SLEDUJTE novinky.
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Kyselina hyalurónová je v súčasnosti veľmi populárnou surovinou, ktorú nájdete v mnohých druhoch kozmetických výrobkov. Jedná sa o sacharid, ktorý sa prirodzene vyskytuje aj v našom tele. Nájsť ju môžeme predovšetkým v pokožke, ale aj v chrupavkách, kĺboch či očiach. V kozmetike sa kyselina hyalurónová používa ako zvlhčovadlo, prípadne gélotvorné činidlo. Je schopná viazať na seba vlhkosť z okolia, a to až do tisíc-násobku jej hmotnosti. Vďaka tomu kyselina hyalurónová pomáha zachytiť a udržať vodu v pokožke a znížiť straty transepidermálnej vody.
Kyselina hyalurónová sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, s vekom však produkcia kyseliny hyalurónovej v pokožke klesá. To môže viesť k dehydratácii pokožky, zhoršeniu stavu vrások, zmene textúry kože a podobne. Avšak aplikácia kyseliny hyalurónovej v kozmetických produktoch pomáha zvýšiť hydratáciu pokožky a znížiť pocit suchosti pleti.
Ak vás zaujíma, odkiaľ sa kyselina hyalurónová získava, odpoveďou je mikrobiálna fermentácia. Už dávno neplatí, že sa kyselina hyalurónová vyrába zo živočíšnych tkanív. Vďaka mikrobiálnej fermentácii sa dá získať vo vysokej kvalite a čistote, a zároveň je dostupná v rôznych rozsahoch molekulových hmotností.
Prečo si zvoliť kyselinu hyalurónovú pre výrobu pleťových produktov? Prinášame vám niekoľko benefitov, ktoré môže mať kyselina hyalurónová aj pre vašu pokožku!• Séra s kyselinou hyalurónovou stimulujú regeneráciu buniek kože, ich metabolizmus a liečbu poranení kože.• Kyselina hyalurónová zlepšuje vzhľad a textúru pokožky, môže jej dodať objem a jemnosť.• Pomoc pri prevencii suchých oblastí na pokožke a napätia pleti v dôsledku slabej hydratácie kože.• Vnesenie hydratácie aj do hlbších častí pokožky v prípade nízkomolekulárnej kyseliny hyalurónovej.• Zlepšenie vzhľadu vrások a ochabnutej pleti.• Pomoc pri zlepšení prirodzených ochranných bariér kože pred znečisteným prostredím či UV žiarením.• Alternatíva olejových produktov pre mastnú a aknóznu pleť.• Pri kombinácii s vitamínmi, napríklad vitamínom C a E, pomáha znížiť začervenanie a príznaky podráždenia kože.
Na trhu je dostupných niekoľko variant kyseliny hyalurónovej, najčastejšie sa jedná o štyri základné druhy a to vysoko (HMW), stredne (MMW), nízko (LMW) a ultra nízkomolekulárnu (ULMW) kyselinu hyalurónovú.Vo všeobecnosti vlastnosti kyseliny hyalurónovej vychádzajú z jej veľkosti, tj. hmotnosti jej molekúl.S klesajúcou hmotnosťou molekúl sa znižuje schopnosť kyseliny hyalurónovej vytvárať silno viskózne gély. Preto, ak obľubujete gélovité séra, kde okrem kyseliny hyalurónovej nie je použité žiadne iné gélotvorné činidlo, určite siahnite po HMW kyseline hyalurónovej.Čím je však molekula kyseliny hyalurónovej menšia, tým preniká hlbšie do pokožky, a tak ULMW kyselina hyalurónová prechádza zo všetkých druhov najhlbšie a pomáha hydratovať pokožku nielen na povrchu.Avšak vo vašom produkte sa nemusíte obmedziť iba na jeden druh kyseliny hyalurónovej. Pokiaľ chcete skombinovať gélotvorné vlastnosti HMW kyseliny s hĺbkovou hydratáciou ULMW či LMW kyseliny hyalurónovej, spojte oba druhy kyseliny hyalurónovej v jednom výrobku.• Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová HMW – molekulárna hmotnosť 1,5-2 MDa, zvlhčuje pokožku, tvorí viskózne gély, poskytuje ochrannú hydratačnú bariéru na povrchu kože.• Stredne molekulárna kyselina hyalurónová MMW – molekulárna hmotnosť 1-1,5 MDa, poskytuje dlhodobejšiu hydratáciu, vyskytuje sa v spojovacom tkanive pokožky, stále tvorí pomerne viskózne gély avšak preniká hlbšie do kože než HMW.• Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová LMW – molekulárna hmotnosť 10-250 kDa, v kozmetických výrobkoch ju nájdete aj pod označením sodium hyaluronate, poskytuje dlhotrvajúcu hydratáciu, má dobrú stabilitu, takisto sa nachádza v spojovacom tkanive pokožky, jej vyhladzujúci efekt na vrásky a kožu pôsobí dlhšie než HMW a MMW.• Ultra nízkomolekulárna kyselina hyalurónová ULMW – molekulárna hmotnosť ˂10 kDa, prechádza aj do hlbokých vrstiev pokožky, hydratuje a regeneruje pokožku.
