Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pokiaľ je vašou obľúbenou formou make-upu krém či tuhší balzam, máme pre vás riešenie. Aj vy sami si môžete vyrobiť krémový minerálny make-up. Jednoducho si vyberte z našich piatich odtieňov alebo si namiešajte svoj vlastný, presne na mieru. Výsledný krémový minerálny make-up slúži na najmä zjednotenie tónu pleti, prípadne zakrytie menej výrazných nedokonalostí, má nižšiu kryciu schopnosť.
Nižšie nájdete zoznam surovín, ktoré budete potrebovať na vytvorenie základu na krémový minerálny make-up, čiže v tomto zozname nie sú uvedené ešte pigmenty, pretože ich množstvá sa, samozrejme, líšia podľa želaného odtieňa. Nižšie v článku nájdete aj presné množstvá pigmentov na dosiahnutie jedného z našich piatich pripravených odtieňov, a takisto pokyny, ako postupovať v prípade prípravy vlastného odtieňa.
Ingrediencia %
Neutrálny olej MCT Caprylis 14,00Bavlníkový olej 20,00Šípkový olej zo semien 10,00Bambucké maslo 25,00Včelí vosk 5,00Kakaové maslo 12,50Oxid zinočnatý 12,50Vitamín E 1,00Kelímok s Al vrchnákom ---
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážte všetky suroviny okrem vitamínu E a oxidu zinočnatého. Túto zmes olejov, masiel a vosku umiestnite na vodný kúpeľ do rozpustenia.3. Medzitým si nasaďte respirátor (bude sa pracovať s práškovými surovinami) a do mažiara či podobnej misky odvážte oxid zinočnatý a príslušné pigmenty (vyberte si z našej ponuky alebo si vytvorte vlastný odtieň). Dôkladne rozotrite v mažiari, vyskúšajte odtieň na pokožke.4. Tekutú olejovú zmes prilejte k práškovej zmesi pigmentov a oxidu zinočnatého, dôkladne premiešajte metličkou.5. Vyskúšajte odtieň na pokožke. Ak ste spokojní s odtieňom, pridajte vitamín E a ešte za tekuta naplňte do tégliku. Nechajte stuhnúť.6. V prípade, že vám odtieň nevyhovuje, postupujte podľa našich rád v časti tipy a triky.
Nižšie nájdete zoznam piatich odtieňov, z ktorých si môžete vybrať. Tieto odtiene vám môžu poslúžiť aj ako východisko pri výrobe vlastného odtieňa, nakoľko ich môžete upraviť podľa vašej potreby. Množstvo pigmentov je vždy rátané na 30 g základu na výrobu krémového minerálneho make-upu.
1 Svetlá pleť s červenými tónmi Oxid železitý - žltý 0,13 gOxid železitý - hnedý 0,03 gOxid železitý - červený 0,02 gOxid chromitý - zelený 0,01 g
2 Svetlá pleť s teplými tónmiOxid železitý - žltý 0,26 gOxid železitý - hnedý 0,04 gOxid železitý - červený 0,02 g
3 Svetlá pleť s neutrálnymi tónmiOxid železitý - žltý 0,18 gOxid železitý - hnedý 0,17 gOxid železitý - červený 0,03 g
4 Tmavá pleť s teplými tónmiOxid železitý - žltý 0,43 g Oxid železitý - hnedý 0,07 gOxid železitý - červený 0,05 gOxid chromitý - zelený 0,03 g
5 Tmavá pleť so studenými tónmiOxid železitý - žltý 0,56 gOxid železitý - hnedý 0,03 gOxid železitý - červený 0,08 gUltramarín modrý 0,01 g
Pokiaľ si chcete prispôsobiť make-up presne vašim potrebám, tu nájdete návod, ako na to. Bude to chcieť možno pár pokusov a trpezlivosť, ale po chvíli určite nájdete váš odtieň. Opäť si nezabudnite zaznamenať množstvá použitých pigmentov, aby ste váš odtieň mohli v budúcnu zopakovať.Ak ste si už vyrábali práškový minerálny make-up a máte poznačené množstvo pigmentov, na výrobu krémového minerálneho make-upu budete potrebovať zhruba tretinu týchto pigmentov na 30 g krémového minerálneho make-upu, nakoľko krémový make-up ma iné zloženie než práškový a inak sa bude správať na pleti (napríklad, neobsahuje oxid titaničitý a serecite mica prášok) – aj preto sú množstvá použitých pigmentov odlišné. Zároveň, výsledný odtieň ovplyvňujú aj použité oleje a maslá, preto pigmenty pridávajte v menších množstvách a priebežne kontrolujte odtieň na pokožke.
