Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Opaľovacie krémy máme neodmysliteľne spojené s letom, kedy nám pomáhajú proti spáleniu od slnka. Avšak, používanie opaľovacieho krému s ochranným faktorom má aj iné výhody. Zistite viac o opaľovacích krémoch aj surovinách, ktoré majú schopnosť zmierniť negatívne vplyvy slnka na pokožku.
Okrem viditeľného spálenia, sčervenania či svrbenia kože po nadmernom vystavení slnku, majú slnečné lúče aj ďalšie negatívne vplyvy na pokožku. Nadmerné vystavenie slnku je spájané s vyšším rizikom vzniku rakoviny kože. Samozrejme, slnenie urýchľuje starnutie pokožky, prípadne tvorbu pigmentových škvŕn.
Aj preto je dobré mať v zálohe opaľovací krém a používať ho ideálne na tvár, prípadne ruky aj počas celého roka. Vďaka správnej ochrane pokožky môžete predísť jej nadmernému slnečnému poškodeniu či spomaliť prejavy starnutia.
Pred tým, než sa pustíme ďalej s vysvetlením vlastností opaľovacích prípravkov a surovín, ktoré vykazujú určité SPF hodnoty, je teba zdôrazniť nevýhodu výroby domácich opaľovacích prostriedkov. A to je fakt,že v domácich podmienkach si nemôžete overiť účinnosť vášho výrobku proti slnku, tj. aký SPF faktor váš výrobok má. Presné zistenie SPF hodnoty výrobku vyžaduje laboratórnu analýzu.
Aj preto, ak nemáte istotu, že váš výrobok poskytuje dostatočnú ochranu, skombinujte ho, pokiaľ je to možné, s overeným produktom. A to platí najmä v prípade kožných ochorení, citlivej, svetlej či detskej pokožky či kože so sklonom k slnečnej alergii, ale aj počas dní s intenzívnym slnečným žiarením.
Zároveň, práca s oxidom titaničitým a zinočnatým, ktoré sa najčastejšie používajú na výrobu domácich opaľovacích prípravkov, je veľmi náročná. Je zložité dosiahnuť zmes, v ktorej sú spomínané oxidy rovnomerne rozptýlené, bez vyváženej distribúcie čiastočiek týchto oxidov nezískate účinný ochranný krém.
Jednou z možností, ako si pripraviť domáci opaľovací prípravok so známou hodnotou SPF, je použiť už predpripravené základy na výrobu opaľovacích prostriedkov. Takéto bázy majú deklarovaný SPF a pokyny od výrobcu pre ich miešanie s inými látkami (napríklad olejmi či krémami). Zároveň, máte uvedené, aký SPF faktor dosiahnete, pokiaľ použijete dané percento základu na výrobu opaľovacieho krému.
Na čo si dávať pozor pri výbere správneho opaľovacie krému či pri príprave vlastného výrobku na slnenie? Niekedy sa nie je ľahké zorientovať v širokom množstve dostupných informácii. Nižšie tak nájdete vysvetlenie pojmov, ktoré sa spájajú s opaľovacími prípravkami.
Pri prírodnej kozmetike sa najčastejšie stretnete s minerálnymi slnečnými filtrami. Látky, ktoré takúto ochranu poskytujú, sú oxid zinočnatý a titaničitý. Tieto suroviny sú bežne dostupné na výrobu kozmetiky, a tak ich nenájdete len v komerčne dostupných výrobkoch.
Obe látky predstavujú jemné biele prášky, a tak preto po nanesení opaľovacích prípravkov s obsahom minerálnych filtrov zostáva na pokožke niekedy jemný biely film (najmä spôsobený vyšším obsahom oxidu titaničitého).
Aj z toho dôvodu sa niekedy do prípravkov s obsahom týchto látok pridávajú hnedé, žlté a červené oxidy železa, ktoré tónujú krém, a tak v jednom kroku slúžia aj na ochranu pred slnkom, a zároveň aj ako make-up. Preto minerálny make-up, ktorý obsahuje oxid titaničitý a zinočnatý, prirodzene vykazuje SPF faktor.
Minerálne filtre najčastejšie pôsobia na princípe, že na pokožke vytvárajú ochrannú vrstvu cez ktorú slnečné lúče nepreniknú, prípadne sa časť z nich odrazí. Je dobré zvoliť oxid titaničitý a zinočnatý, ktoré majú častice väčšie než nano (10-9 m), aby sa minimalizoval prienik týchto látok do pokožky. Nevýhodou nano častíc totiž je, že sú veľmi malé a môžu prenikať hlbšie do vrstiev kože a vplyv takýchto látok na organizmus ešte nebol dostatočne preskúmaný z hľadiska dlhodobého pôsobenia.
