Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pri výrobe mydiel studenou metódou je jednou z voliteľných prísad laktát sodný. Prinášame vám recept na mydlo, ktoré obsahuje práve túto zlúčeninu, ktorá pomáha urýchliť tvrdnutie mydla. Preto ak ste príliš netrpezlivý a chcete svoje mydlo nakrájať čo najskôr, laktát sodný je pre vás tou správnou prísadou.
Výroba tuhého mydla studenou cestou sa nezaobíde bez hydroxidu sodného, vody, a samozrejme olejova tukov, ktoré sa následne zmydelnia. Pre vytvorenie farebného efektu boli použité mica prášky v kombinácii s oxidom titaničitým pre dosiahnutie intenzívnejšie bielej farby.Množstvá potrebných surovín sú uvedené v gramoch, nakoľko pri akejkoľvek zmene v recepte, ktorá sa týka použitých tukov a olejov, je nutné celý recept prerátať pomocou mydlovej kalkulačky (mnohé sú dostupné voľne na internete). Dôjde totiž k zmene množstva hydroxidu sodného nutného na zmydelnenie daného tuku. Uvedené mydlo bolo pripravené zo 400 g olejov a masiel.
INGREDIENCIA m (g)Demineralizovaná voda 113,00Hydroxid sodný 56,50Olivový olej 60,00Marhuľový olej rafinovaný 40,00Bavlníkový olej rafinovaný 100,00Kokosový olej rafinovaný 100,00Kakaové maslo 80,00Bambucké maslo rafinované 20,00Mica prášok Blueberry 1,00Mica prášok Gold sparks podľa potrebyOxid titaničitý – olej 2,50Sodium lactate 3,90Isopropyl alkohol - IPA podľa potreby
1. Nasaďte si ochranné pomôcky (rukavice, okuliare, staršie oblečenie s dlhým rukávom),pracujte v dobre vetranej miestnosti, používajte výhradne plastové, nerezové nádoby, prípadne varné/chemické sklo.2. Do nádoby odvážte destilovanú vodu a pridajte do nej laktát sodný, do druhej nádoby odvážte zvlášť hydroxid sodný. V dobre vetranom priestore po malých dávkach pridávajte hydroxid sodný do vody za stáleho miešania. Zmes sa bude intenzívne zahrievať, postupujte pomaly a nevdychujte pary. Zmes nechajte vychladnúť na cca 36-38 °C.3. Do tepelne odolnej nádoby odvážte všetky oleje a maslá, zahrievajte, kým sa maslá nerozpustia. Nechajte vychladnúť na 36-38 °C, odoberte polievkovú lyžicu oleja a pridajte do nádoby s oxidom titaničitým, rovnako postupujte s modrým mica práškom.4. Keď má roztok hydroxidu aj zmes tukov a olejov približne rovnakú teplotu (36-38 °C) vlejte roztok hydroxidu do olejov, dobre premiešajte.5. Párkrát premiešajte ponorným tyčovým mixérom, pridajte vonný olej a oxid titaničitý (cez sitko,aby sa nevytvorili hrudky).6. Miešajte tyčovým mixérom, kým nezískate konzistenciu približne pudingu, do štádia stopy (po premiešaní bude vidno miesto, kde ste vložili lyžicu).7. Odoberte 2/3 hmoty a pridajte do tejto hmoty modrý mica prášok rozmiešaný v oleji (ideálne cez sitko), zmes dobre premiešajte a nalejte do formy.8. Povrch modrého mydla posypte cez sitko zlatým mica práškom, následne opatrne pridajte zvyšnú mydlovú hmotu, aby ste čo najmenej porušili zlatú vrstvu.9. Posypte povrch bielej vrstvy opäť zlatým mica práškom cez sitko, postriekajte IPA, zakryte celofánom a ideálne zabaľte mydlo do deky a umiestnite na teplé miesto (pod radiátor).10. Krájať mydlo je vhodné po cca týždni, prípadne neskôr, pokiaľ sa vám mydlo zdá príliš mäkké. 11. Mydlo sa nechá zrieť minimálne 6 týždňov, následne sa skontroluje pH (povrch mydla potrieme trochou vody a priložíme pH papierik), pH by sa malo pohybovať v rozmedzí 9-10.
