Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Už vás nebavia klasické balzamy na pery? Chcete si ozvláštniť ich výrobu pridaním farebných mika práškov či iných pigmentov? Ponúkame vám variáciu na klasický ošetrujúci balzam na pery s prídavkom mica práškov. Výsledný farebný efekt je veľmi prirodzený, nejedná sa o silno pigmentovaný produkt ako rúže na pery, a zároveň výrobu farebného balzamu na pery zvládne skutočne každý.
Na výrobu farebného balzamu na pery potrebujete základnú zmes voskov, masiel a olejov. Pre zjemnenie balzamu je pridaný slnečnicový lecitín. Ako farebný pigment boli zvolené mica prášky, ale siahnuť môžete aj po červenom oxide železitom.
Fáza INGREDIENCIA %A Včelí vosk, biely 19,95A Kakaové maslo, nerafinované 33,75A Jojobový olej 42,55A Slnečnicový lecitín 1,75A Mica prášok/oxid železitý 2,00 Obal na balzam na pery, priehľadný ---
1. Všetky pomôcky, obaly a nádoby pred použitím vydezinfikujeme, napríklad vystriekaním etanolom.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážime všetky suroviny.3. Nádobu umiestnime na vodný kúpeľ a zahrievame do roztopenia voskov a dôkladného premiešania všetkých surovín.4. Ešte tekutú zmes prelejeme do pripravených obalov na balzamy na pery. Necháme stuhnúť (ideálne 24 hodín).5. Výrobok je pripravený na používanie.
Nižšie nájdete zopár rád a tipov, ako si výrobu farebného balzamu na pery uľahčiť či ozvláštniť. Nechajte sa inšpirovať našimi radami a vyrobte si balzam presne podľa vašich predstáv.Pri výrobe farebného balzamu na pery môžete siahnuť po ľubovoľnom mica prášku. Zmeniť môžete aj jeho množstvo – ak chcete menej intenzívne farbiaci produkt, pridajte menšie množstvo a opačne. Ak sa vám farebný balzam na pery zdá príliš mäkký alebo sa počas horúcich dní topí, môžete zvýšiť podiel vosku. Naopak, ak chcete mäkší balzam, pridajte 1-2 % jojobového oleja na úkor včelieho vosku. Pokiaľ chcete vyrobiť vegánsky výrobok, siahnite napríklad po mandľovom vosku. Pri nalievaní môžete tuby na balzam spojiť gumičkou či ich vložiť do menšieho pohára, aby sa neprevalili počas nalievania. Farebný balzam nalejte až úplne do plna – počas chladnutia sa totiž v strede balzamu môže vytvoriť malá dutinka. Tú môžete zakryť aj neskôr, doliatím malého množstva balzamu.Vo farebnom balzame nepoužívame vodu ani žiadne suroviny na vodnej báze, preto nie je potrebný konzervant. Ak chcete predĺžiť životnosť olejov a masiel, pridajte 0,5 % tokoferyl acetátu (vitamín E) pred naliatím do tuby. Nepoužívajte tokoferol, nakoľko ten má horšiu toleranciu voči vyšším teplotám a môže sa rozložiť. Rovnako môžete pridať aj príchute do balzamov na pery (množstvo podľa odporúčaní výrobcu), takisto tieto suroviny zamiešajte do výrobku tesne pred naliatím do tuby, aby dlho neboli vystavené zvýšenej teplote. Nepoužívajte vonné oleje a esenciálne iba tie, u ktorých je vyslovene uvedené, že sú bezpečné na použitie na pery (tieto informácie môžete nájsť v štandarde IFRA uvedenom pri jednotlivých esenciálnych olejoch).Pred umytím pomôcok a nádob použitých na výrobu ich skúste vytrieť čo najviac od zvyškov farebného balzamu pomocou papierovej utierky. Následne umyte pomôcky v umývačke či ručne bežným prostriedkom na riad.
Chcete vedieť, aký význam majú jednotlivé suroviny v recepte na farebný balzam na pery? Prinášame vám ich prehľad spolu s vysvetlením ich dávkovania v recepte, či prípadnými zámenami a možnosťami, ako si prispôsobiť výrobok na mieru.
