Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Aj v prípade minimalizácie nežiaducich prejavov potenia existuje prírodné riešenie. Deodoranty možno vyrobiť aj v pohodlí domova v rôznych podobách, či už v sprejoch alebo tuhých tyčinkách a podobne. Poďme sa bližšie pozrieť na dôvody telesného zápachu, ako ho potlačiť alebo ktoré suroviny by vo vašom deodorante nemali chýbať.
Už ste rozmýšľali, prečo pot po chvíli zapácha? Mnohí možno poznáte odpoveď, môžu za to mikroorganizmy, najmä baktérie nachádzajúce sa na povrchu pokožky. Keď sa tieto baktérie dostanú do styku s potom, začnú ho rozkladať. Tým dochádza k produkcii látok s nepríjemným zápachom.
Práve vďaka poznaniu tohto javu, možno deodoranty aktívne cieliť na potlačenie telesného zápachu. A to vďaka pridaniu látok, ktoré potlačujú množenie a rast mikroorganizmov. Mnohé takéto látky obsahujú práve rastliny, a preto veľa esenciálnych olejov, prípadne hydrolátov vykazuje antimikrobiálne vlastnosti. Existujú aj kozmetické suroviny priamo určené na použitie v deodorantoch, o ich vlastnostiach sa dozviete ďalej v článku.
Možno by ste chceli cieliť pri výrobe deodorantu na potlačenie potenia. Žiaľ, takto deodoranty nefungujú. Ich úlohou je iba prekryť a zmierniť telesný zápach. Naopak, antiperspiranty potlačujú potenie, napríklad tým, že vytvoria na koži nepriepustnú bariéru. Aby tohto javu dosiahli, používajú často soli odvodené od hliníka, a tak sa ani baktérie nedostanú k potu a nedôjde k produkcii zápachu.
Nevýhodou takéhoto potláčania potenia je fakt, že môže dôjsť k upchatiu pórov, prípadne vzniku vyrážok a podobne, pokiaľ pokožka takéto látky netoleruje dobre.
Používanie príliš agresívnych chemikálií, či už v deodorantoch alebo antiperspirantoch, na potlačenie rastu baktérií môže viesť nielen k podráždeniu pokožky, ale aj k narušeniu prirodzenej mikroflóry na pokožke. A poškodenie tejto rovnováhy môže viesť tiež k tomu, že sa môžu objaviť aj iné druhy mikroorganizmov, ktoré nie sú prirodzené pre našu kožu.
Existujú tri základné komponenty, ktoré by mal efektívny domáci deodorant obsahovať, aby dokázal potlačiť tvorbu zápachu, zároveň prekryť existujúci a absorbovať časť vytvoreného potu.1. Absorbent pre potJedná sa o ingrediencie, ktoré dobre absorbujú vytvorený pot, a tak vám prinášajú väčší pocit sucha na pokožke.2. Antimikrobiálna látkaUž sme spomínali ako rozklad potu mikroorganizmami prispieva k rozvoju telesného zápachu. Práve tu hrá rolu antimikrobiálna látka, ktorá tento jav potlačuje.3. Aromatická látka Určite chcete, aby vám deodorant prepožičal príjemnú vôňu. Túto úlohu zabezpečujú prítomné esenciálne alebo vonné oleje. V prípade tekutých deodorantov to môžu byť aj rôzne kvetinové hydroláty.
Pre zachovanie pocitu suchej kože sa najčastejšie využívajú suroviny dobre viažuce pot. Jedná sa predovšetkým o rôzne škroby. S obľubou sa využíva kukuričný škrob kvôli dobrej dostupnosti, ale je možné použiť aj iné druhy škrobu. Výhodou týchto látok je, že ich pokožka obvykle toleruje veľmi dobre a zároveň zanechávajú kožu hladkú a jemnú. Aj z toho dôvodu škroby tvoria mnohokrát základ detských zásypov.Ďalšou surovinou, používanou pre svoju schopnosť viazať pot, je sóda bikarbóna. Jej výhodou je, že čiastočne pomáha zabrániť aj rastu baktérií kvôli svojmu vysokému pH. To však je zároveň aj jej nevýhoda. Nie všetky deodoranty preto využívajú sódu bikarbónu, pretože môže dráždiť pokožku.
