Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Aj vy pátrate vo svete dekoratívnej kozmetiky po prírodnejšej alternatíve, ktorá nebude obsahovať desiatky neznámych surovín? Vyskúšali ste už minerálny make-up? Práškový minerálny make-up predstavuje možnosť, ako rýchlo zakryť nedokonalosti či rozjasniť a zjednotiť pleť. Môžete ho použiť namiesto púdru alebo zmenou pomeru surovín aj zvýšiť jeho kryciu schopnosť.
Pri výrobe práškového minerálneho make-upu sa vychádza z bezfarebného základu, ktorý sa dolaďuje príslušnými pigmentmi. Pripravili sme pre vás recept na niekoľko základných odtieňov. Avšak, ak chcete dosiahnuť perfektné zladenie make-upu s vašou pleťou, môžete si jednoducho namiešať odtieň presne na mieru.
Ingrediencia %
Oxid zinočnatý 57,000Oxid titaničitý, olej 21,500Serecite mica 21,500Kelímok na púder ---
1. Všetky pomôcky a nádoby vydezinfikujte, napríklad etanolom, nasaďte si respirátor, nakoľko budete pracovať s práškovými surovinami, ktoré sa môžu dostať do vzduchu a dráždiť dýchacie cesty.2. Do mažiara alebo podobnej misky si odvážte všetky suroviny potrebné na základ pre práškový make-up. Dôkladne rozotrite.3. Pridajte pigmenty – vyberte si z predpripravených odtieňov nižšie alebo si namiešajte vlastný.4. Zmes dobre rozotrite mažiari, aby sa pigmenty rovnomerne dostali do celého základu.5. Naplňte do tégliku na púder alebo podobnej nádoby.
Nižšie nájdete zoznam piatich odtieňov, z ktorých si môžete vybrať, pokiaľ sa nechcete zdržovať prípravou vlastného. Prípadne môžete pripraviť jeden z odtieňov a následne ho mierne poopraviť prídavkom ďalších pigmentov či základu, aby sedel presne odtieňu vašej pleti. Množstvo pigmentov je vždy rátané na 12 gramov základu.
1 Svetlá pleť s červenými tónmi Oxid železitý - žltý 0,41 gOxid železitý - hnedý 0,08 gOxid železitý - červený 0,06 gOxid chromitý - zelený 0,02 g2 Svetlá pleť s teplými tónmiOxid železitý - žltý 0,8 gOxid železitý - hnedý 0,13 gOxid železitý - červený 0,07 g3 Svetlá pleť s neutrálnymi tónmiOxid železitý - žltý 0,56 gOxid železitý - hnedý 0,51 gOxid železitý - červený 0,08 g4 Tmavá pleť s teplými tónmiOxid železitý - žltý 1,31 g Oxid železitý - hnedý 0,22 gOxid železitý - červený 0,16 gOxid chromitý - zelený 0,1 g5 Tmavá pleť so studenými tónmiOxid železitý - žltý 1,68 gOxid železitý - hnedý 0,08 gOxid železitý - červený 0,26 gUltramarín modrý 0,02 g
Chcete si pripraviť vlastný odtieň minerálneho make-upu? Je to možné, chce to len trochu trpezlivosti, ale po chvíli určite vykúzlite minerálny make-up, ktorý bude presne sedieť vášmu odtieňu pleti.Pri príprave vlastného odtieňu je dobré pracovať pri dennom svetle, mať po ruke zrkadlo a väčší štetec na make-up, napríklad kabuki. Medzi jednotlivými pridaniami pigmentu budete tak nanášať make-up na pleť, aby ste priamo videli, kedy dosiahnete váš odtieň. Je dobré si pridané množstvá pigmentov odvážiť a zapísať, aby ste váš make-up mohli v budúcnosti zopakovať.Napríklad odvážte jednotlivé balíčky s pigmentmi na začiatku, zaznamenajte si hmotnosť, a následne opäť na konci, po dokončení make-upu. Rozdiel bude vaše použité množstvo pigmentu.
1. Opäť vydezinfikujte všetky pomôcky a nádoby, s ktorými budete pracovať, napríklad etanolom, nasaďte si respirátor.2. Pripravte si 12 g základu na práškový make-up do mažiara.3. Pridajte malé množstvo žltého, hnedého a červeného pigmentu (na špičku špachtle), dobre rozotrite v mažiari.4. Vyskúšajte make-up proti pleti a následne upravte: • Ak máte sklon k začervenaniu pleti, pridajte malé množstvo oxidu chromitého (zelený pigment) na neutralizáciu červenej. • Ak máte výrazne studený podtón (zistíte to napríklad tak, že vaše žily na zápästiach majú modrú farbu), pridajte malé množstvo modrého pigmentu (ultramarín). • Ak je make-up príliš žltý, prípadne oranžový, pridajte malé množstvo červeného pigmentu. • Ak chcete make-up so silnejšími krycími schopnosťami, pridajte pár gramov (čajovú lyžičku) oxidu titaničitého. • Ak je make-up príliš tmavý, pridajte čajovú lyžičku oxidu zinočnatého. • Ak je make-up príliš svetlý, pridajte malé množstvo hnedého oxidu, ak potrebujete stmaviť make-up iba o trochu, pridajte žltý oxid. • Ak je make-up príliš ružový, pridajte žltý pigment.5. Nezabudnite po každom pridaní pigmentu či inej látky zmes dobre premiešať v mažiari a vyskúšať odtieň na pokožke.
