Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Chceli ste si odvždy vyskúšať výrobu domáceho mydla za studena, ale vždy sa vám to zdalo príliš zložité? Prinášame vám podrobný návod na výrobu ružového mydla, ktoré si môžete ozdobiť a ovoňať podľa vašich predstáv alebo si výrobu ešte viac uľahčiť a dekoráciu v podobe himalájskej soli a ružových lupienkov úplne vynechať.
Na výrobu mydla za studena vždy potrebujeme hydroxid sodný a demineralizovanú vodu. Nepoužívajte vodu z kohútika – kvôli minerálom sa naruší chemická reakcia tvorby mydla. Ďalšími nevyhnutnými surovinami sú oleje a maslá. Pripravili sme pre vás už hotový recept, avšak každá zámena v ňom týkajúca sa olejov či masiel vyústiv zmenu potrebného množstva hydroxidu a vody. Z toho dôvodu je množstvo surovín uvedené v gramoch. Ak trváte na zmene receptu, je ho nutné prepočítať pomocou mydlovej kalkulačky (mnohé voľne dostupné online). V recepte bolo použitých 400 g olejov a masiel.
INGREDIENCIA m (g)Demineralizovaná voda 111,00Hydroxid sodný 55,50Olivový olej 180,00Marhuľový olej rafinovaný 40,00Kokosový olej rafinovaný 100,00Bambucké maslo rafinované 80,00Mica prášok Frosty Rose Petal 2,00Oxid titaničitý olej 5,00Vonný olej anglické ruže 12,00Isopropyl alkohol - IPA podľa potreby Himalájska soľ hrubozrnná podľa potrebyRužové lupienky podľa potrebyMica prášok Gold sparks podľa potreby
1. Nasaďte si rukavice, ochranné okuliare, oblečenie s dlhým rukávom. Pracujte v dobre vetranej miestnosti (pary hydroxidu sú škodlivé) s nerezovými či plastovými nádobami alebo s chemickým/varným sklom. 2. Odvážte si potrebné množstvo vody. Do druhej nádoby odvážte hydroxid sodný. 3. Po malých dávkach za stáleho miešania presypte hydroxid sodný do vody. Zmes sa bude intenzívne zahrievať, preto ju môžete chladiť aj v nádobe so studenou vodou. Po rozmiešaní všetkého hydroxidu nechajte zmes vychladnúť na 36-38 °C.4. Do tepelne odolnej nádoby odvážte všetky oleje a maslá, začnite mierne zahrievať, kým sa maslá nerozpustia. Zmes nechajte vychladnúť na 36-38 °C. Odoberte približne po polievkovej lyžici olejova zmiešajte olej s mica práškom a v samostatnej nádobe aj s oxidom titaničitým. 5. Keď roztok hydroxidu aj zmes olejov a masiel dosiahne 36-38 °C, vlejte roztok hydroxidu (ideálne cez plastové/nerezové sitko) do olejov a dobre premiešajte. Pridajte vonný olej. Následne začnite miešať ponorným tyčovým mixérom a pridajte olejovú zmes oxidu titaničitého a následne aj mica prášku. Miešajte, kým zmes nedosiahne štádium „stopy“ (konzistencia približne pudingu). 6. Zmes nalejte do formy, postriekajte povrch IPA.7. Voliteľné – pre ozdobenie mydla posypte cez sitko jeden z dlhších okrajov zlatým mica práškom. Následne túto posypanú oblasť ozdobte sušenými ružovými lupienkami a trochou himalájskej soli. 8. Hotovú formu s mydlom zakryte potravinárskou fóliou, zabaľte do deky a umiestnite na teplé miesto.9. Po cca 1 týždni je mydlo pripravené na krájanie (ak sa vám zdá príliš mäkké, nechajte ho postáť pár dní).10. Pred používaním nechajte mydlo zrieť minimálne 6-8 týždňov, následne skontrolujte pH pomocou lakmusových papierikov (pred priložením papierika navlhčite povrch mydla destilovanou vodou). Ideálne pH je 9-10, mydlo s vyšším pH alebo nerovnomerným pH (v mydle sú oblasti s rôznymi pH) nepoužívajte.