Úloha antimikrobiálnych látok je potlačovať alebo spomaľovať rast mikroorganizmov, ktoré by inak spôsobili rozklad potu a zápach. Môžete si vybrať z viacerých kozmetických surovín od esenciálnych olejov po špeciálne látky formulované na použitie do deodorantov.
Ako bolo spomínané, sem sa radia predovšetkým rôzne rastlinné produkty. Na antimikrobiálne látky sú bohaté najmä esenciálne oleje. Dobrou voľbou je čajovníkový olej (tea tree), ktorý sa všeobecne používa aj pri boji s aknóznou pleťou.Ďalším esenciálnym olejom pre deodoranty môže byť šalviový esenciálny olej, prípadne iné druhy esenciálnych olejov, ktoré vykazujú antibakteriálne vlastnosti a vaša pokožka dobre toleruje.Pokiaľ sú pre vás esenciálne oleje príliš koncentrované, môžete siahnuť aj po hydrolátoch z týchto bylín. Tie potom vytvoria základ tekutých deodorantov v spreji.
Pre použitie v deodorantoch boli vyvinuté špeciálne kozmetické suroviny, z ktorých mnohé majú antimikrobiálne účinky alebo inú vlastnosť či vlastnosti pre použitie v deodorantoch.
Decalact Deo je látka vyvinutá pre deodoranty, ktorú možno použiť vo vodnej aj olejovej fáze výrobku. Do vodnej fázy sa pridáva do max 40 °C, do olejov pri max. 60 °C. Decalact Deo slúži predovšetkým proti tvorbe mikroorganizmov, a tak umožňuje dlhšiu účinnosť deodorantu. Okrem potláčania rastu mikroorganizmov má schopnosť aj maskovať existujúci zápach, a to až na 24 hodín.
Dermofeel TEC eco je lipofilná látka, preto je dobre rozpustná v olejoch. Jedná sa o ester kyseliny citrónovej a využíva sa často v deodorantoch, kde slúži ako aktívna látka. Jeho výhodou je, že ho možno použiť v rôznych formách deodorantov od tyčiniek po balzamy až po rôzne emulzie a spreje. Jedná sa o bezfarebnú tekutinu bez vône, zmierňuje tvorbu zápachu inhibíciou rozkladu potu.
Treťou kategóriu látok pre výrobu deodorantov sú príjemne voňajúce aromatické látky, ktoré prekrývajú existujúci telesný zápach. Jedná sa najmä o esenciálne oleje, ktoré sa dobre doplňujú už s pridanými antimikrobiálnymi esenciálnymi olejmi. V tomto ohľade sa najčastejšie siaha po sviežich, najmä citrusových tónoch ako grep a podobne.Svieže vône sú veľmi obľúbené, nie všetky rastliny však produkujú dostatok esenciálnych látok. Preto je možné použiť aj vonné oleje. Obľúbené sú najmä oleje s vôňou uhorky či iné svieže vône. Napríklad sa môže jednať o spojenie so zázvorom.Pokiaľ vo vašom výrobku je už dostatok voňajúceho hydrolátu či antimikrobiálneho esenciálneho oleja, nemusíte nevyhnutne pridávať ďalšie vonné látky, pokiaľ vám vôňa výrobku takto vyhovuje.
Vyrábali ste už niekedy vlastný prírodný deodorant? Ako sa vám darilo? Použili ste nejaké z použitých surovín?Napíšte nám ako sa vám darilo a ponúknite nám váš názor či skúsenosť. Pokojne nás kontaktujte na makreting@handymade.skTešíme sa na všetky vaše správy.Do zmydelnenia, priatelia.