Doprajte si zľavu -12%
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Hľadáte jednoduchý recept na výrobu tuhého šampónu aj pre úplného začiatočníka? Náš jahodový tuhý šampón môže byť tak práve pre vás. Kombinácia dvoch práškových tenzidov, vybraného oleja a vody vám vykúzli praktický šampón, ktorý oceníte nielen na cestách.
Na výrobu šampónu potrebujete iba štyri nevyhnutné ingrediencie, a to vybrané tenzidy, olej či rastlinné maslo a destilovanú vodu. Ostatné suroviny možno rôzne obmeniť, prípadne aj vynechať za určitých podmienok. Pokiaľ túžite po jednoduchom tuhom šampóne so sladkou jahodovou vôňou, využite náš recept nižšie.
9,5% Destilovaná voda51,0% SCI, Sodium cocoyl isethionate25,0% SCS, Sodium coco sulfát9,5% Mangové maslo1,0% Euxyl 9010 konzervat0,5% Mica, odtieň Sunset Dazzler2,0% Keratín1,5% Vonný olej jahoda Silikónová forma – brúsené srdce
1. Nasaďte si respirátor a rukavice (SCI je jemný prášok, ktorý sa ľahko uvoľňuje do vzduchu v sypkom stave).2. Do tepelne odolnej nádoby, napr. z varného skla, odvážte SCI, SCS, vodu, mica prášok a mangové maslo.3. Zmes umiestnite na vodný kúpeľ a začnite zahrievať za stáleho miešania.4. Neustále miešajte až sa zmes spojí do tuhej, tvarovateľnej hmoty.5. Zložte nádobu so zmesou z vodného kúpeľa a po miernom ochladnutí (zmes budete môcť bez problémov udržať v ruke alebo dosiahne cca 40 °C) pridajte konzervant, keratín a vonný olej. Dobre premiešajte.6. Okamžite naplňte formu šampónovou hmotou a nechajte ju vychladnúť.7. Po stuhnutí je šampón pripravený na používanie.
Ak si chcete pripraviť vlastný tuhý šampón s vašou obľúbenou farbou či vôňou alebo hľadáte informácie o tom, ako recept ešte viac zjednodušiť či ako nahradiť niektoré suroviny, nasledujúce riadky sú venované práve týmto otázkam.
V recepte na jednoduchý tuhý šampón je použitá kombinácia dvoch tenzidov, jedným z nich je sodium cocoyl isethionát, ktorý predstavuje čistiacu a peniacu látku s jemnými odmasťovacími účinkami. Aj vďaka týmto vlastnostiam je SCI široko rozšíreným tenzidom v kozmetike. Nevýhodou je, že v práškovom stave sa ľahko uvoľňuje do vzduchu, preto je odporúčané počas prípravy šampónu nosiť respirátor, kým nedôjde zapracovaniu SCI do zmesi. Sodium coco sulfát je druhým tenzidom zabezpečujúcim čistiace a peniace vlastnosti tuhého šampónu. Jedná sa o jemný tenzid vyrobený z kokosového oleja. Veľmi dobre sa kombinuje s olejmi a maslami.Pre správnu funkčnosť šampónu sú kľúčové práve tenzidy. Ak chcete zmeniť pomer tenzidov, môže to spôsobiť, že šampón nestuhne alebo nebude mať žiaduce vlastnosti. Rovnako to platí o zámene tenzidov za iné (overte si, že tenzidy sú navzájom kompatibilné vzhľadom na ich náboj, tj. platí pravidlo nekombinovať katiónové a aniónové tenzidy). Aj preto manipuláciou s množstvom týchto surovín získate šampón s úplne inými vlastnosťami.
Keď príde na použitie rastlinných masiel a olejov v recepte, máte k dispozícií širokú paletu dostupných surovín. Mangové maslo z receptu môžete zameniť za akékoľvek iné maslo či rastlinný olej, ktorý preferujete. Ak zvýšite pomer rastlinného masla či oleja, môže sa stať, že šampón už nebude dostatočne odmasťovať a naopak prebytočný tuk bude zanechávať vaše vlasy mastné.
