Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Telové maslá si určite rýchlo obľúbite pre ich silné hydratačné vlastnosti, ktoré ocení predovšetkým suchá pokožka. Vďaka kombinácii rastlinných olejov a masiel, hydratačné telové maslo vyživuje kožu a prináša jej cenné látky obsiahnuté vo vybraných rastlinných tukoch. Pokiaľ sa vám zdajú telové masla príliš mastné, vyskúšajte našu verziu s prídavkom škrobu a neutrálneho oleja, ktoré urýchľujú vstrebávanie pokožkou a znižujú pocit mastnoty.
Pre výrobu hydratačného telového masla sú potrebné ako základ rastlinné tuky, ako oleje a maslá. Avšak pre spomínané zníženie mastnoty boli pridané aj ďalšie suroviny, ktoré uľahčia vstrebávanie výrobku, zjemnia textúru a vytvoria na pokožke luxusný pocit pri nanášaní.
Chcete si uľahčiť výrobu vášho hydratačného telového masla alebo si nie ste istý jednotlivými krokmi? Pozrite si naše tipy a triky a zistite viac.Roztopené suroviny z fázy A nechajte stuhnúť dostatočne dlho na to, aby sa ani na dne nádoby nenachádzali tekuté oleje. Cieľom je získať hustú tuhnúcu zmes, ktorá už nie je tekutá, ale na druhú stranu nie je úplne stuhnutá do tvrda. Ochladenie zmesi je nevyhnutné pre správne vyšľahanie výrobku.Kukuričný škrob zašľahávajte do výrobku postupne, aby v ňom nevznikli hrudky. Rovnako nezabudnite zašľahať ani tokoferyl acetát a esenciálny olej, aby nevznikali miesta s vyššou koncentráciou týchto látok.Ako náhle po zašľahaní všetkých surovín dosiahnete žiadanú konzistenciu, prestaňte šľahať. Mohlo by dôjsť k prešľahaniu výrobku, a tým telové maslo stratí nadýchanú konzistenciu podobnú tortovému krému.Na šľahanie sa najlepšie hodí klasický kuchynský šľahač s dvoma metličkami používaný napríklad na šľahanie tortových krémov či vaječných bielkov. Použite preto väčšiu nádobu (širšiu), aby sa metličky do nádoby vošli.
Chcete sa dozvedieť, ako si prispôsobiť hydratačné telové maslo podľa vašich predstáv? S našimi radami zistíte, ktoré suroviny sú kľúčové a ako ich obmeniť, aby ste získali žiadané výsledky.
Obľúbeným rastlinným maslom na výrobu šľahaných telových masiel je práve kakaové maslo. Toto maslo má výhodu v tom, že už po kontakte s pokožkou sa roztápa, a tak nanášanie takýchto výrobkov je rýchle a príjemné. Všeobecne platí, že maslá v tomto recepte môžete nahradiť aj inými druhmi rastlinných masiel. Treba mať však na pamäti, že čím väčší podiel rastlinných masiel s vyššou teplotou topenia zvolíte, tým bude mať výsledné telové maslo pevnejšiu konzistenciu (našľaháte tuhší krém) a bude sa pomalšie roztápať na pokožke.
Skvelým maslom na obnovu elasticity pokožky je illipe maslo. Jedná sa o mäkké maslo z orechov zo stromu illipe. Toto maslo sa roztápa v rozmedzí 34 až 38 °C, preto sa bude topiť už po kontakte s pokožkou. Okrem schopnosti zmäkčiť pokožku, poskytuje hydratáciu a starostlivosť suchej a popraskanej koži. Pri náhrade illipe masla v recepte postupujte rovnako ako v prípade kakaového masla. Samozrejme, môžete aj upraviť zastúpenie tohto masla v recepte, čím ovplyvníte výslednú textúru a konzistenciu výrobku. Pokiaľ chcete telové maslo s krémovejšou, menej tuhou konzistenciou, znížte zastúpenie rastlinných masiel v recepte.
Pre zníženie mastnoty finálneho telového masla bol zvolený cetearyl alkohol. Tento mastný alkohol má formu granúl podobných vosku a okrem svojich ko-emulgačných vlastností poskytuje výrobkom tuhosť a pevnosť. Cetearyl alkohol tak spevní výsledné našľahané maslo a pomáha vytvoriť ochranný film na pokožke, ktorý bráni nadmernej strate vody a vysušovaniu. Opäť, znížením zastúpenia cetearyl alkoholu v recepte získate telové maslo s menšou tuhosťou, bude mať viac krémovú textúru. Pokiaľ práve cetearyl alkohol nemáte, dobrou alternatívou je aj cetyl alkohol.
