SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Jednoduchá domáca prášková maska na tvár je nenáročným kozmetickým výrobkom, ktorý zvládne vyrobiť ktokoľvek. Aj z toho dôvodu si prášková maska na tvár nájde miesto nielen ako súčasť vášho skrášľovacieho a relaxačného rituálu, ale je aj skvelým darčekom, ktorý možno skladovať v dobre uzavretej nádobe aj dlhú dobu.
50 % Ružový kozmetický íl 10 % Sopečný popol35 % Bentonit5 % Inulín
1. Pomôcky, ktoré prídu do styku so surovinami a aj nádobu, kde bude vaša prášková maska na tvár uskladnená, vydezinfikujte. 2. Všetky suroviny, z ktorých pozostáva domáca prášková maska, zmiešajte a postupne pridávajte vodu až kým nedosiahnete žiaducu konzistenciu. Dôkladným premiešaním odstránite prípadné hrudky, ktoré môžu byť spôsobené tým, že bentonit na seba ešte nestihol naviazať prítomnú vodu.
Domácu pleťovú masku naneste na tvár a nechajte pôsobiť cca 10 minút. Pre skladovanie voľte dobre tesniace nádoby, ideálne zo skla. Domáca prášková maska na tvár sa uchováva vždy v suchom stave, z nádoby odoberte len toľko, koľko budete potrebovať na nanesenie na pleť.
Výhodou toho, že prášková maska pozostáva iba zo suchých surovín a skladuje sa bez prítomnosti vody je fakt, že nepotrebuje konzervant. Stačí však k zhruba k polievkovej lyžici práškovej zmesi pridať trochu vody a vaša domáca maska na tvár je pripravená na použitie.
Teraz sa pozrime bližšie na zloženie, ktoré má domáca prášková maska na tvár:
Ružový francúzsky íl už na prvý pohľad spoznáte podľa jeho ružovej až tehlovej farby, ktorú mu dodáva obsah minerálov, predovšetkým oxidov železa. Vzniká zmiešaním červeného ílu s bielym kaolínom a je vhodný na starostlivosť o zrelú, ale aj mastnú pleť, ktorú pomáha účinne odmasťovať. Preto domáca prášková maska s obsahom ružového ílu je vhodná aj na problematickú aknóznu pleť.
Tento jemný kozmetický íl ocení predovšetkým citlivejšia či zrelá pokožka. Vďaka tomu, že bentonit vo vodnom prostredí veľmi intenzívne napučiava a viaže vodu, je tento kozmetický íl použiteľný na suchšiu kožu, pretože odmasťuje v menšej miere než napríklad kaolín. Prášková maska na tvár s obsahom bentonitu okrem toho pomáha detoxikovať pleť a odstraňovať nečistoty.
Tento sivo sfarbený íl vzniká, ako už jeho názov napovedá, v dôsledku sopečnej činnosti. Obsahuje minerály a čiastočky hornín aj preto má peelingové vlastnosti, čím prášková maska na tvár s jeho obsahom pomáha odstraňovať odumreté bunky kože.
Biela prášková surovina pod názvom inulín nepatrí medzi íly, ale je v skutočnosti polysacharidom vyskytujúcim sa v čakanke. Domáca prášková maska na tvár ho obsahuje, pretože sa jedná o prebiotikum – podporuje rast a rozvoj prirodzenej mikroflóry na pleti, čím pomáha pokožke brániť sa proti škodlivým patogénom.
Domáca prášková maska na tvár nemá fixný recept a môžete si ho do určitej miery prispôsobiť podľa vlastných potrieb.
Na zvlhčenie masky môžete namiesto destilovanej vody použiť kvetinové hydroláty. Veľmi obľúbeným hydrolátom je najmä ružová voda, ktorá ma upokojujúce účinky a vyhovuje mnohým druhom pleti. Okrem toho váš výrobok jemne prevonia.
Náhradou za kvetinové hydroláty sú aj odvary z byliniek, ktoré si jednoducho pripravíte doma buď z čerstvých, alebo sušených bylín presne podľa potrieb vašej pleti.
Ak vaša pleť nepotrebuje tak výrazne odmastiť, môžete zvýšiť obsah bentonitu. Tým budem mať domáca prášková maska na tvár výraznejšie hydratačné účinky, prípadne skráťte dobu, po ktorú ju máte nanesenú na pokožke.
Príjemnú vôňu získa vaša prášková maska na tvár pridaním esenciálnych olejov. Tie zároveň môžu poskytovať pridané benefity ako antimikrobiálne či upokojujúce účinky. Vždy však dodržujte odporúčané dávkovanie pre príslušný esenciálny olej a pridávajte ich až do hotovej vlhkej masky.
Vaša domáca prášková maska na tvár sa ľahko ozvláštni aj pridaním niektorých ďalších práškových surovín. Môžete siahnuť po iných druhoch ílov v závislosti na požiadavkách vašej pleti.
Na obsah vitamínov a minerálov môže byť vaša domáca prášková maska bohatšia vďaka pridaniu ovocných práškov, ktorý dodajú výrobku aj jemnú farbu a mnohokrát aj príjemnú ovocnú vôňu.
Vaša prášková maska na tvár môže mať ešte intenzívnejšie čistiace vlastnosti, ak k nej pridáte aktívne uhlie. To na seba účinne viaže nečistoty a pomáha tak v starostlivosti o problematickú pleť.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.
Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.
Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Patrí k vášmu času na relax aj aplikovanie si zázračnej masky na tvár? Rozotriete si ju na tvar, ľahnete na pohovku a okamžite sa ocitnete v skrášľovacom salóne. Máte to tak tiež?
Ak doma žiadnu nemáte, vytvorte si ju podľa tohto návodu a dajte nám vedeiť, ako sa vám darilo. Napíšte nám vaše skúsenosti tu do komentárov, alebo na Facebook.
Tešíme sa na vaše komentáre.
Do zmydelnenia, priatelia.