Nižšie nájdete dôležité rady a tipy, ktorými si môžete uľahčiť výrobu mydla, prípadne sa vyvarovať chybám.Pri práci s hydroxidom sodným vždy používajte ochranné pomôcky, najmä okuliare a rukavice.Pracujte v dobre vetranej miestnosti, pary hydroxidu sodného sú škodlivé. Nakoľko hydroxid sodný pri svojom rozpúšťaní produkuje veľké množstvo tepla, môžete časť destilovanej vody nahradiť ľadom pripraveného rovnako z destilovanej vody, urýchlite tak chladnutie roztoku.Pre neutralizáciu hydroxidu sodného z povrchov a pomôcok použite zriedený roztok octu, do ktorého na pár minút namočíte pomôcky pred ich umytím. Rovnako, zriedený ocot môžete využiť na očistenie plôch.Ak sa vám mydlo počas výroby dostane na pokožku, okamžite ju umyte studenou vodou po dobu niekoľkých minút a môžete ju následne opláchnuť taktiež zriedeným roztokom octu pre odstránenie zvyšku hydroxidu. Mica prášky či iné práškové farbivá sa ľahšie rozpúšťajú, ak ich vopred zmiešate s olejom. Ideálne je ich pridávať cez sitko, aby vo výslednom mydle nevznikali hrudky farbiva.Laktát sodný pridávajte do destilovanej vody. Náhradou môže byť kyselina mliečna, avšak v tomto prípade musíte pridať o niečo viac hydroxidu sodného, aby mohla s ním zreagovať a vytvoriť laktát sodný.V tomto prípade je nutný však presný výpočet podľa rovnice tejto reakcie.V recepte je už zarátané pretučnenie 5 %, to znamená, že oleje sú v 5 % prebytku oproti hydroxidu, a tak ostane toto množstvo olejov nezreagované a poskytne vám ošetrujúce a zvláčňujúce vlastnosti pre pokožku. Podiel môžete zvýšiť na 8 %, prípadne 10 %. Avšak potom je dobré celý recept prerátať v mydlovej kalkulačke, aby ste použili správne množstvá všetkých surovín.Pri mixovaní použite tyčovým mixér s nerezovým či plastovým nadstavcom, bežný kov bude korodovať vplyvom hydroxidu sodného. Ideálnym pomocníkom sú aj cukrárske silikónové stierky, aby ste ľahšie dostali mydlo do formy bez veľkých zbytkov. Mydlo je dobré zabaliť do deky, aby sa vyššou teplotou podporila chemická reakcia a mydlo prešlo fázou gélu. Postriekanie IPA môžete vynechať, ale hrozí riziko tvorby mydlového prachu (biely povlak na povrchu mydla), estetickej vady, ktorá naruší vzhľad vášho mydla. Pokiaľ budete pri kontrole pH vidieť, že mydlo má nerovnomerné pH, pravdepodobne došlo k nedobrému premiešaniu roztoku hydroxidu (niektoré granulky ostali nerozpustené). Takéto mydlo nie je bezpečné na používanie. Na kontrolu pH môžete použiť aj roztok fenolftaleínu či papieriky s jeho obsahom. Pri použití fenolftaleínových papierikov postupujte rovnako, ako s lakmusovými, papieriky by sa NEMALI sfarbiť do ružova. Ak používate roztok, kvapnite ho na rôzne časti mydla, rovnako by sa nemal sfarbiť do ružova. Ružová farba naznačuje vysoké hodnoty pH, a tým nezreagovaný hydroxid, takéto domáce mydlo nie je bezpečné používať.
Zistite viac o surovinách použitých na výrobu mydla s laktátom sodným či o ich prípadných zámenách alebo obmenách.
Pri výrobe tuhého mydla je vhodné kombinovať tuhé tuky a maslá s tekutými olejmi, ideálne v pomere 1:1. Nakoľko kokosový olej je tuhý pri izbovej teplote, je skvelým doplnkom k rastlinným maslám. Kokosový olej oceníte najmä, ak chcete tvrdé a penivé mydlá. Naopak, mydlá čisto z kokosového oleja sú o niečo menej ošetrujúce k pokožke, preto je vhodné tento olej s kombinovať s inými tekutými rastlinnými olejmi pre prípravu jemnejšieho mydla s krémovejšou penou.