Než sa pustíte do výroby vlastného séra či krému s obsahom kyseliny hyalurónovej, prinášame vám prehľad základných vlastností, ktoré táto látka má. Okrem toho sa dozviete viac o stabilite či trikocha tipoch pri práci s kyselinou hyalurónovou.
Kyselina hyalurónová je rozpustná vo vode, preto sa dá použiť vo všetkých výrobkoch obsahujúcich vodnú zložku. Nakoľko vo vode vytvára gél, jej úplné rozpustenie nie je najrýchlejšie. Aj preto je ideálne vopred zmiešať kyselinu hyalurónovú s glycerínom a až tak pridať vodu či hydrolát. Kyselina sa tak hydratuje rýchlejšie a hrudky nehydratovanej kyseliny skôr vymiznú z produktu. Nakoľko kyselina hyalurónová tvorí gél, možno ju samotnú použiť na zahustenie sér. Avšak, ak chcete použiť menšie množstvo kyseliny hyalurónovej alebo jej druh s nižšou molekulovou hmotnosťou, bude nutné pridať iné zahusťovadlo na dosiahnutie požadovanej viskozity v sére. Vyskúšajte napríklad guarovú gumu, použiť sa dá aj xantánová guma, ale tá môže mať mierne lepkavý, mydlový pocit na pokožke po nanesení produktu s ňou.
Kyselina hyalurónová je pomerne stabilná látka. Znáša aj krátke 20-30 minútové zahrievanie na vodnom kúpeli pri príprave emulzií, tj. krémov. Pri dlhšom zahrievaní sa môže rozkladať. Pri skladovaní suchú formu kyseliny hyalurónovej v podobe prášku držte ďalej od zdrojov vlhkosti, tepla a priameho slnečného žiarenia.Kyselina hyalurónová poskytuje roztoky s pH 6,5-7. Avšak kyselinu hyalurónovú môžete použiť aj vo výrobkoch, kde je pH nižšie. Vo výrobkoch s kyselinou hyalurónovou vždy použite konzervant nakoľko takýto produkt bude nevyhnutne obsahovať vodu.
Kyselina hyalurónová sa predáva v suchej forme, v podobe bieleho jemného prášku. Roztoky kyseliny hyalurónovej sú bez výrazného zápachu či vône. Jej gély sú na pokožke veľmi dobre roztierateľné, rýchlo sa vstrebávajú a zanechávajú kožu zvlhčenú a hydratovanú bez lepkavého pocitu po aplikácii.
Nakoľko kyselina hyalurónová zahusťuje výrobky, nie všetky obaly sú vhodné pre produkty s jej obsahom. Pri sérach sa oplatí siahnuť po sklenených fľaškách s kvapátkom, prípadne pumpičkou. Sklo sa zároveň dobre čistí a dezinfikuje (nezabudnite obaly pred naplnením výrobkom vždy vydezinfikovať, napríklad etanolom). Pri krémoch môžete siahnuť po kelímkoch, avšak váš výrobok bude mať tak kratšiu trvanlivosť, pretožes každým použitím zanášate do zbytku výrobku mikroorganizmy tým, že ho naberáte prstami. Alternatívou opäť môžu byť fľaše s pumpičkou, prípadne tuby.Možnosťou ako znížiť kontamináciu výrobku, jeho oxidáciu a predĺžiť životnosť je použiť airless fľaše. Jedná sa o fľašky s pumpičkou, ktoré vám nadávkujú krém či sérum vďaka tvorbe podtlaku vo fľaši. Výrobokv obale sa tak nedostáva do kontaktu so vzduchom či vašou pokožkou.
Používate kyselinu hyalurónovú? Ak nie, mali by ste začať. Nevieme ani dostatočne zvýrazniť, aká je pre našu pokožku dôležitá.Ak s ňou máte skúsenosti a máte aj nejaké tipy a triky, o ktoré by sme naše príspevky mohli obohatiť, pokojne nám napíšte na marketing@handymade.sk. Na všetky správy s radosťou odpíšeme.Do zmydlenia, pri našom ďalšom príspevku.