Účinné látky z nechtíka lekárskeho vo forme oleja si môžete užívať vďaka macerátom. Nechtíkovým macerátom v slnečnicovom oleji tak môžete nahradiť klasické rastlinné oleje v recepte a získať tak benefity tejto liečivej rastliny pre svoju pokožku. Samozrejme, nechtíkový macerát môžete nahradiť iným rastlinným olejom. Alebo je tu možnosť siahnuťaj po iných macerátoch, napríklad mrkvovom maceráte. V prípade mrkvového macerátu však rátajte s tým, že výsledné telové maslo môže získať oranžový nádych a pri väčšom podiele mrkvového macerátu v recepte môže zanechávať telové maslo oranžové škvrny na oblečení.
Kombinácia caprylic/capric triglyceridov, ktoré tvoria MCT Caprylis neutrálny olej zabezpečí, že finálne telové maslo bude vytvárať na pokožke menší pocit mastnoty a bude sa ľahšie vstrebávať. MCT caprylis je skvelou možnosťou, ako zmierniť mastnosť výrobkov, ktoré obsahujú oleje, môžete ním nahradiť rastlinné oleje v širokej škále receptov. Pokiaľ však máte svoj obľúbený rastlinný olej, nebojte sa MCT Caprylis nahradiť vami obľúbeným olejom.
Ďalšou látkou pre zníženie pocitu mastnoty na pokožke je kukuričný škrob. Škroby sú celkovo známe svojou schopnosťou viazať tuky a mastnotu pokožky, preto ich často nájdete zastúpené v práškových suchých šampónoch či zásypoch. Kukuričný škrob v recepte môžete nahradiť iným škrobom, vyskúšajte napríklad ryžový škrob, ktorý vytvára hodvábne jemný pocit na pokožke. Pokiaľ zvýšite o pár percent zastúpenie škrobu vo výrobku, získate telové maslo, ktoré bude ešte o trochu menej mastné. Na druhú stranu, priveľa škrobu môže spôsobiť, že sa telové maslo dobre nevyšľahá, budú v ňom hrudky alebo bude príliš tuhé na ľahké nanášanie. Kukuričný škrob môžete aj vynechať, rátajte však s tým, že dôjde k zmene textúry výrobku a aj jeho pocitu na pokožke.
Pod názvom tokoferyl acetát sa neskrýva nič iné než vitamín E. Vitamín E predstavuje antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý predlžuje čerstvosť olejov a oddiali ich rýchle zoxidovanie. Nejedná sao nevyhnutnú súčasť telového masla, ale vďaka použitiu antioxidantu sa z výrobku môžete tešiť dlhšie. Tokoferyl acetát možno nahradiť aj 96 % tokoferolom.
Pre získanie jemnej citrusovo-drevitej vône v telovom masle bol využití esenciálny olej citrónová tráva.Pri výbere esenciálnych olejov do vášho výrobku máte k dispozícií širokú paletu, dodržujte však dávkovanie zverejnené pri výrobku (napríklad podľa štandardov IFRA), aby ste predišli nežiaducej alergickej reakcii. Samozrejme, esenciálny olej možno z výrobku aj úplne vynechať, prípadne môžete siahnuť po vonných olejoch, ktoré predstavujú syntetickú náhradu esenciálnych olejov, avšak na druhú stranu vám ponúknu ešte širšiu paletu vôní, vrátane tých, ktoré sú vo forme esenciálnych olejov nedostupné.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Pokožka či pleť nášho tela potrebuje hydratovať najmä v zime, no ani v lete by sme to nemali zanedbať. Máte nejaké obľúbené hydratačné maslo alebo mlieko, ktoré doma používate? Ak nie, vytvorte si hydratačné telové maslo z tohto návodu, určite vás nesklame.Pre všetky otázky, vaše postrehy alebo nápady, nám môžete na písať na náš mail marketing@handymade.skBudeme sa tešiť na vaše správy a radi vám odpovieme. Kým sa znova uvidíme pri ďalšom blogovom návode, majte pekný a tvorivý deň.Ďakujeme Ivane Jačalovej za vytvorenie tohto skvelého návodu.