Skvelou základnou surovinou na výrobu balzamov na pery je práve včelí vosk. Tento vosk poskytuje výslednému tyčinkovému balzamu tvrdosť (preto je ho použité väčšie množstvo ako v prípade balzamu, ktorý sa má nanášať prstami). Zároveň včelí vosk tvorí na pokožke ochranný film, ktorý bráni vysychaniu pier. Zvolili sme biely rafinovaný vosk, nakoľko je zbavený farby aj vône, a tak môžu vyniknúť použité pigmenty, prípadne príchuť do balzamu, ak sa ju rozhodnete pridať. Včelí vosk možno nahradiť jeho prírodnou verziou. Pre vegánsku verziu farebného balzamu na pery sa hodí mandľový vosk, ktorý má podobnú tvrdosť ako včelí vosk. Prípadne môžete zvoliť iný vosk na výrobu kozmetiky (nepoužívajte vosky určené len na výrobu sviečok), avšak každý vosk má trochu iný bod topenia a tvrdosť, čo môže ovplyvniť pevnosť tyčinkového balzamu a jeho nanášanie či tvrdosť.
Viete, prečo je kakaové maslo obľúbené vo výrobkoch na pery? Tajomstvo je skryté v jeho teplote topenia, ktorá je blízka teplote pokožky. Vďaka tomu sa farebný balzam po styku s perami začne mierne rozpúšťať a ľahšie sa nanáša. Kakaové maslo možno nahradiť inými tvrdšími maslami, ale vyústi to vo zmenu pevnosti a tuhosti výsledného balzamu.
Ošetrujúci jojobový olej sa skvelo kombinuje s ostatnými surovinami použitými v recepte na farebný balzam na pery. Tento olej si obľúbite pre jeho svetlú farbu a neutrálnu vôňu. Nahradiť je ho možné inými rastlinnými olejmi, prípadne sa môžete pohrať s jeho zastúpením – väčší podiel oleja vytvorí mäkší balzam na pery s krémovejšou textúrou.
Ošetrujúcou surovinou poskytujúcou ochranu pokožke pier a zároveň uľahčujúcou nanášanie na pery je slnečnicový lecitín. Táto surovina nie je nevyhnutnou súčasťou receptu, môžete ju aj vynechať, ale výrobky majú vďaka nemu jemnejšiu textúru a lecitín pomáha hydratovať pery a zanechávať ich jemné. Alternatívou k tejto surovine je sójový lecitín.
Na získanie farebného balzamu na pery je nutné pridať pigment. Tým, môže byť napríklad aj mica prášok či oxid železitý. Nemusíte použiť len jeden druh pigmentu, pokojne ich skombinujte viac a namiešajte si odtieň presne na mieru.V našom prípade sme použili na výrobu balzamu na pery tri rôzne pigmenty, a to mica prášok Frosty Rose Petal, Coppery Blush a oxid železitý červený. Po nanesení každého z pripravených balzamov je farebný výsledok jemný, nejedná sa o silne pigmentované výrobky ako rúž. Avšak oxid železitý poskytol po nanesení balzamu mierne výraznejšiu farbu ako mica prášky, stále sa však jednalo o slabší farebný efekt, ktorý bol porovnateľný s leskami na pery.
Ako obal sa hodia tuby na tyčinkové balzamy na pery. Nepoužívajte kelímky – balzam bude príliš tvrdý na nanášanie prstami, je určený na vytvorenie tyčinkového balzamu. Bežná tuba na balzam na pery pojme približne 5 g hotového výrobku. Je výhodné pracovať s množstvami aspoň okolo 15 g, aby ste si uľahčili nalievanie a váženie. Prípadne môžete pripraviť základ balzamu bez pigmentu a potom podľa potreby odobrať z tohto základu a znova ho rozpustiť na vodnom kúpeli spolu s vybraným pigmentom. Hotový farebný balzam na pery nenechávajte na priamom slnku. Pokiaľ balzam zmení farbu či vôňu, oleje a tuky v ňom pravdepodobne zoxidovali. Takýto balzam vyhoďte, už nie je vhodný na používanie, pričom tubu je možné umyť v umývačke.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Farebné pery sa na nadchádzajúce leto náramne hodia. Hydratované a štavnaté farby plné farieb sú must have. Doprajte si aj vy príjemný pocit na perách vďaka farebnému balzamu na pery z prírodných surovín.Ak máte nejaké otázky či postrehy doplňujúce náš postup, určite nám napíšte na marketing@handymade.sk
Ďakujeme skvelej Ivane Jačalovej za tento postup na tvorbu farebného balzamu na pery. Kým sa znovu uvidíme pri ďalšom blogovom postupe, zostaňte tvoriví.Do zmydlenia, priatelia.