Nižšie nájdete niekoľko tipov a trikov, ako si uľahčiť výrobu mydla či predísť niektorým chybám.Pri práci s hydroxidom a nevyzretým mydlom (tj. s mydlom, ktoré nebolo aspoň 6 týždňov odležané) používajte vždy ochranné pomôcky, predovšetkým rukavice a okuliare. Pri zasiahnutí kože, začnite okamžite omývať dané miesto studenou vodou, prípadne môžete použiť zriedený ocot na ďalší oplach. Zriedený ocot použite aj na vyčistenie plôch po práci (octová kyselina neutralizuje zvyšky hydroxidu) a do zriedeného octu vložte na niekoľko minút aj všetky pomôcky a nádoby, ktoré ste použili, a až tak ich umyte.Pri rozpúšťaní hydroxidu vo vode dochádza k tvorbe veľkého množstva tepla. Preto môžete cca polovicu vody nahradiť ľadom pripraveným takisto z demineralizovanej vody. Roztok tak ochladne rýchlejšie. Hotový roztok je dobré do zmesi olejov liať cez sitko, nakoľko sa tak môžu zachytiť prípadné nerozpustené granulky hydroxidu.Zmes oleja a mica prášku či oxidu titaničitého je vhodné takisto pridať cez sitko, zachytíte tým hrudky nerozmiešaného farbiva a vaše mydlo bude mať tak jednoliatu farbu.Pri miešaní mydla použite plastový či nerezový tyčový mixér. Bežný kov bude vplyvom hydroxidu oxidovať.Postriekanie mydla IPA je vhodné, aby ste predišli tvorbe mydlového prachu (biela vrstva na povrchu mydla), nie je to však nutné, mydlový prach je iba estetická vada.Na kontrolu pH môžete využiť aj roztok fenolftaleínu alebo papieriky s jeho obsahom. Pri použití fenolftaleínových papierikov postupujte rovnako ako s lakmusovými, papieriky by sa nemali sfarbiť do ružova. Ak používate roztok, kvapnite ho na rôzne časti mydla, rovnako by sa nemal sfarbiť do ružova. Ružová farba naznačuje vysoké hodnoty pH, a tým nezreagovaný hydroxid, takéto domáce mydlo nie je bezpečné používať.Pre vytvorenie zlatých žiliek v mydle, môžete do formy najskôr naliať iba časť mydla, posypať následne povrch zlatým mica práškom (cez sitko) a až tak pridať zvyšok mydla.
Nižšie vám predstavíme jednotlivé suroviny na výrobu ružového mydla pre začiatočníkov, prípadne ich obmeny a vlastnosti.
Pre výrobu mydiel studenou cestou sa vždy používa demineralizovaná či destilovaná voda. Iba táto voda je zbavená minerálov, a tak nehrozia nežiaduce reakcie týchto minerálnych látok s hydroxidom sodným.Aj z toho dôvodu nepoužívajte prevarenú vodu či vodu z kohútika.
Na výrobu mydiel sú nutné hydroxidy. Hydroxid sodný poskytuje tuhé mydlá, naopak hydroxid draselný využijete pri výrobe tekutých mydiel, nezamieňajte ho s hydroxidom sodným bez prepočítania receptu. Hydroxid sodný je silno zásaditá látka, preto pri práci s ňou vždy používajte ochranné pomôcky. Hydroxid skladujte mimo dosahu detí a domácich zvierat, rovnako aj jeho roztok či surové, nevyzreté mydlo.
Obľúbeným základným olejom na výrobu mydiel je olivový olej. Tento olej je dobre dostupný a nájdete ho preto v mnohých mydlových receptoch. Poskytuje jemné mydlá s ošetrujúcimi vlastnosťami. Nahrádza sa inými rastlinnými olejmi, ale potom je vždy nutné prepočítať daný recept.
Marhuľový olej je bohatý na vitamíny a minerálne látky. Má svetlú farbu, a tak nenarušuje odtiene pridaných farbív. Dobre sa vstrebáva pokožkou, a preto má univerzálne použitie v mnohých druhoch receptov. Pri jeho zámene platia rovnaké pravidlá, ako v prípade olivového oleja.