Destilovaná voda sa používa v kozmetike, pretože, na rozdiel od bežnej vody z kohútika, má vyššiu čistotu a neobsahuje minerálne látky, ktoré by mohli reagovať s inými surovinami. V recepte na jednoduchý tuhý šampón však môžete nahradiť destilovanú vodu aj kvetinovými hydrolátmi, ktoré tiež prešli procesom destilácie. Zároveň tak môžete dodať šampónu aj jemnú vôňu.
Obľúbenými kozmetickými farbivami sú práve mica prášky, ktoré sa dobre kombinujú s rôznymi surovinami. Mica prášky nájdete v najrôznejších odtieňoch. Sú dostupné aj mika prášky, ktoré sú upravené pre uľahčenie rozpúšťania vo vode, tzv. mica AquaPearls. Pokiaľ chcete bezfarebný biely šampón, mica prášok jednoducho vynechajte. Prípadne môžete použiť bylinné či ovocné prášky na zafarbenie, avšak tu je riziko, že váš šampón bude náchylnejší na rozsiahlejšiu mikrobiálnu kontamináciu.
Jemný jahodový vonný olej bol vybraný pre jeho sladkú vôňu. Avšak vonné oleje nie sú tým jediným, čím môžete prevoňať váš šampón. Alternatívu k nim predstavujú esenciálne oleje z rôznych rastlín. Výber esenciálnych olejov je o niečo užší než vonných olejov, pretože nie všetky rastliny produkujú dostatok esenciálnych látok. Prípadne môžete parfumáciu úplne vynechať.
Nakoľko tuhý šampón príde pri svojom používaní do styku s vodou, je na mieste, aby bol použitý konzervant. Avšak, nakoľko šampón predstavuje tuhý produkt s minimálnym obsahom vody, pri správnom skladovaní (tj. šampón sa vždy po použití umiestni na suché miesto, aby vyschol a nebol v kontakte s vodou do ďalšieho použitia), je možné konzervant aj vynechať, ak šampón rýchlo spotrebujete. Na druhú stranu, je bezpečnejšie vždy použiť konzervant, preto, pokiaľ je to možné, tento krok nevynechajte. Euxyl 9010 môžete nahradiť akýmkoľvek iným širokospektrálnym konzervantom účinným v kyslom aj neutrálnom pH (minimálne do pH 7).
Keratín je proteín, ktorý sa vyskytuje vo vlasoch či nechtoch. Dodáva vlasom pevnosť a zdravý vzhľad. Jedná sa o aktívnu látku, vďaka ktorej sa tuhý šampón stará o kvalitu vlasov. Ak však keratín nemáte práve po ruke, môžete ho vynechať úplne. Prípadne zvoľte iné aktívne látky, ktoré sú vhodné do vlasovej kozmetiky a kompatibilné s ostatnými surovinami v recepte a s pH výrobku, ako D-pathenol a iné.
Pre výrobu tuhého šampónu bola použitá silikónová forma v tvare brúseného srdca. K dispozícií však máte širokú ponuku najrôznejších silikónových foriem. Silikón umožňuje vďaka svojej ohybnosti ľahké vyberanie hotového stuhnutého šampónu.Pokiaľ silikónovú formu po ruke nemáte, môžete aj rukami vyformovať guličky či placky zo šampónovej hmoty predtým než stuhne.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Milí priatelia,ako sa vám páčil tento návod na tvorbu jahodového tuhého šampónu? Používali ste už nejaký tuhý šampón z prírodných surovín, na ktorý ste narazili niekde v obchode? Napíšte nám o tom.Prípadné otázky alebo vaše postrehy či skúsenosti nám napíšte na marketing@handymade.sk a môžeme si spolu povymienať znalosti.Tešíme sa na vaše otázky.Do zmydelnenia, priatelia.