Na doplnenie kokosového oleja sa hodí predovšetkým kakaové maslo. Toto maslo je obľúbené pri výrobe tuhých mydiel, nakoľko sa s ním ľahko pracuje, dáva pevné, ale zároveň ošetrujúce mydlá. Môžete ho zameniť za iné rastlinné maslo, ale v tomto prípade je nutné prerátať recept na mydlovej kalkulačke (zmení sa množstvo potrebného hydroxidu sodného).
Mäkším maslom vhodným na zjemnenie mydla a ošetrenie pokožky je bambucké maslo. Toto maslo je dobre cenovo dostupné a má univerzálne použite v mnohých druhoch kozmetiky, preto ak vám ostanú prebytky, určite toto maslo využijete aj v iných kozmetických projektoch.
Základným tekutým olejom na výrobu mydla je práve olivový olej. Tento olej je veľmi obľúbený pri výrobe mydla, tvorí základ napríklad kastílskeho mydla. Jeho jemne zelenkastá farba môže spôsobiť žltnutie mydla, preto ak chcete, aby pridané mica prášky lepšie vynikli, skombinujte olivový olej s inými menej sfarbenými olejmi.
Olej z bavlníkových semien prináša pokožke cenné vitamíny a minerály. Mydlo zjemňuje a zmäkčuje (mydlo so 100 % bavlníkovým olejom by bolo príliš mäkké a neposkytovalo by dostatočnú penu).
Marhuľový olej je veľmi dobre tolerovaný pokožkou, rýchlo sa do nej vstrebáva a prináša jej hydratáciu.V mydlách pre svoje minimálne sfarbenie dáva vyniknúť použitým farbivám. Nebojte sa do mydla pridať váš obľúbený olej, vždy si však overte množstvo hydroxidu a destilovanej vody pomocou mydlovej kalkulačky.
Ako bolo spomínané, laktát sodný urýchľuje tuhnutie a tvrdnutie mydla. Získate pevné mydlové kockyv kratšom čase. Z receptu je ho však možné vynechať bez zmeny v zastúpení ostatných surovín. Používa sa obvykle v koncentrácii okolo 1-2 % z hmotnosti olejov.
Vonné oleje sú skvelou voľbou ako oživiť vaše mydlá. Sú vhodnejšie oproti esenciálnym olejom, nakoľko sú minimálne sfarbené, a tak neovplyvnia výsledný farebný výsledok. Vyskúšajte rôzne vône, prípadne ich kombinácie. Ich množstvo je obvykle 30-31 g na 1 kg mydla (súčet ostatných surovín).
Voľbou číslo jedna pri farbení mydla sú mica prášky. Nielenže sa skvelo lesknú, ale sú aj stabilnév prítomnosti mydla, držia farbu a možno ich ľubovoľne kombinovať. Okrem mica práškov však môžete siahnuť po kozmetických glitroch či ich úplne vynechať.
Oxid titaničitý je intenzívne biela látka, ktorá sa používa ako farbivo či nosič v rôznych druhoch kozmetiky, vrátane tej dekoratívnej. Dodáva mydlu bielu farbu a nechá lepšie vyniknúť ostatné farby. Oxid titaničitý je možné z výrobku aj úplne vynechať, pri jeho použití si však dávajte pozor na dôkladné rozmiešanie, rád totiž tvorí hrudky. Predísť hrudkám môžete aj voľbou oxidu titaničitého pre použitie v oleji a nie vo vode.
Na zníženie rizika tvorby mydlového prachu bolo hotové mydlo postriekané IPA. Pri krájaní je tiež dobré mať po ruke IPA a každú kocku mydla (rez) postriekať IPA, nielen kvôli zníženiu tvorby mydlového prachu, ale takéto mydlo sa aj mierne vyhladí a lepšie stuhne.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Vyrábate klasické myslá procesom za studena a niekedy ste unavení z čakania? Vyskúšajte použitie laktátu sodného a proces si môžete skrátiť. Ak sa do toho pustíte, určite nám dajte vedieť, ako sa vám darilo. Svoje postrehy, otázky a skúsenosti nám môžete posielať na marketing@handymade.sk a my vám s radosťou odpovieme.Kým sa znovu uvidíme pri ďalšom blogovom návode, zostávajte tvoriví.Do zmydelnenia, priatelia.