Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Hľadáte alternatívu gélov, pien či pleťových vôd na čistenie pleti? Chceli by ste výrobok bez konzervantov, ktorý môžete dávkovať podľa potreby a prispôsobiť si ho presne na mieru? Práve tieto výhody ponúka práškový čistič pleti. Vďaka tomu, že neobsahuje vodu, nie je potrebný konzervant, a zároveň vám takýto výrok nevytečie v batožine a neráta sa medzi tekutiny – je tak ideálny na cesty lietadlom.
Pre výrobu práškového čističa pleti je potrebné použiť tenzid, ktorý bude jemne odmasťovať a čistiť pokožku. V tomto prípade sa jedná o SCI – sodium cocoyl isethionate, ktorý sa často používa v kozmetických výrobkoch, vrátane prírodnej kozmetiky, pretože šetrne pleť odmasťuje, má neutrálne pH a pomerne dobre ho zvykne tolerovať aj citlivá pleť.
INGREDIENCIA %Ryžový škrob, prášok 44,600Kozmetický íl, kaolín, biely 20,000Jojobové guličky na tvárový peeling 10,000SCI - sodium cocoyl isethionate 10,000Mletý pemzový prášok na peeling 5,000Konopný olej 5,000Inulín 4,000Xantánová guma 1,000Esenciálny olej cédrové drevo 0,400
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, s ktorými budete pracovať, vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Nasaďte si respirátor, bude sa pracovať s práškovými surovinami, pričom čistý SCI je v práškovom stave pomerne dráždivý na dýchacie cesty.3. Do väčšej nádoby postupne odvážte všetky suroviny, opatrne všetko premiešajte, aby ste nezvírili prášok.4. Naplňte do vybranej nádoby.
Pre použitie práškového čističa pleti si odsypte malé množstvo prášku (podľa potreby) na dlaň či do malej misky a pridajte pár kvapiek vody či kvetinového hydrolátu, kým sa nevytvorí žiadaná konzistencia. Prípravok naneste na pleť a jemne vmasírujte, vďaka obsahu peelingových častíc sa tak odstránia odumreté kožné bunky. Následne prípravok zmyte čistou vodou z pleti.Pri skladovaní dbajte na to, aby nádoba dobre tesnila a do výrobku sa nedostala vlhkosť. To isté platí aj pre dávkovaní prípravku – výrobok radšej odsypte, aby ste do prášku nezaniesli vodu, napríklad z mokrých rúk. Inak sa môže stať, že výrobok splesnivie alebo sa objaví iná známka výrazného mikrobiálneho napadnutia.
Nižšie sa pozrieme na jednotlivé suroviny a ich význam v práškovom čističi pleti. Práškový čistič je skvelý v tom, že si ho môžete prispôsobiť na mieru podľa vašich predstáv a pripraviť si tak výrobok, ktorý bude presne sedieť vášmu typu pleti.
Surovinou, ktorá pomáha na seba viazať prebytočnú mastnotu, a zároveň je veľmi citlivá k pleti, je ryžový škrob v prášku. Táto surovina vytvára hodvábne jemný pocit na pleti po nanesení, a tak je často vyhľadávanou súčasťou kozmetiky. Ryžový škrob je veľmi dobre tolerovaný aj citlivou či detskou pleťou, preto túto surovinu môžete nájsť aj v detských zásypoch.Alternatívou k ryžovému škrobu sú iné druhy škrobu, napríklad kukuričný škrob je tiež veľmi obľúbený v kozmetike. Prípadne vyskúšajte ovsený škrob či ovsený hodváb. Pohrať sa s množstvom škrobu v recepte môžete, ak sa vám zdá, že výrobok príliš intenzívne odmasťuje, vtedy môžete znížiť množstvo tenzidu SCI a zvýšiť obsah škrobu.
Potrebné minerálne látky pleti môžu dodať práve kozmetické íly. Jedná sa o zmesi minerálov získavané špeciálne za účelom použitia v kozmetike. S ílmi sa najlepšie pracuje v suchých kozmetických výrobkoch, nakoľko po kontakte s vodou sú ľahko napádané mikroorganizmami a je problematické takéto výrobky konzervovať.Kaolín je ílom s krásnou bielou farbou a jemným mletím, preto sa skvele hodí ako doplnok práškového čističa pleti. Íly veľmi dobre odmasťujú pleť, kaolín sa však radí medzi íly, ktoré sú citlivé k pleti a odmasťujú šetrne. Pokiaľ sa vám zdá, že výrobok nedostatočne odmasťuje, skôr než začnete zvyšovať obsah tenzidu, skúste sa pohrať s druhom a množstvom ílu. Vyskúšajte iné druhy ílov, ktoré intenzívne odmasťujú pleť a zvýšte ich zastúpenie v recepte pre intenzívnejší čistiaci účinok.
Základnou zložkou pre peeling pleti sú jojobové guličky, ktoré boli pripravené hydrogenáciou z jojobového oleja. Vďaka tomu sú biologicky odbúrateľné, nejedná sa o mikroplasty. Vyberajte guličky určené na tvárový peeling, aby nedochádzalo k zbytočnému dráždeniu pleti.Pokiaľ nechcete peelingové účinky práškového čističa pleti, jednoducho guličky vynechajte. Alebo sa môžete pohrať s ich zastúpením pre dosiahnutie požadovaných vlastností. Jojobové guličky môžete nahradiť aj inými peelingovými časticami, môžete použiť čisto len mletú pemzu alebo jahodové semiačka či iné peelingové látky.
