Sérum s peptidmi

Naspäť 22. 01. 2025

Sérum s peptidmi na hydratáciu a omladenie vašej pokožky


V dnešnej dobe so stále rastúcou popularitou výrobkov na starostlivosť o pokožku tváre, sa rovnako aj domáca výroba kozmetických produktov stáva atraktívnejšou alternatívou. V tomto článku sa preto pozrieme na jednoduchý návod na výrobu vlastného pleťového séra s peptidmi. Preskúmame základné ingrediencie, jednotlivé kroky výroby a alternatívne suroviny. Vďaka tomuto návodu si môžete vytvoriť pleťové sérum s peptidmi na omladenie a hydratáciu vašej pleti, pričom získate plnú kontrolu nad zložením a kvalitou kozmetického produktu, ktorý používate.

 

Z čoho sa skladá sérum s peptidmi?


V poslednej dobe sa peptidy stali veľkým trendom v kozmetike. Peptidy majú totiž schopnosť stimulovať produkciu kolagénu a elastínu, čím zlepšujú textúru pleti a zároveň pôsobia proti vráskam a starnutiu. My sme si pre vás pripravili návod na pleťové sérum s obsahom Amino-Peptid SpecPed®, ktorý pomáha zmierňovať prejavy známok starnutia pleti. 

 

Fáza Názov suroviny Obsah v %
A Demineralizovaná voda 83,02
A Fucocert 2,00
A Fucogel 2,00
A Ovocný extrakt, grepfruit 1,00
A Ovocný extrakt, čučoriedka 1,00
A Amino-Peptid SpecPed® 1,00
B Kyselina hyalurónová HMW 1,00
B Euxyl PE 9010 - konzervant 0,80
B Pentylén glycol 3,00
B Glycerín 5,00
C Kyselina mliečna 0,18
  Sklenená fľaška s kvapátkom, priehľadná 1 ks


Sérum s peptidmi – ako na to?


1. Nezabudnite všetky pomôcky a obaly vydezinfikovať pred začatím práce, použiť môžete etanol (ideálne 70 %) v spreji.
2. Zmiešajte spolu suroviny fázy A.
3. V samostatnej nádobe zmiešajte suroviny fázy B až vznikne hustá kaša bez hrudiek kyseliny hyalurónovej.
4. Prelejte suroviny fázy A ku surovinám fázy B, dôkladne miešajte, zmes začne hustnúť na gél. Ak stále vidíte v zmesi hrudky nehydratovanej kyseliny hyalurónovej, je to normálne, zakryte nádobu potravinárskou fóliou a nechajte odstáť cez noc.
5. Na záver skontrolujte pH, napr. lakmusovými papierikmi. Upravte ho pomocou kyseliny mliečne na hodnotu 4,5-5,5. Kyselinu pridávajte po kvapkách (uvedené množstvo je len orientačné) a po každom prídavku zmes dôkladne premiešajte a skontrolujte pH.

 

Serum s peptidmi na omladenie pokožky vyrobíte podľa tohto návodu z dielne Handymade.


Sérum s peptidmi – trochu o surovinách


Nižšie vám predstavíme suroviny, z ktorých sa skladá sérum s peptidmi. Čítajte preto ďalej, ak chcete vedieť, ako jednotlivé suroviny správne použiť, aké sú ich benefity pre pokožku alebo čím ich možno nahradiť. Vo všeobecnosti platí, že aktívne suroviny ako extrakty, peptid či fucogel a fucocert možno z výrobku vynechať bez výraznejšieho ovplyvnenie textúry a konzistencie, avšak tým stratíte pozitívne účinky na pleť, ktoré so sebou tieto suroviny prinášajú do výrobku. 


Demineralizovaná voda:


Demineralizovaná voda je zbavená minerálov a nečistôt, čo ju robí ideálnou bázou pre kozmetické výrobky. Je to najčastejšie využívaná surovina pri tvorbe kozmetiky, pretože je rozpúšťadlom mnohých látok a poskytuje optimálnu hydratáciu pokožke bez rizika upchávania pórov alebo podráždenia. Alternatívou môže byť destilovaná voda alebo hydroláty rôznych bylín.

 

Fucocert:


Fucocert je prírodný polysacharid získaný fermentáciou rastlinných zložiek. Jeho hlavnými výhodami sú jeho schopnosť zlepšiť hydratáciu pokožky, redukovať začervenanie a podporovať jej regeneráciu. Alternatívou môže byť iný hydratačný prírodný extrakt, ako napríklad aloe vera.

 

Fucogel:


Fucogel je ďalší prírodný polysacharid, ktorý sa získava fermentáciou. Jeho hlavnou výhodou je jeho schopnosť tvoriť na pokožke ochranný film, ktorý zabraňuje strate vlhkosti a zároveň ju hydratuje. Alternatívou ku fucogelu môže byť hyalurónová kyselina alebo glycerín.

