Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pred tým, než sa pustíte do tvorby vlastných výrobkov, je dobré vedieť, aké základné pomôcky na výrobu kozmetiky potrebujete. Nielen tak získate prehľad, aké vybavenie potrebujete doplniť, ale zároveň zistíte, na čo jednotlivé pomôcky na výrobu kozmetiky slúžia a aké je ich ďalšie využitie.
Nemusíte sa báť, že ako začiatočník potrebujete veľmi veľa nových nástrojov a pomôcok. Častokrát sa stačí poobzerať po kuchyni či dielničke a zistíte, že mnohé z pomôcok na výrobu kozmetiky máte už doma. Predstavme si jednotlivé kategórie:
Každý produkt, ktorý budete vyrábať, musíte namiešať z niekoľkých surovín, preto sú misky a nádoby nevyhnutné pomôcky na výrobu kozmetiky. Ideálne sú sklenené misky, ktoré sa dobre čistia a udržujú. Dobré je, ak budú tieto pomôcky na výrobu kozmetiky teplu odolné, pretože veľakrát budete suroviny zahrievať vo vodnom kúpeli, prípadne v mikrovlnke. Pokiaľ chcete profesionálnejšie vybavenie na výrobu kozmetiky, môžete siahnuť namiesto misiek po kadičkách z chemického skla. To je dobre čistiteľné a odolné voči teplu či hydroxidom.
Výroba mydiel z hydroxidov si žiada nádoby a pomôcky na výrobu kozmetiky, ktoré sú odolné voči týmto chemikáliám. Medzi takéto materiály sa okrem skla radí aj nerez a plast. Iné kovové nádoby môžu podliehať korózií pri styku s hydroxidom. Zároveň kovy ľahko oxidujú rôzne citlivé zlúčeniny používané pri výrobe pleťovej kozmetiky, vtedy radšej siahnite ideálne po skle, prípadne plaste.
Nezabudnite ani na väčší hrniec na vodný kúpeľ či chladenie výrobkov.
Pri naberaní surovín je vždy dobré mať k dispozícii viacero lyžičiek určených len na výrobu kozmetiky. Lyžičky a odmerky na výrobu kozmetiky je dobré oddeliť od ostatných príborov. Tieto pomôcky na výrobu kozmetiky majte vždy po ruke, vďaka tomu sa vyhnete kontaminácii surovín, pretože budete mať dostatok naberačiek na každú surovinu zvlášť.
Opäť platí, že kovové lyžičky môžu spôsobovať oxidáciu niektorých surovín. Medzi profesionálnejšie pomôcky na výrobu kozmetiky sa radia sklené tyčinky na miešanie. Pri naberaní malého množstva surovín oceníte plastové či kovové špachtličky.
Na dávkovanie malých objemov tekutín využijete plastové Pasteurove pipety, umožnia vám pridávať presné množstvá tekutých surovín hlavne pri výrobe kozmetiky v menších dávkach. Plastové pipety sa radia medzi cenovo nenáročné pomôcky na výrobu kozmetiky, a pri bežnej domácej výrobe je ich po dôkladnom vyčistení a dezinfekcii možno použiť aj opakovane.
Medzi pomôcky na výrobu kozmetiky, ktoré takisto oceníte, ak vyrábate iba malé množstvá produktov, sa radia lieviky. Môžete ich nájsť aj vo veľmi malých veľkostiach, vhodných na plnenie drobných liekoviek a iných fľaštičiek.
Spomínané pomôcky na výrobu kozmetiky máte už určite vo svojej kuchyni. Poobzerajte sa najmä po silikónových stierkach, ktoré vám umožnia ľahko dostať vaše krémy či mydlá z misiek do kelímkov a foriem. Sitká sú vhodné nielen na presitkovanie byliniek či sypkých surovín pri výrobe šumivých bômb, ale umožnia vám rovnomerne rozprášiť práškové farbivá, ako miky, pri výrobe mydla.
Pri príprave domácich kozmetických produktov sa takmer vždy pracuje so surovinami či farbami, preto tieto pomôcky na výrobu kozmetiky prídu vhod. Rukavice zároveň ochránia vaše ruky pri práci s hydroxidom, vtedy je vhodné použiť klasické jednorazové latexové rukavice. Majte po ruke aj jeden pár hrubších rukavíc na manipuláciu s vodným kúpeľom a horúcimi nádobami.
Pri výrobe mydla z hydroxidu nezabudnite na ochranné okuliare. Ak budete manipulovať s práškovými surovinami, ktoré sa ľahko uvoľňujú do ovzdušia, nasaďte si rúško, ideálne respirátor. Spomínané pomôcky na výrobu kozmetiky vám pomôžu ochrániť vaše dýchacie cesty.
Pred prípravou akéhokoľvek produktu je nutné všetky povrchy, nádoby, obaly a nástroje, ktoré prídu do styku so surovinami, poriadne vyčistiť a vydezinfikovať. Tým znížite kontamináciu vašich produktov, a tie vám tak vydržia dlhšie. Šikovné pomôcky na výrobu kozmetiky sú tak aj papierové utierky či fľaše s rozprašovačom na dezinfekciu.
Ako dezinfekciou môžete použiť 70 % potravinársky lieh, prípadne špeciálne prípravky určené na dezinfekciu povrchov (ideálne určené pre potravinárstvo). Nezabudnite všetky pomôcky na výrobu kozmetiky po dezinfekcii opláchnuť v destilovanej vode alebo postupujte podľa pokynov výrobcu dezinfekcie.