Každá zo surovín v práškovom minerálnom make-upe má význam pre dobré nanášanie a funkciu minerálneho make-upu. Pozrime sa na ich vlastnosti bližšie.
V mnohých make-up výrobkoch nájdete oxid titaničitý práve pre jeho kryciu schopnosť, intenzívnu bielu farbu, ktorá nechá vyniknúť pigmentom, a tento oxid zlepšuje nanášanie make-upu na pokožku. Aj preto pre zvýšenie krycej schopnosti môžete mierne zvýšiť podiel oxidu titaničitého v zmesi. Na druhú stranu, príliš veľa oxidu titaničitého môže spôsobiť, že make-up bude na pleti vytvárať na prvý pohľad viditeľnú vrstvu a celkovo bude pôsobiť neprirodzene. Aj preto, ak chcete zvýšiť podiel oxidu titaničitého, urobte tak po malých dávkach.
Oxid zinočnatý predstavuje jemný biely prášok, ktorý vo výrobkoch taktiež prispieva k dobrým krycím schopnostiam, zvýrazneniu pigmentov a rozjasneniu pleti, hoci nie až v takej miere ako oxid titaničitý. Podobne, ako oxid titaničitý, je však súčasťou aj minerálnych opaľovacích prípravkov, pretože má určitý SPF faktor, avšak presnú hodnotu možno zistiť iba laboratórnym rozborom.
Serecite mica nie je úplne vlastnosťami rovnaká ako mica prášky používané ako farbivá v kozmetike. Hlavným rozdielom je, že serecite mica nie je tak intenzívne lesklá a trblietavá ako bežné mica prášky, má zároveň bielu až jemne sivú farbu. Jej hlavnou úlohou v kozmetike je dodávať veľmi jemný lesk, ktorý pomôže rozžiariť pleť, nakoľko pomáha lepšie odraziť svetlo od pokožky. Tým čiastočne maskuje aj nedokonalosti, zároveň pomáha zlepšiť priľnavosť make-upu k pokožke, ktorý tak vydrží na tvári bez úpravy dlhšie.
Oxidy železité sa vyskytujú vo viacerých farebných variantách, a to predovšetkým v žltej, hnedej, červenej a čiernej. Vďaka tomu, že neobsahujú trblietavé čiastočky, ako mica prášky, sú vhodné predovšetkým do make-upu, pretože výrobku dodajú farbu bez nadbytočného lesku. Oxid železitý má rovnaké zloženie ako hrdza – avšak kozmetické pigmenty neboli získané zo skutočnej hrdze, sú pripravené v laboratóriu, aby boli čisté a nekontaminované. Pre správne zapracovanie týchto práškov do make-upu je nutné použiť mažiar, prípadne malý elektrický kávový mlynček.
Oxid chromitý svojou sýtou zelenou farbou je ideálnym doplnkom na potlačenie nežiaducich červených odtieňov. Vďaka schopnosti zelenej neutralizovať červenú, sa vám prídavok oxidu chromitého hodí, pokiaľ má vaša pleť sklon k začervenaniu. Rovnako ho využijete pri výrobe korektorov na problematickú pleť, napríklad s vyrážkami, ktoré sú často začervenané. Oxid chromitý pomáha prekryť začervenanie už v malom množstve, príliš veľa zeleného pigmentu v make-upe môže pokaziť celkový odtieň výrobku.
Nádherná sýto modrá farba ultramarínu je skvelým doplnkom pre pleť so studenými podtónmi. To, studený než teplý podtón pleti môžete zistiť napríklad podľa toho, že vám viac svedčia strieborné než zlaté šperky, či na zápästiach majú vaše cievy skôr modrú než zelenú farbu. Pokiaľ máte teplejší podtón pleti, ultramarín nepridávajte, stavte skôr na žltý a červený pigment. Ultramaríny môžete nájsť aj vo fialových či ružových odtieňoch.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Tak ako, milí alchymisti? Vyrobili ste si už tento práškový minerálny make-up? Alebo sa do jeho výroby ešte len chystáte? Dajte nám vedieť, ako vaše tvorenie dopadlo.Ak by ste mali nejaké otázky, alebo potrebujete radu ohľadom postupu tvorby, neváhajte a napíšte nám na marketing@handymade.skS radosťou vám odpovieme a poradíme. Želáme vám, nech ste stále tvoriví a nech k vám prichádza veľa nových nápadov na tvorbu prírodnej kozmetiky. Do zmydelnenia, priatelia.