Základnou látkou pre čistenie pleti, odmastenie a vytvorenie peny je SCI. Tento tenzid sa dobre rozpúšťa vo vode a je vhodný aj pre citlivú pleť. Nakoľko však v práškovej forme je pomerne dráždivý pre dýchacie cesty, bol do výrobku pridaný aj konopný olej pre zaťaženie tohto prášku. Napriek tomu je vhodné výrobok iba opatrne premiešavať a pri dávkovaní sa vyhnúť nadmernému zvíreniu prášku.Znížením množstva SCI dosiahnete výrobok, ktorý bude šetrnejšie odmasťovať pleť. Ak však chcete silnejší odmasťujúci účinok, skúste najskôr zvýšiť zastúpenie ílu a až potom zvyšovať obsah SCI, pretože vo vysokých dávkach môže mať SCI dráždivé účinky na pleť.SCI je možné nahradiť iným tenzidom, avšak vyberajte tenzidy v práškovej forme, ktoré vo vodnom roztoku majú neutrálne či kyslé pH – zásaditý roztok nebude príliš prospievať pleti. Alebo môžete SCI z výrobku úplne vynechať a nahradiť ho ílmi, ktoré intenzívne odmasťujú, ako ružový íl, pokiaľ chcete iba mierne odmasťujúce účinky.
Ďalšiu peelingovou zložkou výrobku je mletý pemzový prášok. Opäť sa jedná o prírodnú, biologicky odbúrateľnú formu peelingu. Okrem toho je pemzový prášok pomerne jemne mletý, a tak poskytuje šetrný peeling. Znova platí, že ho môžete úplne vynechať, ak nechcete peelingový účinok, či ho nahradiť inými peelingovými látkami alebo sa pohrať s jeho zastúpením, aby ste si pripravili výrobok presne podľa vašich požiadaviek.
Pre zaťaženie prášku SCI a zníženie jeho rozptylu do vzduchu bol zvolený konopný olej. Konopný olej je dobre dostupný a obsahuje v sebe aktívne látky pre starostlivosť o pokožku. Samozrejme, konopný olej je zastúpený iba v malej miere, jeho obsah môžete mierne zvýšiť, pokiaľ sa vám zdá, že nezaťažuje prášok dostatočne. Okrem toho môžete konopný olej zameniť za akýkoľvek iný rastlinný olej, ktorý máte radi. Je dobré použitie oleja v recepte nevynechať, nakoľko sa môže prášok SCI následne ľahko dostávať do vzduchu a dráždiť dýchacie cesty.
Inulín je skvelý polysacharid, ktorý produkuje napríklad čakanka či jej podobné rastliny. Inulín v týchto rastlinách predstavuje náhradu klasického škrobu a pre človeka má veľa pozitívnych vlastností. Predovšetkým pôsobí ako vláknina, a tak má prebiotické účinky pre prospešné mikroorganizmy človeka. A nehovoríme tu len o tráviacom trakte. Svoj mikrobióm má aj pleť, preto sa inulín skvele hodí do pleťovej kozmetiky, pretože podporuje rozvoj prirodzenej mikroflóry pleti. Neváhajte tak pridať inulín aj do vašich kozmetických prípravkov, ideálny je najmä do suchých výrobkov, nakoľko je zdrojom energie pre baktérie, a tak vo vodnom prostredí (tj. vo výrobkoch s obsahom vody) môže prispievať k rozvoju bakteriálnej kontaminácie.Inulín určite skladujte vo vzduchotesne uzavretej nádobe a chráňte ho tak pred vlhkosťou, nakoľko tento prášok na vzduchu ľahko tvrdne.
Pre zlepšenie stability výrobku pri nanášaní, bola použitá xantánová guma. Malé množstvo xantánovej gumy v recepte uľahčí nanášanie výrobku, pretože po pridaní vody bude výrobok lepšie držať pri sebe a vytvorí kompaktnejšiu zmes, ktorá sa jednoduchšie bude nanášať na pleť.Samozrejme, pokiaľ nemáte po ruke xantánovú gumu, môžete túto surovinu vynechať. Alebo siahnuť po iných rastlinných gumách rozpustných v studenej vode, obzvlášť sa hodí guarová guma či konjakový prášok.
Krásnou drevitou vôňou, ktorá vás na chvíľku prenesie do lesa, oplýva esenciálny olej cédrové drevo. Okrem dodatočného zaťaženia prášku pomocou tohto oleja, esenciálne oleje potešia predovšetkým vaše zmysly, nakoľko vedia premeniť používanie obyčajného výrobku na parfumérsky zážitok.Esenciálny olej cédrové drevo pokojne nahraďte iným obľúbeným esenciálny olejom, dodržujte však dávkovanie (IFRA dokument uvedený pri každom esenciálnom oleji). Siahnuť môžete aj po vonných olejoch, ktoré sú síce synteticky pripravené, ale na druhú stranu vám poskytnú širšiu paletu vôni ako esenciálne oleje. Nemáte radi parfumované výrobky? Nie je žiadny problém esenciálny či vonný olej z výrobku vynechať a nahradiť ho konopným či iným zvoleným rastlinným olejom.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Preferujete radšej čistenie na pleť vytvorené z prírodných surovín, alebo zvládnete aj kozmetiku bežne dostupnú v obchodoch? Vyskúšali ste s nami tvorbu práškového čističa pleti?
Napíšte nám vaše názory a postrehy, či otázky na náš mail marketing@handymade.skRadi vám odpovieme a dozvieme sa niečo nové.
Ďakujeme milej Ivane Jačalovej za tento skvelý návod na tvorbu práškového čističa pleti.
Kým sa znovu uvidme pri ďalšom návode, neprestávajte vytvárať liečivé prírodné zázraky.
Do zmydelnenia, priatelia.