 

Ovocný extrakt, grepfruit:


Ovocný extrakt z grepfruitu je bohatý na antioxidanty a vitamín C, čo ho robí skvelou surovinou pre kozmetiku. Jeho hlavné výhody zahŕňajú rozjasnenie pleti, boj proti voľným radikálom a podporu produkcie kolagénu. Alternatívou môže byť extrakt z iného ovocia, ako napríklad čučoriedky.

 

Ovocný extrakt, čučoriedka:


Ovocný extrakt z čučoriedky je plný antioxidantov a vitamínov, ktoré napomáhajú bojovať proti poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi a zlepšujú celkový stav pleti. Jeho využitie v kozmetike prispieva k hydratácii, upokojeniu a vyhladeniu pleti. Alternatívou môže byť extrakt z iných ovocí, ako napríklad grepfruitu.

 

Amino-Peptid SpecPed®:


Amino-Peptid SpecPed® (Acetyl Hexapeptide-8 0,05%) je prírodná látka vyvinutá s cieľom zmierniť výskyt jemných vrások na tvári a krku. Jeho mechanizmus pôsobenia spočíva v dočasnom obmedzení produkcie neurotransmiterov, ktoré sú zodpovedné za svalové kontrakcie, čo vedie k relaxácii svalov a vyhladeniu pokožky. Amino-Peptid SpecPed® taktiež podporuje prirodzenú tvorbu kolagénu typu 1, čím sa stáva šetrnou alternatívou k botoxu. Jeho výhody tak zahŕňajú zvýšenú elasticitu pleti, vyhladenie jemných vrások a zlepšenie textúry. Alternatívou môžu byť iné peptidy alebo kolagén.

 

Kyselina hyalurónová HMW:


Kyselina hyalurónová HMW je má vyššiu molekulovú hmotnosť, a tak po spojení s vodou účinne zahusťuje výrobky a dodáva im gélovitú konzistenciu. Zároveň, hydratuje pokožku tým, že na seba viaže veľké množstvo vody. Zanecháva pleť vyhladenú a hydratovanú s redukovanými vráskami a jemnými linkami. Alternatívou môže byť kyselina hyalurónová nízkej molekulovej hmotnosti (sérum však bude tekutejšie) alebo iné hydratačné zložky.

 

Euxyl PE 9010 - konzervant:


Euxyl PE 9010 je širokospektrálny konzervant, ktorý chráni kozmetický výrobok pred mikrobiálnym rastom a znehodnotením. Jeho využitie zabezpečuje bezpečnosť a dlhšiu trvanlivosť produktu, zároveň je účinný v širokom rozsahu pH. Alternatívou môže byť iný konzervant s podobnou účinnosťou, ako Cosgard či iné. Avšak vždy si overte, v akom rozsahu pH je konzervant účinný a  upravte pH výrobku pred pridaním konzervantu, pokiaľ počiatočné pH séra nespadá do oblasti účinnosti konzervantu.

 

Pentylén glycol:


Pentylén glycol je zvlhčovač a rozpúšťadlo, ktoré pomáha udržiavať vlhkosť pokožky a zlepšuje absorpciu ďalších aktívnych zložiek. Má tiež antimikrobiálne účinky, čím zvyšuje účinnosť konzervantov. Alternatívou môže byť glycerín, ktorý vykazuje podobné vlastnosti.

 

Glycerín:


Glycerín je hydratačný prostriedok, ktorý priťahuje vlhkosť do pokožky a pomáha udržiavať ju hydratovanú. Okrem toho zlepšuje textúru pleti, znižuje jej suchosť a urýchľuje hydratáciu a rozmiešanie kyseliny hyalurónovej vo vode. Alternatívou môže byť pentylén glycol.

 

Kyselina mliečna:


Kyselina mliečna je jemný exfoliant, ktorý pomáha odstraňovať odumreté bunky a stimuluje obnovu pokožky. Avšak v našom prípade bola zvolená jej schopnosť znížiť pH výrobkov na hodnotu fyziologického pH pokožky. Alternatívou je 50 % roztok kyseliny citrónovej (voda kyselina 1:1), avšak spotreba roztoku kyseliny citrónovej na úpravu pH bude iná než v porovnaní s kyselinou mliečnou. 

 

Experimentujte s rozumom – upozornenie


Pred použitím akýchkoľvek surovín na výrobu kozmetického výrobku sa dôkladne oboznámte s ich vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania a bezpečným zaobchádzaním. Každá surovina môže vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto odporúčame pred použitím výrobku overiť, či netrpíte alergiou na niektorú zložku zo surovín alebo celkový výrobok, napríklad kožným testom.
V prípade veľmi citlivej alebo aknóznej pleti, alebo ak máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame konzultovať s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už ide o domáci kozmetický výrobok, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Ako bolo uvedené, pri experimentovaní s domácimi receptami treba mať na pamäti, že konečný výsledok môže ovplyvniť mnoho faktorov, ako je vlhkosť, teplota, kvalita surovín a ich skladovanie.