1. Vydezinfikujte pomôcky, nádoby a obaly, napríklad etanolom.2. Vytvorte si základ na make-up: všetky suroviny okrem oxidu zinočnatého a vitamínu E roztopte vo vodnom kúpeli v tepelne odolnej nádobe.3. Do mažiara odvážte oxid zinočnatý a pridajte malé množstvo žltého, červeného a hnedého pigmentu. Dôkladne rozotrite a vyskúšajte na pleti. Cieľom je získať o niečo svetlejší odtieň než je vaša pokožka, nakoľko sa budú ešte pridávať oleje a maslá, ktoré môžu ovplyvniť výslednú farbu výrobku. Ak vám odtieň nevyhovuje, upravte ho nasledovne:• Ak máte sklon k začervenaniu pleti, pridajte malé množstvo oxidu chromitého (zelený pigment) na neutralizáciu červenej.• Ak máte studený podtón (zistíte to napríklad tak, že vaše žily na zápästiach majú modrú farbu), pridajte malé množstvo modrého pigmentu (ultramarín).• Ak je make-up príliš žltý, pridajte malé množstvo červeného pigmentu.• Ak je make-up príliš tmavý, pridajte čajovú lyžičku oxidu zinočnatého.• Ak je make-up príliš svetlý, pridajte malé množstvo hnedého oxidu, ak potrebujete stmaviť make-up iba o trochu, pridajte žltý oxid.• Ak je make-up príliš ružový, pridajte žltý pigment.4. Pred pridaním olejovej zmesi, práškové suroviny ešte raz dôkladne rozotrite mažiari. Pridajte olejovú zmes, premiešajte metličkou a vyskúšajte odtieň na pokožke. V prípade, že chcete odtieň upraviť, rady nájdete v časti tipy a triky.5. Pridajte vitamín E a ešte tekutú zmes nalejte do vybraného obalu. Nechajte stuhnúť.
Uľahčite si výrobu krémového minerálneho make-upu našimi tipmi a trikmi!Pokiaľ chcete upraviť odtieň krémového make-upu už po zmiešaní práškový a olejových surovín, vždy musíte pridané práškové suroviny dôkladne rozotrieť v mažiari. Ideálne je, ak použijete malé množstvo oxidu zinočnatého, do ktorého pridáte vybraný pigment či pigmenty, dôkladne rozotriete v mažiari a zapracujete do olejovej zmesi. Toto sa hodí obzvlášť vtedy, ak potrebujete pridať iba trochu pigmentu, pretože by ste samotné malé množstvo pigmentu nemuseli dôkladne rozotrieť v mažiari, a zároveň by sa vám s takýmito miniatúrnymi množstvami ťažko pracovalo.Namiesto mažiaru môžete použiť aj malý elektrický mlynček na kávu. Dôkladne premiešanie či rozotretie práškových surovín je nevyhnutné, aby vo výslednom make-upe nevznikali miesta, kde bude nerozmiešaný pigment.Pokiaľ chcete výrobok používať počas horúcich dní a bojíte sa jeho roztopenia, mierne zvýšte podiel včelieho vosku v recepte. Je dobré všetky nádoby pred použitím dôkladne vysušiť, nakoľko voda bude spôsobovať problémy v recepte. Pokiaľ vám počas prípravy make-up stuhne ešte pred naliatím do obalu, znova ho vložte do vodného kúpeľa.
Nižšie nájdete bližšie popísané vlastnosti jednotlivých surovín, prípadne informácie o tom, ako môžete zmeniť ich zastúpenie v recepte alebo ich kompletne zameniť za iné.
Pre vytvorenie dobrého základu na make-up sa skvele hodia neutrálne oleje. Tieto oleje obsahujú mastné kyseliny izolované z kokosového, palmojadrového a palmového oleja. Vďaka tomu má tento olej vysokú stabilitu, a tak vydrží pomerne dlhú dobu čerstvý, čiže bez výraznej oxidácie. Navyše sa jedná o suchú formu oleja, nezanecháva tak pokožku zbytočne mastnú. Zároveň nevykazuje žiadnu vôňu.Samozrejme, MCT Caprylis môžete nahradiť akýmkoľvek iným rastlinným olejom. Alebo naopak, MCT Caprylis môže nahradiť iné oleje v recepte. Oplatí sa to najmä vtedy, ak váš make-up budete skladovať na miestach, kde dochádza k vyšším výkyvom teploty alebo bude vystavený slnku. MCT Caprylis je totiž stabilnejší než bežné oleje a takmer neoxiduje.
Skvelým vyživujúcim olejom pre vašu pokožku je bavlníkový olej. Získava sa lisovaním zo semien bavlníka. V recepte je pridaný pre jeho hydratačné vlastnosti. Býva obvykle dobre tolerovaný a absorbovaný pokožkou. Rafinovaná verzia tohto oleja je navyše zbavená vône a niektorých farebných zlúčenín, ktoré tak nebudú interferovať s make-upom.Bavlníkový olej sa skvele hodí pre suchú a popraskanú pleť. Opäť platí, že ho môžete nahradiť rastlinnými olejmi alebo ho použiť ako náhradu ostatných olejov v recepte.
Nádherne oranžovo sfarbený šípkový olej je veľmi cenenou látkou bohatou na vitamíny, karotenoidy a minerálne látky. Pleti tak poskytne skvelú výživu. Šípkový olej zo semien je o niečo svetlejší než šípkový olej z plodov, stále má však vysoký podiel antioxidantov a cenných mastných kyselín. Svetlejšia farba sa hodí najmä preto, že šípkový olej má tak menší potenciál ovplyvniť farbu výsledného produktu.Znova môžete šípkový olej nahradiť inými rastlinnými olejmi, prípadne ho použiť vo vyššom zastúpení namiesto zvyšných olejov v recepte.
