Doprajte si zľavu -12%
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Viete, že si sprchový peeling môžete vyrobiť aj doma? Prinášame vám dva jednoduché recepty na výrobu základných penivých sprchových peelingov, ktoré si môžete, samozrejme, obmeniť podľa seba.Dajte priestor svojej fantázii a experimentujte s vôňami, farbami či rôznymi exfoliantmi a olejmi.
Nižšie nájdete dva recepty na výrobu sprchových peelingov, ktoré sa líšia druhom použitého exfoliantu, ale aj zastúpením jednotlivých surovín, vďaka čomu každý z peelingov vytvára odlišný pocit na pokožke. Môžete si vybrať jemný a nadýchaný peeling s pemzovým práškom alebo o niečo pevnejšiu verziu pre účinnejšie odstraňovanie zatvrdnutej a odumretej kože pomocou Epsomskej soli.
Sprchový peeling s pemzovým práškom
7 % Demineralizovaná voda7 % SCI6 % Lamesoft PO 658,5 % Glycerín rastlinný0,5 % Mica prášok – Deep Ocean Blue3 % Cetearyl alkohol6 % Mangové maslo5 % Olivem 100050 % Pemzový prášok1 % Euxyl 9010 - konzervant5 % Sodium PCA1 % Vonný olej - biely čaj a bergamot Hliníkový kelímok, 50 ml
Sprchový peeling s Epsomskou soľou
7 % Demineralizovaná voda6 % SCI6 % Lamesoft PO 658,5 % Glycerín rastlinný0,5 % Mica prášok – Gold sparks3 % Olivem 10007 % Mangové maslo2 % Cetearyl alkohol57 % Epsomská soľ1 % Euxyl 9010 - konzervant1 % Sodium PCA1 % Vonný olej - biely čaj a bergamot Sklenený kelímok, 50 ml
Bez ohľadu an to, z ktorý z dvoch receptov si vyberiete, postup zostáva pri príprave oboch sprchových peelingov rovnaký. Na nasledujúcich riadkoch zistíte, ako na to:1. Vydezinfikujte všetky nádoby a pomôcky, ktoré prídu do styku so surovinami či výrobkom (napr. pomocou etanolu).2. Nasaďte si respirátor (SCI je veľmi jemný prášok, ktorý sa ľahko uvoľňuje do vzduchu), ideálne aj rukavice. V jednej nádobe zmiešajte vodu, glycerín, SCI, lamesoft a mica prášok, zakryte alobaloma umiestnite na vodný kúpeľ. V tomto momente už respirátor potrebný nebude.3. Do druhej nádoby (tepelne odolnej) odvážte mangové maslo, cetearyl alkohol a emulgátor – olivem 1000. Zakryte alobalom a nechajte zahrievať na vodnom kúpeli do rozpustenia. 4. Po rozpustení vlejte vodnú fázu do olejovej (tj. fázy s mangovým maslom) a začnite hneď miešať ručným mixérom až kým nedôjde k vyšľahaniu do krémovej konzistencie.5. Na záver pridajte konzervant, vonný olej, sodium PCA a dobre premiešajte. Následne pridajte exfoliant (Epsomská soľ/pemzový prášok) a znova dobre premiešajte.6. Naplňte do vybranej nádoby, napríklad hliníkovej či sklenenej dózy na krém.
Penivý sprchový peeling obsahuje mnoho surovín, ktoré môžete obmeniť podľa vašich potrieb, prípadne niektoré je možné aj vynechať pokiaľ ich práve nemáte po ruke. Vďaka pochopeniu významu jendotlivých surovín v recepte ich tak jednoduchšie môžete zameniť a pripraviť si tak recept presne na mieru.
V receptoch boli použité dve rôzne abrazívne látky – exfolianty, a to Epsomská soľ a pemzový prášok. Pemzový prášok je jemný sivý prach, ktorý je veľmi jemný na pokožku. Epsomská soľ je o niečo drsnejšou variantov peelingu, vhodná najmä na suchú a tvrdú kožu, napríklad na chodidlách.Spomínané exfolianty možno nahradiť akýmkoľvek iným exfoliantom. Výber je naozaj široký od mletých škrupiniek rôznych orechov po cukor, soľ či mletú kávu a podobne. Môžete sa stať, že budete musieť upraviť pomerne cetearyl alkoholu a emulgátoru, aby bol peeling dostatočne pevný pre dobré naberaniez nádoby a používanie.
V našich receptoch bol využitý emulgátor olivem 1000. Jedná sa o skvelý emulgátor pre začiatočníkov, môžete si z neho pripraviť široké spektrum výrobkov od telových mliek a krémov až po sprchové peelingy. Ak práve olivem 1000 nemáte po roku, môžete nahradiť napríklad emulgátorom Beautyderm K10 alebo iným, rátajte však s tým, že každý emulgátor je trochu iný a to sa môže prejaviť na výslednej konzistencii výrobku.Cetearyl alkohol bol v recepty využitý, aby hotovej zmesi penivého sprchového peelingu dodal pevnosť. Má aj mierne emulgačné vlastnosti, dobre sa tak kombinuje s olejmi či emulgátormi. Výbornou náhradou zaň je cetyl alkohol s podobnými vlastnosťami. Ďalej môžete siahnuť aj po kyseline stearovej, opäť však platí, že pri použití rovnaké množstva kyseliny stearovej ako cetearyl alkoholu môžete získať zmes s mierne odlišnou konzistenciou. Vďaka zvýšeniu obsahu zahusťovadla získate tuhší peeling, naopak zníženie obsahu spôsobí, že sa dostanete bližšie ku krémovej konzistencii.
