Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Predstavujeme vám pánsky osviežujúci sprchový gél, ktorý však svojou sviežou grepovou vôňou môže očariť aj dámy. Tento sprchový gél navodzuje pocit čistoty a sviežosti a skvele sa hodí nielen na každodenné použitie, ale aj po športovom výkone. Vďaka príjemnej oranžovej farbe vám tento výrobok pripomenie grepy nielen svojou vôňou, ale aj vzhľadom.
Pre výrobu osviežujúceho sprchového gélu potrebujeme základ tvorený tenzidmi. V tomto prípade boli zvolené dva tenzidy, klasický glukozid v kombinácii s cocamidopropyl betaínom. Práve vďaka tenzidom vytvára sprchový gél penu a má čistiace účinky, okrem toho tieto látky umožňujú rozpustenie esenciálnych a rastlinných olejov a mentolu, nakoľko ostatné zložky výrobku sú na vodnej báze.
Fáza INGREDIENCIA %A Glycerín rastlinný 5,00A Mica prášok Golden pumpkin 0,03A Mica prášok Coppery blush 0,01A Xantánová guma 1,00B Demineralizovaná voda 64,39B Decyl glukozid 10,00B Cocamidopropryl betaine 15,00C Frakcionovaný kokosový olej 1,80C Mentol 0,20D Esenciálny olej grep 0,60D Esenciálny olej limetka 0,40D Esenciálny olej patchouli 0,20D Kyselina mliečna 80 % 0,37D Cosgard konzervant 1,00 Fľaša disc top ---
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré prídu do styku s výrobkom či surovinami, dôkladne vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do nádoby odvážte suroviny fázy A (glycerín, mica prášky a xantánovú gumu). Dobre premiešajte až sa vytvorí hustá kaša.3. V druhej nádobe zmiešajte suroviny fázy B. Ideálne je najskôr odvážiť tenzidy – decyl glukozida cocamidopropyl betaine pred pridaním vody. Následne všetky tri látky dobre, ale zároveň opatrne premiešajte, aby sa nevytvorilo priveľa peny.4. Pridajte zmes surovín fázy B ku surovinám fázy A. Opatrne premiešajte.5. Do tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny fázy C (kokosový olej a mentol). Začnite mierne zahrievať na vodnom kúpeli, kým sa mentol úplne nerozpustí. Následne zmes zamiešajte ku zvyšku surovín, resp. ku zmesi fázy A a B. 6. Počkajte, kým zmes ochladne na izbovú teplotu (minimálne však pod 40 °C) a pridajte jednotlivé esenciálne oleje. Zmes opäť dobre premiešajte na spojenie surovín.7. Pomocou pH papierikov skontrolujte pH a znížte ho pridaním kyseliny mliečnej po kvapkách. Nezabudnite priebežne kontrolovať hodnotu pH, kým sa nedostanete do intervalu 5,5 až 4,5. 8. Po úprave pH pridajte konzervant Cosgard. Dobre ho zamiešajte do výrobku a naplňte sprchový gél do vybranej vydezinfikovanej fľaše.
Ak narazíte pri výrobe osviežujúceho sprchového gélu na problémy, pripravili sme pre vás tipy a triky, ktoré vám pomôžu im predísť a uľahči vám celkovú výrobu.Vždy sa snažte zmiešať práškové suroviny, v tomto prípade xantánovú gumu a mica prášky, s glycerínom. Vďaka tomu sa vám rýchlejšie vytvorí gélovitá konzistencia výrobku bez hrudiek. Ideálne je nechať hotovú zmes cez noc odstáť, ráno tak uvidíte finálnu gélovitú konzistenciu a viskozitu, pretože hneď po zmiešaní surovín chvíľu trvá než sa zmes zahustí.Pre rozpustenie mentolu je nutné zahriatie oleja. Nepokúšajte sa mentol rozpustiť vo vode, táto látka sa rozpúšťa len v olejoch. Stačí krátke jemné zahriatie pokiaľ nevyrábate veľké množstvá sprchového gélu. Akonáhle kryštáliky mentolu zmizli, môžete zmes zložiť z vodného kúpeľa. Nepridávajte konzervant, esenciálne oleje či neprevádzajte úpravu pH v horúcej zmesi (nad 40 °C), nakoľko dôjde k rozkladu a strate účinnosti týchto surovín. Nezabudnite upraviť pH výrobku. Decyl glukozid je silne alkalický, a preto by výrobok nesvedčil vašej pokožke a mohol by ju podráždiť. Uvedené množstvo kyseliny mliečnej je však len orientačné! Závisí od presnosti dávkovania, kvality surovín, ale aj na zmenách, ktoré v recepte vykonáte. Preto pridávajte kyselinu mliečnu po kvapkách a priebežne kontrolujte pH, kým sa nedostanete do žiadaného intervalu 4,5 až 5,5.
