Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pokiaľ vaša pleť potrebuje hydratáciu a starostlivosť, vyskúšajte pleťové sérum s minerálmi. Vďaka obsahu sodíka a zinku pomáha zlepšovať stav pleti vystavenej vplyvom počasia či znečisteného ovzdušia. Zároveň, pleťové sérum s minerálmi nevyžaduje na prípravu žiadne špeciálne pomôcky, nemusíte totiž nič zahrievať ani emulgovať.
75,8 % Kvetinová voda, ruža damascénska10,0 % Glycerín5,0 % Sodium PCA1,0 % Zinc PCA6,0 % Niacínamid1,0 % Kyselina hyalurónová, HMW0,2 % Kyselina citrónová1,0 % Euxyl PE 9010 - konzervant
1. Všetky nádoby a pomôcky, ktoré budete používať, vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Zmiešajte glycerín s kyselinou hyalurónovou, vznikne biela kašička. 3. Do druhej nádoby odvážte kvetinovú vodu, sodium PCA a postupne pridávajte kyselinu citrónovú – cieľom je znížiť pH na rozmedzie 5-6. Množstvo kyseliny citrónovej je však orientačné – závisí od presnosti váženia aj druhu kvetinovej vody, preto pridávajte kyselinu citrónovú postupne a priebežne kontrolujte pH.4. Do vodnej zmesi pridajte zinc PCA, rozmiešajte (ak by sa objavilo vločkovanie, pH nebolo dostatočne znížené). Následne pridajte niacínamind a opäť miešajte do rozpustenia.5. Prelejte vodnú zmes ku glycerínu, pridajte konzervant a premiešajte. 6. Pleťové sérum s minerálmi nechajte pár hodín odstáť – kyselina hyalurónová na seba postupne naviaže vodu a odstránia sa tak hrudky.
Príprava pleťový sér už patrí medzi náročnejšie, ale to neznamená, že sa nedá zvládnuť. Dôležité si je postrážiť pH – merajte ho buď prostredníctvom pH papierikov alebo pH metrom. Zinc PCA je totiž citlivýna pH a nad pH 7 vločkuje.
Takisto aj niacínamid patrí medzi pH citlivé suroviny, z toho dôvodu nie je dobré ani priveľké znižovanie pH – niacínamid sa vtedy rozkladá a klesá tak jeho účinnosť. Pleťové sérum s minerálmi tak vždy vyžaduje test pH.
Pokiaľ sa po pridaní vodnej zmesi ku glycerínu objavia hrudky a zhluky kyseliny hyalurónovej,je to normálne. Kyselina hyalurónová potrebuje niekoľko hodín na to, aby sa kompletne hydratovala, naviazala na seba vodu a premenila tak hrudkovitú zmes na príjemnú gélovitú konzistenciu. Nechajte preto pleťové sérum s minerálmi odstáť, napríklad cez noc v alobalom zakrytej nádobe (proti prachua nečistotám) a následne naplňte do fľaštičiek.
Nižšie si predstavíme jednotlivé suroviny tvoriace pleťové sérum a ich vlastnosti pre pleť,rovnako ako ich význam v recepte.
Ružová voda je po stáročia známa surovina skrášľovacích rituálov. Pôsobí na pokožku upokojujúcoa má miernu vôňu, ktorá tak nahrádza parfumáciu výrobku, získava sa parnou destiláciou ruže damascénskej. Pleťové sérum s minerálmi ju obsahuje aj preto, že je skvelou možnosťou ako nahradiť vodu v kozmetike.
Zvlhčovacou a hydratačnou zložkou pre pleťové sérum s minerálmi je aj glycerín. Jedná sao druh alkoholu dobre rozpustný vo vode. V recepte sa kombinuje s kyselinou hyalurónovou, pretože uľahčujejej hydratáciu a rozpúšťanie – pleťové sérum s minerálmi tak skôr zgélovatie a odstránia sa hrudky.
Sodium PCA je ďalším zvlhčovadlom v recepte, bol vybraný pre pleťové sérum s minerálmi aj preto, že je schopný hydratovať a viazať vlhkosť v pokožke. Sodík je skombinovaný s pyrrolidon karboxylovou kyselinou – derivátom glutámovej kyseliny, ktorá je bežnou súčasťou proteínov, pomáha tak minerály dostať účinnejšie do pokožky.
