Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Aj vy si môžete vyrobiť lesk na pery pohodlí domova, a to zo základných surovín bez použitia bázy na lesk na pery či podobných zmesí. Nakoľko súčasťou lesku na pery sú pigmenty, bol pridaný emulgátor pre lepšie udržanie týchto látok vo vznose. Kvôli tomu, že potrebujeme pomerne tekutý lesk na pery (aby ho bolo možné aplikovať pomocou roll-onu), je nutné lesk na pery pred použitím pretrepať – pigmenty budú klesať časom na dno.
Pripravili sme si pre vás tri recepty na lesk na pery, pri ktorých sme sledovali, usadzovanie pridaného mica prášku v závislosti od množstva použitého emulgátora.
LESK 1
Fáza INGREDIENCIA %A Kokosový olej frakcionovaný 11,50A Kokosový olej 14,00A Ricínový olej 23,00A Mandľový olej 40,00A Mica Cool Pink 1,00A Slnečnicový lecitín 9,50B Tokoferol, vitamín E 0,50B Príchuť Tropický raj 0,50 Roll-on, sklo ---
LESK 2
Fáza INGREDIENCIA %A Olivem 1000 1,00A Kokosový olej 1,00A Ricínový olej 51,00A Mandľový olej 40,00A Mica Cool Pink 1,00A Slnečnicový lecitín 5,00B Tokoferol, vitamín E 0,50B Príchuť Tropický raj 0,50 Roll-on, sklo ---
LESK 3
Fáza INGREDIENCIA %A Olivem 1000 3,00A Ricínový olej 51,00A Mandľový olej 39,00A Mica Cool Pink 1,00A Slnečnicový lecitín 5,00B Tokoferol, vitamín E 0,50B Príchuť Tropický raj 0,50 Roll-on, sklo ---
1. Všetky suroviny a pomôcky, ktoré budete používať, vydezinfikujte, napríklad etanolom. 2. Suroviny fázy A odvážte do tepelne odolnej nádoby a umiestnite na vodný kúpeľ. Zahrievajte, kým sa všetky suroviny neroztopia a nespoja.3. Zmes dobre premiešajte a nechajte vychladnúť. Akonáhle teplota poklesne pod 40 °C, môžete pridať suroviny fázy B (tokoferyl acetát a príchuť do balzamu).4. Pred naliatím do obalu zmes ešte raz dôkladne premiešajte, aby žiadny pigment nebol usadený na dne. 5. Výrobok je pripravený na používanie.
Pripravili sme si pre vás tri rôzne druhy leskov na pery, ktoré sa líšia v zastúpení emulgátora. Cieľom bolo nájsť kombináciu, kedy je lesk ešte dostatočne tekutý na dávkovanie pomocou roll-onu, a zároveň bude mica prášok sadať na dno čo najmenej.V prvom prípade nebol použitý žiadny emulgátor – tým pádom mica prášok výrazne sadal na dno hneď po naplnení roll-onu. Navyše, po chvíli bolo veľmi náročné lesk pretrepať, preto vám tento recept na lesk na pery neodporúčame.V druhom prípade bol zvolený prídavok emulgátora Olivem 1000, ktorý je schopný udržať časť mica prášku vo vznose. Bolo pridané 1 percento Olivem 1000 . Vo výsledku mica prášok sadal na dno oveľa pomalšie, ako v prvom prípade. Okrem toho bola zmes ešte stále dostatočne tekutá na nanášanie roll-onom. Pre ďalšie spomalenie usadzovania mica prášku bol v treťom prípade podiel Olivem 1000 zvýšený na 3 %, rovnako aj podiel ricínového oleja, ktorý je pomerne viskózny, a tak lepšie drží pigment vo vznose. Táto kombinácia surovín stále vytvorila dostatočne tekutý lesk na pery vhodný na aplikáciu roll-onom, pričom mica prášok klesal najpomalšie.V každom z testovaných receptov však po čase mica prášok sadal na dno, preto je výrobok nutné pred použitím znova pretrepať. Výsledný výrobok je tak kompromisom medzi tekutosťou pre dobrú aplikáciu pomocou roll-onu a zahustením pomocou emulgátora pre spomalenie usadzovania mica prášku. Väčšie množstvo Olivem 1000 by už zvýšilo viskozitu natoľko, že by sa produkt nedal aplikovať roll-onom. Ak však máte po ruke tubový aplikátor na lesk, pokojne pridajte približne 10-14 % včelieho vosku namiesto Olivem 1000 a časti mandľového oleja. Vďaka včeliemu vosku ostane pigment vo vznose a lesk bude mať hustejšiu konzistenciu, s ktorou si stláčacia tuba na balzam poradí.
Zistite viac o použitých surovinách, či ich prípadných obmenách, aby ste si mohli pripraviť výrobok presne podľa vašich požiadaviek.