Ak si chcete prispôsobiť osviežujúci sprchový gél podľa vašich predstáv, ste na správnom mieste.Nižšie sa dozviete viac o význame jednotlivých surovín v recepte aj o ich prípadných zámenách.
Skvelou zvlhčujúcou surovinou, ktorá je základom mnohých receptov, je glycerín. Tento alkohol je veľmi dobre rozpustný vo vode, jedná sa o priezračnú sirupovitú tekutinu. Vďaka jeho hydratačným schopnostiam hydratuje nielen kožu, ale aj práškové suroviny, najmä zahusťovadlá ako xantánovú guma. Pokiaľ je to možné, glycerín z receptu nevynechávajte, inak sa predĺži čas na vytvorenie jednoliatej gélovitej konzistencie. Ak si želáte zvýšiť hydratačné účinky výrobku, pridajte 1 % sodium PCA.
Pre zafarbenie výrobku boli zvolené mica prášky, inak povedané mletá sľuda. Tieto prášky sú dostupnév mnohých farebných odtieňoch, preto neváhajte použiť jeden či skombinovať vaše obľúbené. Pokojne môžete aj o pár desatín percenta zvýšiť podiel týchto látok vo výrobku. Výhodou použitých tenzidov je aj fakt, že mica prášky nebudú v hotovom výrobku klesať na dno. Ak však chcete bezfarebný výrobok, nie je nič ľahšie, než dané mica prášky z výrobku vynechať a nahradiť ich vodou či glycerínom. Pokiaľ chcete zmeniť výrobok na dámsky, môžete pridať aj glitre a zameniť použité esenciálne oleje.
Ak chceme vyrobiť sprchový gél, je nutné použité tenzidy zahustiť. Na to slúžia často práškové zahusťovadlá ako xantánová guma. Táto guma má výhodu v tom, že je stabilná v širokom rozmedzí pHa poskytuje viskózne a stabilné gély. Pokiaľ chcete tekutejší výrobok, znížte zastúpenie xantánovej gumyo 0,1 až 0,2 %. V opačnom prípade zvýšte obsah xantánovej gumy o rovnaké množstvo. Xantánová guma intenzívne zahusťuje, preto s jej pridávaním či uberaním postupujte opatrne. Už malá zmena dávky sa prejaví na celkovej konzistencii výrobku.
Nakoľko vyrábame výrobok na vodnej báze, nezaobídeme sa bez demineralizovanej vody. Nepoužívajte bežnú vodu z kohútika či prevarenú, takáto voda nie je úplne zbavená minerálnych látok, ktoré inak narušia stabilitu výrobku, účinnosť konzervantu a podobne. Časť či celý podiel vody v recepte môžete nahradiť kvetinovými hydrolátmi podľa vlastného výberu. Berte však v ohľad, že hydroláty majú často iné pH než voda, a tak sa zmení aj množstvo kyseliny mliečnej na úpravu pH.
Prvým zástupcom tenzidov v osviežujúcom sprchovom géle je decyl glukozid. Glukozidy sa celkovo vyznačujú zásaditým pH, preto je nutné pH znížiť prídavkom, ideálne organickej kyseliny. Avšak glukozidy poskytujú bohatú a stabilnú penu a sú dobre kompatibilné so xantánovou gumou. Navyše pomáhajú rozpustiť aj malé množstvo olejov vo výrobku. Na trhu sú aj iné tenzidy, ktoré môžete použiť na zámenu. Avšak pred výberom tenzidu sa uistite, že použité tenzidy sú navzájom kompatibilné, tj. nepoužívajte kombináciu katiónových a aniónových tenzidov – opačný náboj vyústi v tvorbu zrazeniny.
Druhým tenzidom v našom recepte na osviežujúci sprchový gél je cocamidopropyl betaine. Tento jemný tenzid je skvelým doplnkom ku decyl glukozidu, nakoľko spoločne pomáhajú udržať mica prášky vo vznose a poskytujú jemnú a krémovú penu. Pri náhrade tohto tenzidu platí to isté, čo v prípade decyl glukozidu. Ak sa vám výrobok zdá príliš odmasťujúci a dráždivý, znížte množstvo tenzidov. Naopak, pri ich zvyšovaní postupujte opatrnea nepresiahnite odporúčania výrobcu.