Pre získanie tvrdého a rýchlejšie tuhnúceho mydla sa hodí kokosový olej. Hoci sa jedná o olej, je tento tuk tuhý pri izbovej teplote, a tak sa ideálne kombinuje s rastlinnými maslami pre dodanie pevnosti, penivostia tvrdosti mydlám.
Ošetrujúce rastlinné maslo si pri výrobe mydiel zamilujete vďaka tomu, že výsledné mydielka budú mať jemnú, krémovú penu, ale zároveň budú dostatočne tvrdé a odolné. Bambucké maslo je popri kakaovom masle jedno z najčastejšie používaných masiel na výrobu mydiel, nielen kvôli jeho vlastnostiam,ale aj cenovej dostupnosti. Pri výrobe mydiel vám postačí jeho rafinovaná verzia, nakoľko mastné kyseliny z tohto masla budú aj tak reagovať s hydroxidom sodným.
Na farbenie mydiel sú obľúbené mica prášky, kvôli ich vysokej stabilite aj v zásaditom pH. Mica prášky vám poskytnú mydlá so stabilnou farbou a niektoré aj s miernym leskom. Pri pridávaní do mydla je ich vhodné zmiešať s trochou oleja a pridať cez sitko, aby sa netvorili hrudky. Na výber máte skutočne širokú paletu mica práškov, a tak neváhajte využiť vašu fantáziu.Prípadne môžete mica prášok vynechať úplne.
Na zvýraznenie pridaných farbív sa používa oxid titaničitý. Táto silno biela prášková látka pomáha mierne zosvetliť mydlo, a tak spotrebujete menšie množstvo ostatných farbív na dosiahnutie želaného farebného výsledku. Oxid titaničitý je vhodné taktiež pridať cez sitko, aby sa netvorili hrudky, a vybrať druh, ktorý je vhodný na kombinovanie s olejmi. Pokiaľ oxid titaničitý nemáte, pokojne ho vynechajte a zvýšte o cca 0,5 g dávku mica prášku.
Na ovoňanie mydiel často slúžia práve vonné oleje, lebo sú svetlých farieb, a tak nemajú vplyv na výsledné sfarbenie mydla. Môžete takisto využiť esenciálne oleje, ale niektoré tmavšie sfarbené oleje môžu zafarbiť mydlo. Vonné alebo esenciálne oleje sa pridávajú často v prebytku, lebo časť z nich zreaguje s hydroxidom.
Ako bolo spomínané, isopropyl alkohol pomáha predchádzať vzniku mydlového prachu. Použiť ho môžete aj po nakrájaní mydla – čerstvý rez postriekajte IPA, aby mydlo rýchlejšie stvrdlo a netvoril sa na ňom mydlový prach.
Na dozdobenie mydla sa skvelo hodí ružová himalájska soľ. Môžete zvoliť hrubozrnnú variantu (vtedy je dobre kryštáliky slabo zatlačiť do mydla pri zdobení, aby po stuhnutí nevypadávali) alebo siahnite po jemne mletej verzii. Mydlá môžete ozdobiť aj klasickou morskou soľou či inými surovinami.
Sušené kvetiny či bylinky sú obľúbeným materiálom na dekorovanie mydiel. Vybrať si môžete zo širokej ponuky rôznych rastlín, ktorými môžete vaše mydlá ozdobiť. Po prvom použití mydla je však dobré mokré lupienky odstrániť z mydla alebo mydlo nechať dôkladne vysušiť (nenechávať ho v kontakte s vodou, napríklad v mydelničke), aby lupienky nesplesniveli.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Je tu nejaký začiatočník, ktorému sa tvorba ružového mydla podarila? Ak ste ho skúšali a už si užívate plody vašej práce, nezabudnite sa pochvliť a ukážte nám svoju prác na sociálnych sieťach alebo nám ju pošlite na marketing@handymade.skVšetkým vašim mailom sa potešíme.
Ďakujeme veľmi pekne Ivane Jačalovej za skvelý návod na tvorbu ružového mydla a pekné fotky.Máte nápad na nejaký ďalší návod, alebo vám nejaký chýba? Napíšte nám a inšpirujme sa navzájom.Dovtedy dozmydlenia, priatelia.