Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Jemný sprchový gél s vôňou magnólie pre rozjasnenie vašej pokožky si odteraz môžete pripraviť aj v pohodlí domova. Drobné jahodové semienka sa postarajú o šetrné odstránenie odumretých kožných buniek, a zároveň sú tieto peelingové častice biodegradovateľné. Vyskúšajte peelingový sprchový gél podľa nášho návodu alebo si ho prispôsobte podľa seba s informáciami v sekcii význam surovín a ich obmeny.
Nižšie nájdete zoznam surovín pre výrobu sprchového gélu. Ako tradične, pre penivé prípravky je nutné použitie tenzidov a nakoľko sa vo výrobku nachádza aj voda, je nevyhnutné ho aj zakonzervovať. Samozrejme, pre spríjemnenie sprchovania sú pridané peelingové častice, jemná magnóliová vôňa a farebný mica prášok.
Fáza Ingrediencia %A Glycerín rastlinný 5,00A Sucraclear 2,00A Mica Aphrodite 0,50B Demineralizovaná voda 63,20B Decyl glukozid 8,50B Caprylyl/capryl glukozid 18,00C Kyselina mliečna 80 % 1,30C Vonný olej magnólia* 0,50C Cosgard konzervant 1,00C Jahodové semiačka podľa potreby Plastová fľaša - - -*Vonný olej vyberte podľa vlastnej preferencie, nemusí byť nutne magnóliový.
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré prídu do styku s výrobkom alebo surovinami, vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. V miske či inej nádobe zmiešajte glycerín, sucraclear a mica prášok, dôkladne premiešajte až sa vytvorí hustá kaša bez hrudiek.3. Ku fáze A pridajte vodu a dôkladne premiešajte peničom mlieka, poprípade tyčovým mixérom. Cieľom je získať gél, v ktorom bude čo najmenej hrudiek. Prípadné hrudky, ktoré sa nedarí odstrániť, zmiznú prirodzene po niekoľkých hodinách hydratáciou sucraclearu.4. Pridajte zmes tenzidov – decyl glukozid a caprylyl/capryl glukozid. Miešajte opatrne, nakoľko zmes môže peniť.5. Upravte pH na hodnotu 4,5 až 5,5 pomalým pridávaním kyseliny mliečnej po kvapkách a priebežnou kontrolou pH napríklad pomocou pH papierikov. Uvedené množstvo kyseliny mliečnej je len orientačné, závisí od presnosti váženia, zmien v recepte či kvality surovín.6. Po úprave pH pridajte vonný olej, konzervant a jahodové semiačka, dôkladne opäť premiešajte. Výrobok prelejte do vybraného obalu.
Pri výrobe peelingového sprchového gélu sa oplatí mať po ruke penič mlieka, prípadne tyčový mixér pri výrobe väčších objemov, nakoľko si tých urýchlite a uľahčíte vytvorenie gélovitej konzistencie. Sucraclear je zodpovedný za tvorbu gélu, táto látka zároveň umožňuje udržanie čiastočiek peelingu vo vznose. Pri našich skúškach sme pozorovali, že viskozita výrobku na druhý deň mierne poklesne, a preto bola využitá trochu väčšia dávka sucraclearu. Na druhú stranu, zahriatie gélu na 70 °C (ako odporúča výrobca) síce viac stabilizovalo gél, tj. nedošlo k výraznejšiemu poklesu viskozity, na druhú stranu gél nebol schopný udržať ťažšie peelingové čiastočky rozptýlené a jahodové semiačka tak klesli na dno, iba mica prášok ostal rovnomerne rozptýlený.Pri zapracovaní tenzidov si môžete okrem miešania lyžičkou či paličkou pomôcť aj peničom mlieka, a to najmä vtedy, ak máte pocit, že sa gél s tenzidmi nespája. Avšak miešajte opatrne, nakoľko výrobok bude pri intenzívnom miešaní peniť.Použité množstvo kyseliny mliečnej je len orientačné. Nezabudnite vždy skontrolovať pH výrobku pred pridaním citlivých surovín, ako konzervantov. Decyl glukozid a caprylyl/capryl glukozid majú zásadité pH, ktoré by pokožke nevyhovovalo, preto je úprava pH nutná. Kyselinu mliečnu pridávajte po kvapkách, po každom pridaní zmes dobre premiešajte a otestujte pH až kým sa nedostanete k hodnotám v rozmedzí 4,5 až 5,5.
Máte radi peelingové sprchové gély, ale chcete týmto výrobkom dodať punc originality? Nižšie nájdete rady a tipy, s ktorými si sprchový gél prispôsobíte podľa seba. Zároveň zistíte viac o význame jendotlivých surovín a dôvode, prečo boli použité pri výrobe peelingového sprchového gélu.