Mangové maslo je skvelým ošetrujúcim maslom pre pokožku. Zďaleka však nie je vašou jedinou voľbou. Môžete si zvoliť akýkoľvek iný rastlinný olej alebo maslo. Záleží len na vašej preferencii. Ak zvýšite podiel tuku vo výrobku, získate peeling, ktorý bude viac premasťovať a ošetrovať pokožku. Naopak, znížení zastúpenie oleje či masla v recepte, získate viac penici a odmasťovací penivý sprchový peeling.
SCI a lamesoft PO 65 sú dva tenzidy zodpovedné za penivé a odmasťovacie účinky sprchového peelingu. Práve preto tieto dve suroviny nemožno vynechať, pretože sa už nebude jednať o penivý sprchový peeling, získate iba obyčajný sprchový peeling, ktorý bude síce odstraňovať odumretú pokožku, ale nebude peniť.Náročné je to aj s náhradou týchto dvoch tenzidov, nakoľko väčšia zmena ich pomeru či ich náhrada za iné látky môže spôsobiť rozpad emulzie a celého výrobku. Pokiaľ musíte zameniť niektorý z tenzidov, nahraďte lamesoft tekutým tenzidom cocamidopropyl betaine, avšak získate výrobok s mierne odlišnými penivýmia odmasťovacími vlastnosťami. Pri výbere tenzidov vždy dbajte na to, aby boli kompatibilné, tj. nekombinujte tenzidy s opačným nábojom – aniónové s katiónovými.
Pre rozpustenie tenzidov vhodné prostredie vytvára práve demineralizovaná voda. Avšak aj tú je možné nahradiť kvetinovými vodami, hydrolátmi, ktoré zároveň váš výrobok aj jemne prevoňajú vyberte si hydrolát, ktorý najväčšmi svedčí vašej pokožke, prípadne si pripravte zmes niekoľkých hydrolátov.
Úlohou glycerínu v recepte na penivý sprchový peeling je dodávať pokožke vlhkosť a vláčnosť. Aj z toho dôvodu je ho dobré zakomponovať do vodnej fázy. Ak ho však práve nemáte, môžete ho aj úplne vynechať a nahradiť ho väčším množstvom exfoliantu.
Krásne farby získali peelingy práve vďaka použitie mica práškov. Tieto prášky sa jednoducho zapracujú do vodnej, prípadne olejovej fázy. Mica prášky však môžete v recepte úplne vynechať, v tomto prípade bude mať výrobok farbu prevládajúcej zložky, tj. exfoliantu. V prípade pemzového prášku bude peeling sivý,ak použijete rôzne mleté škrupinky orechov alebo jojobové guličky, penivý sprchový peeling získa hnedú farbu.
Možnosťou, ako dodať výrobku zaujímavú vôňu je využiť vonné oleje. Vonné oleje ponúkajú širokú paletu ovocných, kvetových či drevnatých vôni, ktoré môžete rôzne kombinovať. Pokiaľ máte radšej esenciálne oleje, môžete nimi nahradiť použitý vonný olej. Ďalšou možnosťou sa je vyhnúť parfumácii úplne,pokiaľ si to želáte.
Sodium PCA je skvelou zvlhčovacou látkou pre pokožku, a tak počas sprchovania pomáha pokožku vyživiť a zmierňovať prejavy suchej kože. Má tak podobne vlastnosti ako glycerín, pomáha udržiavať pokožku vláčnu a hydratovanú. Sodium PCA možno z receptu úplne vynechať, pokiaľ však chcete dodať vášmu sprchovému peelingu nádych luxusu, odporúčame sodium PCA v recepte ponechať.
Nakoľko sa v recepte nachádza voda, je nutné použiť do výrobku konzervant. Euxyl 9010 má výhodu v tom, že pôsobí v širokom rozsahu pH, a tak nie je nutné pH výrobku pred pridaním konzervantu upravovať. Zároveň, sa penivý peeling bude používať primárne počas sprchovania a kúpania, a tak hrozí, že sa do výrobku dostane prebytočná voda, napríklad pri naberaní mokrými rukami.A preto je konzervant v takomto druhu kozmetického produktu nevyhnutný.Euxyl 9010 možno nahradiť akýmkoľvek iným širokospektrálnym konzervantom, ktorý pôsobí v širokom rozsahu pH (tj. nielen v kyslom, ale aj neutrálnom pH).
Ako bolo spomínané, na balenie sprchové peelingu sa hodia dózy so širokým hrdlom, ktoré uľahčia naberanie výrobku. Do tejto kategórie spadajú najmú sklenené, plastové alebo hliníkové dózy na krémys objemom aspoň 50 ml pre ľahšiu manipuláciu. Po použití je výrobok nutné vždy dobre zatvoriť, čím zabránite tomu, aby sa do výrobku dostala ďalšia nežiaduca voda. Aj vďaka tomu vám výrobok vydrží dlhšie čerstvý. Zároveň odporúčame skladovať mimo dosahu priameho slnečného žiarenia a na chladnejšom mieste, ak je to možné.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Tak čo priatelia,podarilo sa vám vyrobiť váš penivý sprchový peeling? Však to bola zábava?
My sme si tvorbu sprchového peelingu veľmi užili a ešte viac nás tešilo jeho používanie.
Ak máte k postupu tvorby alebo samotným zložkám nejakú otázku, pokojne nám napíšte na marketing@handymade.sk
Zdieľajte s nami vaše postrehy a nápady, nech môžeme postupy pre vás stále vylepšovať.
Kým sa znovu uvidíme, prajeme vám krásny tvorivý deň.
Do zmydelnenia, priatelia.