Surovinou udržujúcou mica prášok po dlhšiu dobu vo vznose je práve emulgátor Olivem 1000. Tento emulgátor už v nízkych koncentráciách najlepšie nesie pigmenty vo vznose a príliš nezahusťuje výrobok.Olivem 1000 môžete aj úplne vynechať, pokiaľ vám nebude vadiť, že pigment bude sadať na dno rýchlo a bude nutné ešte dôkladnejšie pred nanesením výrobok pretrepať. Môžete vyskúšať aj iné emulgátory, avšak my sme pri Olivem 1000 zaznamenali najlepší výsledok.
Kokosový olej je skvelou surovinou na zahustenie a mierne zvýšenie viskozity výrobku, zároveň sa topí pri kontakte s pokožkou, a tak príliš nesťažuje aplikáciu výrobku. Jeho obsah vo výrobku však príliš nezvyšujte, vo väčších dávkach výrobok zahusťuje, a tak už nie je možné aplikovať lesk na pery pomocou roll-onu.
Jednou z verzií klasického kokosového oleja je frakcionovaný kokosový olej. Tento olej je tekutý aj pri bežných teplotách, bezfarebný a s minimálnou vôňou. Aj preto je skvelým doplnkom do leskov na pery, pretože necháva vyniknúť farbám použitých pigmentov a má nízku viskozitu, vďaka čomu uľahčuje nanášanie. Navyše, poskytuje výrobkom vysoký lesk. Frakcionovaný kokosový olej sa získava z klasického oleja izoláciou iba určitých frakcií – častí tohto oleja, ktoré sú tekuté aj za bežných izbových teplôt.
Olejom s vysokou viskozitou je práve ricínový olej. V tomto recepte je kľúčový, pretože pomáha spomaliť klesanie častíc mica prášku na dno nádoby. Dá sa nahradiť iným rastlinným olejom, uprednostnite však oleje s vyššou viskozitou. Ideálne je však ricínový olej z receptu nevynechávať.
Skvelým olejom so svetlou farbou, ktorá nenarušuje farebný odtieň mica prášku, je práve mandľový olej. Tento olej je dobre tolerovaný pokožkou, rafinovaná verzia je zároveň bez vône. Aj preto je tento olej ideálnym doplnkom lesku na pery. Nahradiť ho môžete akýmkoľvek iným rastlinným olejom. Uprednostnite však tie s neutrálnou alebo žiadnou vôňou a minimálnou farbou ako je marhuľový či frakcionovaný kokosový olej, prípadne MCT caprylis.
Jemné odlesky a farbu lesku na pery dodávajú práve mica prášky. Tieto prášky sú dostupné v širokej palete farieb, a tak si vyberie skutočne každý. Môžete použiť jeden odtieň alebo ich skombinovať niekoľko, do vytvorenia želaného farebného výsledku.
Ochrannou a zjemňujúcou látkou na pery je práve slnečnicový lecitín. Táto látka spríjemňuje nanášanie lesku na pery a upravuje jeho textúru. Lecitín je možné z výrobku aj úplne vynechať či ho nahradiť sójovým lecitínom. Nevýhodou je, že trvá dlhší čas, než sa rozpustí, preto ak sa ponáhľate, túto surovinu vynechajte.
Lesk na pery neobsahuje vodu ani suroviny na vodnej báze, preto nie je nutné pridanie konzervantu. Na druhú stranu však použité oleje po čase zoxidujú (vtedy výrobok zmení svoju vôňu, prípadne farbu a nie je vhodný na ďalšie používanie). Výraznú oxidáciu olejov je možné oddialiť pridaním antioxidantu – vitamínu E. Do tohto výrobku sa hodí tokoferol aj tokoferyl acetát, nakoľko sa vitamín E pridáva až po ochladnutí lesku, a tak nie je vystavený zvýšenej teplote, keby by sa mohol rozložiť. Ak vitamín E práve nemáte po ruke, môžete ho aj vynechať, avšak potom bude mať výrobok kratšiu trvanlivosť.
Aj váš lesk na pery môže mať príjemnú vôňu a chuť, a to práve vďaka príchutiam do balzamov na pery. Tieto príchute je možné použiť aj do leskov na pery či iných produktov na pery. Jedná sa o olejovité látky, ktoré sa pridávajú vo fáze chladnutia. Intenzitu vône si tak môžete zvoliť sami zmenou dávkovania týchto príchutí.Prípadne môžete siahnuť aj po esenciálnych olejoch, pri ktorých je uvedené že sú bezpečné na použitie na pery (informácie nájdete v štandardoch IFRA). Príchuť je možné aj úplne vynechať.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Ozdobte sa leskom na pery a vytvorte si ho podľa nášho návodu. Ak by ste vedeli o trikoch a nápadoch, ktoré by mohli vylepšiť naše návody, napíšte nám na marketing@handymade.skĎakujeme Ivane Jačalovej za skvelé návody, ktoré pre nás vytvára.Do zmydelnenia priatelia, pri ďalšom návode.