulzie.
Medzi alkoholy pripomínajúce vosky sa radí aj cetearyl alkohol. Na rozdiel od najznámejšieho alkoholu, etanolu, je cetearyl alkohol pevná látka predávaná v podobe bielych granúl podobných vosku. Vo výrobkoch má aj podobné vlastnosti ako vosk – rozpúšťa sa až za zvýšenej teploty, zahusťuje výrobky a dodáva im pevnejšiu konzistenciu. Na rozdiel od pravých voskov nezanecháva na pokožke nepríjemný voskovitý film.Cetearyl alkohol zároveň slúži ako ko-emulgátor, a tak zlepšuje stabilitu emulzie. Aj z toho dôvodu ho z receptu nevynechávajte. Nahradiť ho môžete napríklad cetyl alkoholom s podobnými vlastnosťami. Zvýšením množstva cetearyl alkoholu v recepte získate hustejší telový jogurt, naopak znížením obsahu sa výrobok viac stekutí.
Hlavným emulgátorom v návode na telový jogurt je Beautyderm K10. Tento emulgátor vykazuje podobné vlastnosti ako Olivem 1000, preto ho možno aj touto látkou nahradiť, rátajte však s malou zmenou viskozity pri zámene týchto emulgátorov. Emulgátor je pre telový jogurt nevyhnutný, nakoľko sa snažíme spojiť vodné a olejové suroviny do kopy a vytvoriť emulziu. Práve vďaka emulgátoru môžete úspešne vytvoriť emulziu. Pokiaľ zvyšujete zastúpenie oleja v recepte o viac než 1-2 percentá, je dobré mierne zvýšiť aj množstvo emulgátora. Rovnako môžete emulgátorom čiastočne ovplyvniť konzistenciu, väčšie množstvo emulgátora spôsobí zahustenie výrobku.
Nakoľko telový jogurt v sebe obsahuje vodu a suroviny na vodnej báze, nezaobíde sa bez konzervantu. V tomto prípade bol zvolený Euxyl PE 9010, nakoľko tento konzervant pôsobí v širokom rozsahu pH a je tak vhodný aj pre začiatočníkov. Euxyl možno nahradiť iným širokospektrálnym konzervantom, dávajte si však pozor na pH, v ktorom je konzervant účinný. Niektoré konzervanty, ako Cosgard, pôsobia iba v kyslom pH, a tak je nutné aj upraviť pH celého výrobku pridaním roztoku kyseliny mliečnej či citrónovej. Pridanie konzervantu však určite nevynechávajte, pretože vám výrobok rýchlo podľahne skaze a môže vám prípadne spôsobiť problémy na pokožke kvôli rozsiahlej mikrobiálnej kontaminácií vo výrobku.
Stabilizátorom pre oleje je tokoferyl acetát. Čo taký stabilizátor robí? Predovšetkým tokoferyl acetát zabezpečuje, že oleje tak rýchlo nezoxidujú, vďaka čomu si svoj výrobok užijete dlhšie. Tokoferyl acetát má tak antioxidačné vlastnosti a nazýva sa aj vitamín E. Táto látka účinne vyživuje pokožku a je dobre rozpustná v olejoch. Pridanie tokoferyl acetátu je možné vynechať, v tom prípade však oleje vo výrobku môžu rýchlejšie zoxidovať. Na druhú stranu, tokoferyl acetát nenahradzuje konzervant, nakoľko vitamín E nemá vplyv na stabilitu vodných surovín a vody. Nahradiť ho môžete aj tokoferolom 96 %.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Telový jogurt oceníte ako skvelý hydratačný produkt najmä v lete. Skúšali ste s iho vytvoriť?Ak ste si ho vytvorili a máte nejaké otázky ohľadom postup, surovín, alebo by ste radi pridali zaujímavý tip na vylepšenie návodu, pokojne nám napíšte na marketing@handymade.skVšetkým spávam sa potešíme.
Ďakujeme Ivane Jačalovej za tento skvelý návod na výrobu telového jogurtu.
Kým sa znovu uvidíme, zostaňte tvoriví.
Do zmydelnenia, priatelia.