Pred tým, než začnete používať nejaký produkt, je vždy vhodné overiť si jeho pH. V domácich podmienkach to ide jednoducho pomocou papierikov na meranie pH. Tieto pomôcky na výrobu kozmetiky sa sfarbia podľa aktuálneho pH výrobku, pričom hodnotu pH odčítate z priloženej farebnej stupnice.
Pre pokročilejších je tu možnosť si zaobstarať pH meter. Jedná sa však už o cenovo náročnejšie pomôcky na výrobu kozmetiky, ktoré vyžadujú aj zložitejšiu obsluhu a kalibráciu.
Nevyhnutnosťou pri výrobe kozmetiky sú aj niektoré spotrebiče či prístroje, ktoré vám uľahčia prípravu niektorých produktov. Zistite, ktoré pomôcky na výrobu kozmetiky vám uľahčia prácu s mydlami či výrobu pleťových krémov.
Teplomery, či už klasické alebo infračervené, sú šikovné pomôcky na výrobu kozmetiky, ktoré vám umožnia sledovať priebeh výroby vašich produktov. Môžete siahnuť po klasických teplomeroch na zapichovanie používaných v potravinárstve. Nezabudnite ich však pred použitím vydezinfikovať, aby nekontaminovali váš produkt. Aj z toho dôvodu majú výhodu infračervené bezdotykové teplomery, ktoré vám okamžite povedia teplotu vášho výrobku, nevýhodou je však vyššia cena.
Ponorný mixér patrí jednoznačne medzi pomôcky nevyhnutné na výrobu mydla. Bez premixovania hmoty tukov a hydroxidu je takmer nemožné dosiahnuť štádium stopy bez veľmi dlhého ručného miešania. Majte na pamäti, že mixér by mal byť z plastu alebo nereze, aby ho hydroxid nepoškodil. Vyhraďte si jeden mixér iba na mydlá a kozmetiku, nepoužívajte ho pri varení.
Ručný šľahač či mixér s dvoma metličkami patrí medzi pomôcky na výrobu kozmetiky, ktoré vám umožnia vytvárať nadýchané šľahané maslá, prípadne premiešať väčšie množstvá krémov. Ak vyrábate iba malé dávky emulzií či krémov, siahnite po baterkových peničoch mlieka, ktoré vám uľahčia a urýchlia proces vytvorenia emulzie, pri väčších dávkach siahnite po ponorných tyčových mixéroch.
Keďže v kozmetike je takmer všetko merané na gramy, váhy sú nevyhnutnosťou. Pokiaľ nebudete vyrábať veľmi veľké dávky výrobkov, tj. na kilá, siahnite po malých aj vreckových váhach vážiacich aspoň na jedno desatinné miesto. Tieto pomôcky na výrobu kozmetiky vám tak umožnia vďaka jednému, či ideálne dvom desatinnými miestam (pri vážení na gramy) pridávať suroviny s veľkou presnosťou aj pri malých dávkach.
Neodmysliteľnou súčasťou výroby mydiel či už pomocou mydlových hmôt alebo hydroxidov sú formy na mydlá. Silikónové formy na výrobu mydiel sú pomôcky na výrobu kozmetiky dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach, preto ich môžete použiť na vytvorenie rôznych motívov. Vďaka ohybnosti silikónu sa z nich dajú jednoducho vybrať hotové stuhnuté výrobky.
Silikónové formy na výrobu mydiel využijete nielen na mydlá, ale aj na prípravu iných druhov kozmetiky. Tieto všestranné pomôcky na výrobu kozmetiky sa hodia napríklad, ak vyrábate tuhé šampóny, silikónové formy poslúžia tiež pri tvorbe tuhých kondicionérov či pevných balzamov na telo.
Silikónové formy na výrobu mydiel a kozmetiky nie sú vďaka svojej plasticite a ohybnosti priveľmi vhodné na výrobu šumivých bômb. Preto, ak vás šumivky do kúpeľa zaujímajú, na ich prípravu sa používajú trochu odlišnejšie pomôcky na výrobu kozmetiky, a to pevné plastové formy na šumivé bomby, ktoré prípadne môžu byť vyrobené z kovu. Najčastejšie sa jedná o formy z dvoch častí, ktorých naplnením a spojením vznikne šumivá bomba do kúpeľa.
Váš hotový výrobok je nutné niekde uskladniť. Práve na to slúžia obaly na kozmetiku. Môžete si vyberať z veľkej škály plastových, kovových či sklenených obalov rôznych veľkostí. Opäť nezabudnite, že kovové obaly na kozmetiku môžu spôsobiť oxidáciu niektorých menej stabilných zložiek výrobku (pokiaľ kov nie je pokrytý ochrannou vrstvou). Plastové obaly môžu do seba zas absorbovať niektoré organické látky. Úlohu hrá aj farba, ktorú majú tieto pomôcky na výrobu kozmetiky. Tmavé a nepriehľadné obaly na kozmetiku, napríklad z hnedého skla, chránia účinnejšie suroviny pred slnečným žiarením, než priehľadné obaly.
Milí priatelia,
máte nejaké obľúbené pomôcky, bez ktorých si neviete tvorivé chvíle predstaviť?
Hoďte nám do komentárov pri tento príspevok alebo na Facebook link na vaše obľúbené pomôcky z nášho obchodu. Nech aj ostatní, menej skúsení alchymisti niečo nové odkukajú a naučia sa.
Pomáhajme si navzájom a vytvorme si tvorivú komunitu.
Do zmydelnenia, priatelia.