Chemické slnečné filtre, na rozdiel od tých minerálnych, nezostávajú na povrchu pokožky. Naopak, sú ňou absorbované. Výhodou chemických filtrov je, že sú obvykle účinné aj v menších koncentráciách, a tak výrobky sú menej mastné či lepivé. Zároveň, nezanechávajú na pokožke biely film.
Nevýhoda je, že s časom dôjde k rozpadu chemických ochranných filtrov vplyvom slnka a je nutné aplikovať krém často. Okrem toho, niektoré chemické zlúčeniny používané ako slnečné filtre sa spájajús rozvojom rakoviny a boli pozorované, že sa z kože šírili aj do iných častí tela.
Pri výrobe domácich výrobkov je obvykle ťažké dostať sa ku chemickým ochranným filtrom, aj preto sa domáce výrobky sústreďujú na minerálne filtre a oleje s ochrannými vlastnosťami.
Sun protection factor alebo ochranný slnečný faktor vyjadruje ako daný výrobok či surovina chráni proti slnku, konkrétne voči UVB žiareniu, ktoré má pre pokožku o niečo horšie následky než UVA žiarenie. Je dobré používať ochranné prípravky s vyššími hodnotami SPF, ideálne 30 a viac.
Zároveň je žiaduce, aby výrobok bol vždy širokospektrálny, tj. aby chránil voči UVB lúčom, ktoré sú spojené s rakovinou pokožky, ale zároveň aj proti UVA lúčom, ktoré majú o niečo menej ničivý vplyv na kožné bunky než UVB lúče. Napriek tomu UVA lúče môžu urýchliť starnutie pokožky.
Aj rôzne kozmetické suroviny vykazujú ochranné účinky voči slnku. Jedná sa najmä o oleje a niektoré oxidy. Ako bolo spomínané, presný SPF faktor daných surovín možno overiť jedine v laboratóriu, a zároveň, každá šarža oleja je trochu iná, pretože je vyrobená z plodov rôznych rastlín, ktoré čelili odlišným výkyvom počasia, vody a podobne.
Navyše oleje samostatne nepredstavujú uspokojivú ochranu proti slnku. Pokiaľ si želáte dostatočnú slnečnú ochranu, je ich vhodné skombinovať s opaľovacími krémami. Získate tak benefity olejov pre pokožku spolu s ochranou proti slnku.
Oxid zinočnatý je najpopulárnejšou látkou pri výrobe domácich opaľovacích krémov, ale nájdete ho ajv celej rade komerčne dostupných výrobkov od prírodných opaľovacích krémov po dekoratívnu kozmetiku. Aj tam zastáva oxid zinočnatý významnú úlohu, preto ak si vyrábate minerálny make-up, práve oxid zinočnatý v ňom poskytuje určitý stupeň slnečnej ochrany.
Oxid zinočnatý sa dobre kombinuje s inými oxidmi, najmä oxidom titaničitým a oxidmi železa či oxidom chromitým, ktoré sa spoločne používajú ako farebné pigmenty – pomáhajú zladiť make-up či opaľovací prípravok s tónom pokožky, aby ste sa vyhli biely šmuhám z inak čistého oxidu titaničitého a zinočnatého.
Orientačné dávkovanie oxidu zinočnatého predstavuje:• 2-5 SPF – 5 % oxidu zinočnatého• 6-11 SPF – 10 % oxidu zinočnatého• 12-19 SPF – 15 % oxidu zinočnatého• 20 SPF – 20 % oxidu zinočnatého
Opäť sa jedná iba o približné hodnoty, nakoľko v domácom prostredí si nie je možné overiť presný ochranný faktor.
Oxid titaničitý je ďalším oxidom používaným v prípravkoch s minerálnymi filtrami. Vďaka prítomnosti oxidu titaničitého krémy dobre kryjú a mechanicky bránia prieniku slnečných lúčov či ich odrážajú od pokožky. Zároveň, vyšší podiel oxidu titaničitého v zmesi spôsobuje, že krémy môžu zanechať biely film na pokožke.
Oxid titaničitý je nepriehľadná biela látka, oceníte ho aj pri výrobe domáceho make-upu, pretože zvyšuje jeho kryciu schopnosť. Je dostupný vo verzii pre zakomponovanie do olejových alebo vodných zmesí.
Olej z malinových semien alebo nazývaný aj ako malinový olej je jeden z najčastejšie používaných olejov vo výrobkoch na ochranu proti slnku. Jeho SPF sa pohybuje v rozmedzí 28 – 50, ale môže sa líšiť, tak ako pri iných olejoch, vzhľadom na kvalitu semien, z ktorých bol vylisovaný. Takisto, príliš dlho skladovaný malinový olej, zoxidovaný či vystavený často slnku môže mať minimálny ochranný účinok proti slnku alebo žiadny.