Ako bolo spomínané pri sodium PCA, aj zinc PCA obsahuje pyrollidon karboxylovú kyselinu. Zinc PCAje vhodný aj pre pleť s nedokonalosťami – reguluje tvorbu kožného mazu a má antimikrobiálne účinky,je tak multifunkčnou surovinou pre pleťové sérum s minerálmi.
Niacínamid alebo inak povedané vitamín B3 je dobré prijímať nielen v strave, ale ocení ho aj pleť.Pre pleťové sérum s minerálmi bol zvolený, pretože pomáha zjednocovať tón pleti, zlepšovať stav pigmentových škvŕn a celkovo regenerovať poškodenia pleti spôsobené slnečným žiarením.
Kyselina hyalurónová je veľmi populárnou a obľúbenou surovinou pre jej hydratačné vlastnosti.Jej účinky sú často citeľné po prvej aplikácii, kedy rýchlo hydratuje pleť, čím je pokožka na dotyk vláčnejšia.Dobre ju znáša väčšina typov pleti, pretože je surovinou, ktorá sa aj prirodzene vyskytuje v kožiči chrupavkách. Aj preto je nevyhnutnou zložkou pre pleťové sérum s minerálmi, zároveň zabezpečuje jeho gélovitú konzistenciu – slúži tak aj ako zahusťovadlo.
Pokiaľ nemáte po ruke všetky suroviny alebo vám niektoré z nich nevyhovujú, môžete si pleťové sérumaj do určitej mieri obmeniť a niektoré suroviny zameniť za iné.
Neplatí, že v pleťovom sére musíte nevyhnutne použiť kvetovú vodu z ruže damascénskej.Dostupná je celá paleta kvetových vôd alebo hydrolátov, z ktorých si môžete vyberať. Avšak, každá kvetová voda sa môže mierne líšiť pH, preto je množstvo kyseliny citrónovej na zníženie pH v recepte iba orientačné – v skutočnosti si môžete vystačiť s menším či väčším množstvom. Pokiaľ však nechcete pre pleťové sérum s minerálmi použiť kvetovú vodu, jednoducho ju nahraďte destilovanou vodou.
Úlohou kyseliny citrónovej v pleťovom sére je znižovať pH. Zníženie pH môžete dosiahnuť aj prostredníctvom iných organických kyselín. Na tento účel sa často používa aj kyselina mliečna.V tomto prípade opäť platí, že akúkoľvek inú kyselinu pridávajte postupne a kontrolujte pH, nakoľko sa kyseliny líšia svojou silou.
Niacín, zinc PCA či sodium PCA nie sú povinnou súčasťou séra, ale bez nich bude pleťové sérum vykazovať menšiu účinnosť. Tieto látky sú, samozrejme, nahraditeľné aj inými aktívnymi látkami. Dbajte však na kompatibilitu surovín a ich pH, pri ktorom by sa mali používať.
Euxyl PE 9010 nie je jediný konzervant, ktorý pre pleťové sérum s minerálmi môžete použiť. Siahnuť môžete aj po iných konzervantoch. Opäť však dbajte, aby tieto konzervanty boli účinné v pH, ktoré máváš výrobok.
Pleťové séra sa najčastejšie balia do fľaštičiek s kvapátkom. Vďaka tomu si ich ľahko nadávkujetea minimalizujete aj kontakt so zvyškom séra vo fľaške, tj. jeho kontamináciu. Ideálne je, ak budú nádobkyz tmavého skla, prípadne plastu, aby sa znížil vplyv UV žiarenia. Nezabudnite aj obaly pred naplnením vydezinfikovať, aby vám produkt vydržal čo najdlhšie.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovínči ich skladovanie.
Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sas jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok,napr. kožným testom.
Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Teraz, počas zimného obdobia sa určite pleťové sérum s minerálmi určite hodí. Chystáte sa vytvoriť si ho?
Ak áno, určite nám napíšte, ako sa vám darilo, prípadne či ste vyskúšali nejaké obmeny surovín.Tešíme sa na vaše názory.
Prajeme vám veselé tvorenie.
Do zmydelnenia, priatelia.