Základom na výrobu sprchových gélov sú tenzidy. Jedná sa o penotvorné, čistiace a odmasťujúce látky, ktoré sa dobre kombinujú s vodou a inými vo vode rozpustnými surovinami. Pri výrobe nášho výrobku boli použité glukozidy, ktoré sú charakteristické zásaditým pH. Aj preto bolo nutné ich pH upraviť pridaním kyseliny mliečnej.Pokiaľ chcete nahradiť tenzid vo výrobku, rátajte s tým, že dôjde k výraznej zmene vlastností produktu. Nielenže tenzidy majú odlišné pH, a tak sa zmení množstvo potrebnej kyseliny mliečnej, ale majú odlišnú penivosť aj kompatibilitu či koncentráciu (tenzidy nie sú 100 % látky, ale predávajú sa už ako zriedené roztoky, preto si vždy overte ASM hodnotu tenzidu, aby váš výrobok nebol príliš koncentrovaný, a tým pádom dráždivý pre pokožku).
Druhou veľkou položkou medzi surovinami peelingového sprchového gélu je destilovaná či demineralizovaná voda. Samozrejme, destilovanú vodu môžete nahradiť vami vybranými hydrolátmi. Rátajte však s tým, že hydroláty majú odlišné hodnoty pH, a tak sa zmení aj množstvo potrebnej kyseliny mliečnej na dosiahnutie fyziologického pH pokožky (4,5 až 5,5).
Zahusťovadlom a gélotvorným činidlom je v peelingovom sprchovom géle práve sucraclear. Jedná sa o jemný biely prášok rastlinného pôvodu, ktorý zahusťuje rôzne výrobky a vytvára gély na vodnej báze. Jeho výhodou je, že pomáha udržať peelingové častice alebo mica prášky rovnomerne rozptýlené vo výrobku.
Pokiaľ chcete sucraclear nahradiť, vyskúšajte napríklad xantánovú gumu. Avšak rátajte s tým, že xantánová guma má problém rovnomerne rozptýliť ťažšie častice ako jahodové semiačka.
Hydratačnou a zvlhčovacou surovinou v peelingovom sprchovom géle je práve glycerín. Jedná sa o druh alkoholu, ktorý sa bežne vyskytuje v kozmetike, je dobre rozpustný vo vode. Zároveň pomáha hydratovať práškové suroviny, ako rastlinné gumy, sucraclear či kyselinu hyalurónovú, a tým skráti dobu na vymiznutie hrudiek a vytvorenie homogénnych gélov.Ak by ste glycerín z výrobku vynechali, rátajte s tým, že vo sprchovom géle sa vytvorí viac hrudiek sucraclearu a bude trvať dlhší čas než všetky zmiznú.
Jahodové semiačka sú netradičným spôsobom ako si ozvláštniť sprchový gél. Nie sú však jedinými dostupnými peelingovými časticami. Môžete siahnuť po mletom pemzovom prášku či rôznych mletých orechových či mandľových škrupinkách. Vyberajte peelingové častice, ktoré nie sú rozpustné vo vode (soľ a cukor preto nie sú vhodné). Prípadne môžete peelingové častice úplne vynechať.
Kyselinou zvolenou na úpravu pH bola práve kyselina mliečna. Jej výhodou je, že je pomerne koncentrovaná a predáva sa vo forme roztoku, a tak si nemusíte pripravovať vlastný roztok, či čakať na jej rozpustenie. Alternatívou ku kyseline mliečne sú iné organické kyseliny, napríklad kyselina citrónová. Jej nevýhodou je práve fakt, že je to pevná látka, a tak si musíte vopred pripraviť roztok, ktorým budete upravovať pH.
Univerzálnymi farbivami v kozmetike sú mica prášky, vďaka ktorým vaše výrobky môžu získať rozmanité odtiene. Mica prášky vyžadujú pridanie vhodného zahusťovadla či iného činidla, aby nedošlo k ich klesaniu na dno – v tomto prípade bol zvolený sucraclear. Mica prášky môžete z výrobku úplne vynechať, prípadne si zvoliť ľubovoľný odtieň.
Jemnú magnóliovú vôňu výrobku dodal práve vonný olej. Jedná sa o synteticky pripravenú zlúčeninu, nakoľko nie všetky rastliny poskytujú voňavé esenciálne oleje v dostatočnom množstve. Samozrejme, namiesto vonných olejov môžete použiť esenciálne oleje, prípadne môžete parfumáciu úplne vynechať a nahradiť použité množstvo vonného oleja vodou.
V neposlednom rade je pre životnosť a bezpečnosť výrobku nutný konzervant. Nakoľko výrobok obsahuje vodu, ktorú mikroorganizmy potrebujú pre život, je nutné pridať konzervačné látky, inak váš výrobok podľahne rýchlej mikrobiálne skaze. Ako konzervant bol zvolený Cosgard, jedná sa o Ecocert a COSMOS schválený konzervant, ktorý je najúčinnejší v kyslom pH, ideálne pod 5,5. Cosgard môžete nahradiť iným širokospektrálnym konzervantom, ktorý bude účinný v kyslom pH výrobku.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Obľubujete peelingové sprchové gély, alebo máte radšej tie obyčajné? Dajte nám vedieť, ako sa vám darilo pri tvorbe peelingového sprchového gélu. Potešíme sa aj za vaše postrehy a odporúčania.Učme sa navzájom.
V prípade akýchkoľvek otázok a nejasností nám pokojne napíšte na marketing@handymade.skDo zmydelnenia, priatelia.