Malinový olej skvele dopĺňa výrobky s obsahom oxidov. Môžete tak zvýšiť ochranný účinok vašich krémov, olejových sér či balzamov na pery. Rovnako ním môžete zriediť hustejšie komerčne dostupné krémys minerálnymi ochrannými filtrami, pokiaľ máte pocit, že sa ťažko nanášajú na pokožku.
Aj tento olej získavaný z netradičného zdroja môže poskytnúť pokožke určitú ochranu proti slnku, jeho SPF sa pohybuje okolo hodnoty 20. Olej zo pšeničných klíčkov je bohatý na vitamíny, najmä vitamín E, Ka vitamíny skupiny B, ďalej obsahuje aj minerály a nenasýtené mastné kyseliny. Spoločne s ďalšími látkami pomáha chrániť pokožku pred voľnými radikálmi vytvorenými vplyvom slnečného žiarenia.
Panenský kokosový olej vykazuje tiež určitú ochranu proti slnku, avšak pomerne malú. Jeho SPF sa pohybuje v rozmedzí 2 až 8. Ak však máte radi kokosovú vôňu, tento olej je skvelým prídavkom do telových masiel či výrobkov pre suchú pokožku.
Pokiaľ chcete neutrálne výrobky bez vône, existuje aj deodorizovaná forma kokosového oleja, avšak počas úpravy oleja mohlo dôjsť k strate niektorých aktívnych látok zodpovedných za ochranu pokožky. Kokosový olej obsahuje vyšší podiel nasýtených mastných kyselín v porovnaní s inými rastlinnými olejmi, môže upchávať póry, najmä na pleti so sklonom k tvorbe akné. Aj preto, ak máte mastnejšiu pleť, siahnite po iných rastlinných olejoch, napríklad po jojobovom oleji.
Jojobový olej je skvelou možnosťou, ako vyživiť aj citlivú pleť alebo pleť so sklonom k tvorbe akné. Jojobový olej je bohatý na minerály, vitamíny a nenasýtené mastné kyseliny, pokožkou sa dobre vstrebáva, zanecháva po sebe menší pocit mastnoty než väčšina olejov. Jeho ochranný SPF faktor sa pohybuje na úrovni 4.
Aj bambucké maslo má svoj ochranný faktor proti slnku, konkrétne jeho SPF je v rozmedzí 3 až 6. Vďaka tomu, že bambucké maslo je pevný tuk, oceníte ho najmä v tuhých výrobkoch, ako balzamoch na pery či rôznych ochranných krémoch či šľahaných maslách. Pomáha zmierniť topenie šľahaných masiel a balzamov počas horúcich dní (vtedy sa odporúča kombinovať so včelím voskom).
Pri exotickom makadamiovom oleji sa SPF pohybuje okolo hodnoty 4. Makadamiový olej je vhodný predovšetkým pre zrelú pleť, pretože pomáha vyhladiť vrásky a zlepšiť stav kože. Avšak jeho použitie nie je limitované vekom. Ocení ho aj mastnejšia pokožka, pretože sa dobre rozotiera a nezanecháva za sebou mastný film.
Avokádový olej sa hodí nielen do kuchyne, ale doprajte ho aj vašej pleti. Jeho ochranný faktor SPF sa pohybuje v rozmedzí 4 až 10. Avokádový olej skvele dopĺňa veľa druhov kozmetiky, má tmavšiu farbu, preto treba rátať s tým, že môže zmeniť farbu bielych krémov či balzamov.
Aj všestranne použiteľný olivový olej má ochranný faktor voči slnku, konkrétne sa jedná s SPF 2 až 8. Olivový olej je cenovo dostupný, ale napriek tomu plný antioxidantov a ochranných látok, ako napríklad vitamínov A, C, E, B1 či B6, a takisto proteínov či minerálov. Pokiaľ vyberáte olivový olej pre jeho ochranný faktor, siahnite po extra panenskom olivovom oleji.
Konopný olej zaujme svojím ochranným faktorom, ktorý sa pohybuje okolo hodnoty SPF 6. Konopný olej sa získava lisovaním zo semienok konope. Obsahuje cenné mastné kyseliny ako gamma linolovú a zlepšuje stav vrások. Pomáha brániť strate vlhkosti z pleti a ocení ho aj aknózna pleť, pretože sa rýchlo vstrebáva.
Zdravé opaľovanie sa môže byť niekedy hotová veda. Veríme, že ste si s nami v tomto článku objasnili všetky pojmy, ktoré je dôležité vedieť, ak si chcete vlastný opaľovací krémy vyrobiť.
Robili ste si už vlastný opaľovací krém? Ako vám to išlo?
Odpovede na tieto otázky nám môžete napísať sem do komentárov, alebo na e-mail marketing@handymade.sk
Nebojte sa napísať váš názor, skúsenosť či otázky, ktoré vás trápia. S radosťou vám odpovieme.
Ďakujeme vám za priazeň a kým sa znovu uvidíme, prajeme vám krásny deň.
Do zmydelnenia, priatelia.