Pre tento výrobok bol ako olejová zložka vybraný frakcionovaný kokosový olej. Na rozdiel od tradičného kokosového oleja je tento olej vždy tekutý. Jedná sa o bezfarebný číry olej, ktorý je bez zápachu, a tak neovplyvňuje sfarbenie ani vôňu výsledného výrobku.Frakcionovaný kokosový olej bol získaný vybraním iba určitých frakcií bežného kokosového oleja, vďaka čomu si udržiava tekutosť aj pri bežných teplotách. Tento olej je možné nahradiť akýmkoľvek iným rastlinným olejom. Avšak silne sfarbené oleje ako malinový či šípkový môžu ovplyvniť výslednú farbu výrobku.Rastlinný olej možno aj úplne vynechať, ak nepoužijete do výrobku mentol (mentol je nutné rozpustiťv oleji), či znížiť o desatiny percenta jeho dávku. Pri zvyšovaní jeho obsahu postupujte opatrne nakoľko tenzidy sú schopné emulgovať iba malé podiely oleja (obvykle do 5 %).
Vďaka čomu je náš sprchový gél osviežujúci? Kľúčom k úspechu je použite malého množstva mentolu. Táto látka nielen dodáva sviežu vôňu, ale aj chladivý pocit na koži po použití sprchového gélu.Mentol možno z výrobku vynechať či o desatiny percenta zvýšiť jeho podiel, ak chcete silnejší chladivýa osviežujúci účinok. Ak ho nepoužijete v recepte, môžete krok zahrievania vynechať.
Pre skvelú sviežu vôňu boli vo výrobku použité esenciálne oleje. Siahli sme po výbornom grepovom esenciálnom oleji, ktorý je najdominantnejší v celkovej vôni výrobku. Hoci sa jedná o citrusový esenciálny olej, nemusíte sa báť fotosenzitivy, pokiaľ nemáte extrémne citlivú pokožku – sprchový gél je totiž oplachový výrobok, a tak na vašej koži ostane minimum či žiadny esenciálny olej po sprchovaní.Doplnok ku grepu je limetka. Jej svieža vôňa vás skvele nabudí a vyváži silnejšie drevité tóny patchouli, ktoré sú použité na vytvorenie spodných tónov vône. Pokiaľ si želáte neparfumovaný výrobok, esenciálne oleje vynechajte a nahraďte ich vodou či rastlinným olejom. Prípadne môžete siahnuť po syntetických vonných olejoch, ktoré vám ponúkajú širšiu paletu vôní, než klasické esenciálne oleje. Neváhajte si výrobok vďaka esenciálnym olejom prispôsobiť podľa vašich predstáv. Ľahko tak môžete vykúzliť či už pánske alebo dámske sprchové gély jednoduchou zámenou vôní.
Na úpravu pH bola v tomto výrobku zvolená kyselina mliečna. Jej výhodou je, že sa nachádza vo forme roztoku, a tak odpadá príprava vlastného roztoku ako v prípade kyseliny citrónovej. Zároveň, je kyselina mliečna pomerne koncentrovaná, a tak jej spotrebujete relatívne málo, jedná sa často o množstvov kvapkách. Nezabudnite, že uvedené množstvá kyseliny mliečnej sú len orientačné, pre každý výrobok je nutné zvlášť zmerať pH a postupne pridávať kyselinu mliečnu, kým nedosiahnete pH v rozmedzí 4,5 až 5,5.
Prírodný konzervant pre mnoho výrobkov je Cosgard. Tento širokospektrálny konzervant účinkuje proti kvasinkám, baktériám aj plesniam, a tak prináša komplexnú ochranu proti premnoženiu mikroorganizmov vo výrobku. Jedinou limitáciou použitia tohto konzervantu je jeho účinnosť v kyslom pH. Je tak nutné znížiť pH výrobku pod 5,5, aby bol konzervant aktívny. Určite použitie konzervantu nevynechajte, výrobok obsahuje vodu, a tak sa rýchlo pokazí, pokiaľ ho nezakonzervujte. Cosgard možno nahradiť iným širokospektrálnym konzervantom, ktorý je účinný ajv kyslom pH.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Osviežujúci sprchový gél poteší najmä pánov, no môže očariť aj ženy. Jeho skvelý osviežujúci efekt odporúčame vyskúšať v sprche krátko po športovaní. Ak taký ešte doma nemáte, vyrobte si ho podľa nášho návodu.
Veľm pekne ďakujeme Ivane Jačalovej za skvelý návod v tomto článku.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na marketing@handymade.skDo zmydelnenia, pri ďalšom návode na tvorbu prírodnej kozmetiky.