Veľmi obľúbenou zložkou prírodnej kozmetiky je bambucké maslo. Opäť v sebe skrýva vitamíny a minerály, navyše účinne vyživuje a hydratuje suchú pokožku. V našom recepte slúži aj na získanie finálnej pevnej konzistencie výrobku.Na výrobu krémového make-upu si môžete zvoliť rafinovanú či nerafinovanú verziu bambuckého masla. Nerafinovaná verzia má charakteristickú svetlo žltú farbu a jemnú orechovú vôňu. Pokiaľ vám táto vôňa vadí, siahnite po nerafinovanej verzii, ktorá je zároveň odolnejšia voči oxidácii. Bambucké maslo môžete nahradiť inými rastlinnými maslami, avšak počítajte so zmenou konzistencie kvôli odlišnému bodu topenia. Zvýšením podielu bambuckého masla v recepte získate pevnejší make-up s hustejšou konzistenciou.
Látkou, ktorá zabezpečí pevnosť krémového make-upu aj pri vyšších teplotách, je včelí vosk. Okrem krásnej vône prírodného včelieho vosku je tento vosk bohatý na vitamíny a minerálne látky. Zvyšovanie podielu vosku v recepte spôsobí, že make-up bude tuhší a bude sa menej topiť počas horúcich letných dní.Samozrejme, môžete včelí vosk nahradiť iným voskom určeným na kozmetické použitie (nepoužívajte vosky, ktoré sú výlučne určené len na výrobu sviečok). Takéto vosky sú vegánske a vykazujú rovnaké vlastnosti ako včelí vosk. Ak vosk z receptu vynecháte, make-up bude tekutejší a zmení sa jeho textúra.
Kakaové maslo je obľúbením maslom určeným na výrobky pre pleť najmä preto, že sa ihneď topí po styku s pokožkou a intenzívne ju vyživuje. Navyše, ak zvolíte nerafinovanú variantu, môžete sa tešiť na príjemnú čokoládovú vôňu. Kakaové maslo okrem iného spevňuje výrobok a dodáva mu charakteristickú krémovú textúru.Kakaové maslo môžete nahradiť inými maslami, avšak to zmení aj tuhosť a konzistenciu výsledného výrobku. Ak máte suchú pokožku, môžete mierne zvýšiť podiel kakaového masla, ktoré jej poskytne účinnú výživu.
Základným krycím oxidom v našom recepte je oxid zinočnatý. Jedná sa o biely prášok, ktorý sa dobre kombinuje s farebnými oxidmi, pretože dáva dobre vyniknúť farbám. Zároveň uľahčuje nanášanie make-upu na pleť a mierne zvyšuje krycie vlastnosti.Zmena zastúpenia oxidu zinočnatého v recepte sa prejaví celkovou zmenou odtieňu výrobku. Preto ak chcete make-up zosvetliť, môžete to urobiť pridaním malých množstiev oxidu zinočnatého.
Pre predĺženie čerstvosti olejov sú nevyhnutné antioxidanty, kde sa radí aj vitamín E. V tomto prípade sme zvolili tokoferyl acetát, ktorý je stabilnejší než čistý tokoferol a znesie aj určité tepelné zaťaženie. Vďaka vitamínu E potrvá dlhšiu dobu než tuky a oleje zoxidujú, a tak si váš výrobok môžete užiť dlhšie.
Základnými pigmentmi pre dosiahnutie želaného odtieňa make-upu sú oxidy železa, konkrétne tri farebné varianty oxidu železitého. Žlté, hnedé a červené pigmenty vám umožnia prispôsobiť si odtieň make-upu podľa vašich potrieb. Výhodou je, že na rozdiel od mica práškov, nemajú v sebe tieto oxidy trblietavé čiastočky, a tak sa hodia práve na výrobu pleťového make-upu.
Zelený oxid chromitý je dobré mať po ruke, pokiaľ má vaša pleť sklon k začervenaniu a chcete make-up, ktorý pomáha tieto problémy eliminovať. Rovnako sa oxid chromitý hodí na prípravu zelených korektorov na vyrážky či iné nedokonalosti pleti.
Posledným pigmentom je modrý ultramarín, ktorý je vhodný pre pleť so studeným podtónom. Vďaka nemu váš make-up nebude na pleti pôsobiť oranžovo, modrý ultramarín pomôže vyrovnať jeho odtieň. Dávkujte ho však pomaly, aby váš make-up nezískal sivý nádych.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Máte radi krémový typ make-upu alebo radšej práškový typ? Oba typy si môžete vyrobiť podľa našich návodov a celé z prírodných surovín.Všetky otázky ohľadom postupov tvorby prírodnej kozmetiky sa vám snažíme zodpovedať prostredníctvom e-mailu. V prípade otázok nám preto napíšte na marketing@handymade.sk
Budeme sa tešiť na všetky názry a otázky. Do zmydelnenia, priatelia.