Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Trápia vás suché a popraskané pery? Prvou pomocou môže byť práve ošetrujúci balzam na pery. Kombinácia rastlinných olejov, masiel a vosku zabezpečí, že pery budú hydratované a vyživené. Vďaka praktickej forme balzamu v tyčinke tak môžete tento výrobok nanášať hygienickejšie na pery v porovnaní s balzamom nanášaným prstami. Ošetrujúci balzam na pery tak oceníte nielen doma, ale aj na cestách.
Základom tyčinkových balzamov na pery je práve vosk. V našom prípade bol zvolený včelí vosk, ale ďalej v článku sa dozviete aj o možných alternatívach. Pripraviť si ošetrujúci balzam na pery so zvláčňujúcim lecitínom je veľmi jednoduché, tak poďme na to.
INGREDIENCIE %
Včelí vosk, biely 20,20Kakaové maslo, nerafinované 35,00Bavlníkový olej 42,80Slnečnicový lecitín 2,00Obal na balzam na pery - - -
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré prídu do styku s výrobkom či surovinami, vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážte všetky suroviny, vložte do vodného kúpeľa.3. Zahrievajte, kým sa všetko nerozpustí a následne zložte z kúpeľa za stáleho miešania.4. Ešte tekutú zmes prelejte do obalov na balzam na pery, nechajte stuhnúť.
Príprava ošetrujúceho balzamu na pery je skutočne jednoduchá, prinášame však pár tipov a trikov, ako si výrobu balzamu na pery uľahčiť.Pokiaľ používate menšie tuby na balzam na pery (s objemom cca 4,5-5 ml) je jednoduchšie pripraviť niekoľko tubičiek naraz, nakoľko množstvá surovín pre 1 tubičku sa budú náročne vážiť, pretože budú veľmi malé. Pracujte tak s dávkou aspoň 15 g, čo vám vystačí na minimálne tri tuby s objemom cca 5 ml.Pri nalievaní balzamu do obalu, spojte obaly gumičkou dokopy (tj. do zväzku), balzam sa vám tak bude ľahšie liať. Ak by vám balzam stuhol pred naliatím, jednoducho ho znova zahrejte, nepoužívajte zbytočne vysokú teplotu, stačí pozvoľné zahrievanie na vodnom kúpeli.Ak vám viac vyhovuje pevnejší balzam na pery, zvýšte podiel vosku vo výrobku. Rovnako si tak pripravíte balzam, ktorý zvládne aj vyššie teploty bez roztopenia, napríklad počas leta. Náš recept poskytuje tuhý balzam pri bežných izbových teplotách, na priamom slnku počas horúcich dní sa však môže balzam mierne roztopiť a zmäknúť.Ak chcete, aby váš balzam na pery mal vôňu a príchuť, môžete zvoliť príchute do balzamov špeciálne pripravené pre použitie na pery. Nepoužívajte vonné oleje ani esenciálne, tieto oleje nie sú primárne určené do výrobkov na pery a mohli by spôsobiť alergickú reakciu či podráždenie.
Chcete vedieť, aký význam majú jednotlivé suroviny v recepte či ako ich obmeniť? Dozviete sa to na nasledujúcich riadkoch.
Základnou surovinou, ktorá dodá pevnosť tyčinkovému balzamu na pery, je práve včelí vosk. Tento vosk je cenený pre vysoký obsah vitamínov aj minerálov a má tak nezastupiteľné miesto v kozmetike. V našom recepte bol použitý mierne upravený biely vosk, ktorý bol zvolený aj preto, že nemá vôňu, a tak mohla vyniknúť jemné čokoládová vôňa nerafinovaného kakaového masla. Biely včelí vosk oceníte najmä pri výrobe farebných balzamov na pery (s pigmentmi), pretože prírodný vosk by mohol svojou zlatistou farbou ovplyvniť sfarbenie výrobku. Samozrejme, tento biely včelí vosk môžete nahradiť prírodným včelím voskom s charakteristickou vôňou.Vegánskou alternatívou sú rastlinné vosky. V tomto prípade však počítajte s tým, že výsledná konzistencia a tuhosť tyčinkového balzamu môže byť odlišná ako pri použití včelieho vosku. Vyskúšajte napríklad mandľový vosk.
Úžasným rastlinným maslom, ktoré tvorí nielen nezastupiteľnú zložku čokolády, ale aj mnohých kozmetických výrobkov, vrátane balzamov na pery, je kakaové maslo. Toto maslo je charakteristické nízkou teplotou topenia, a tak k roztopeniu dochádza už pri kontakte s pokožkou, vďaka čomu sa balzam na pery jemne a ľahko nanáša, a zároveň dobre vstrebáva pokožkou.V našom recepte bolo využité prírodné nerafinované kakaové maslo, ktoré má svetlo žltú farbu a charakteristickú čokoládovú vôňu, ktorú predáva aj finálnemu výrobku. Alternatívou je aj rafinované kakaové maslo, ktoré vôňu neobsahuje. Prípadne, môžete siahnuť po iných maslách, rátajte však s tým, že dôjde k ovplyvneniu finálnej konzistencie a pevnosti výrobku (tyčinky), preto voľte najmä maslá, ktoré majú podobnú teplotu topenia ako kakaové maslo.
Medzi surovinami na výrobu ošetrujúceho balzamu na pery nesmie chýbať aj rastlinný olej. V tomto prípade bol zvolený neutrálny bavlníkový olej, ktorý pery vyživuje a dodáva im ošetrujúce látky. Samozrejme, do výrobku môžete zvoliť ľubovoľný rastlinný olej namiesto bavlníkového, skvelou náhradou je mandľový olej, prípadne marhuľový olej. Voľte predovšetkým oleje, ktoré sú neutrálne (nemajú výraznú farbu a vôňu), príkladom môže byť aj frakcionovaný kokosový olej, prípadne olivový olej, ak máte veľmi suché pery.
Ošetrujúcou zložkou balzamu na pery je práve slnečnicový lecitín. Táto látka sa získava zo slnečnicového oleja aj ako vedľajšia surovina v procese rafinácie. Lecitín sa používa v kozmetike vďaka jeho dvom kľúčovým vlastnostiam. V prvom rade sa jedná o emulgátor, ktorý je schopný spojiť vodu s olejmi a vytvoriť emulziu, v druhom rade zanecháva pokožku hodvábne jemnú, zvláčňuje ju a je zodpovedný za príjemný, ľahký a kĺzavý pocit pri nanášaní výrobkov na pleť či pery.Nakoľko lecitín nie je nevyhnutnou zložkou v tomto recepte, môžete ho vynechať, avšak prichádzate tak o zjemňujúce a ošetrujúce vlastnosti tejto látky. Alternatívou k slnečnicovému lecitínu môžu byť sójový lecitín.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Ošetrujúci balzam na pery je vďačná vec nielen v lete, ale aj v zime. Vyskúšajte si ho vyrobiť s nami a o jemné a hydratované pery neudete mať núdzu.
Ak sa vám tento návod na tvorbu balzamu na pery páčil, určite nám napíšte váš názor, či skúsenosti, ktoré ste pri tvorbe balzamu nabrali na marketing@handymade.sk Prečítajte si aj iný návod na tvorbu balzamu na pery na našom blogu - čím viac dobrých zdrojov, tým lepší bude výsledok.Veríme, že aspoň jeden z týchto návodov bude užitočný.Tento návod pre vás prípravila Ivana Jačalová.Do zmydlenia, priatelia.