Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Esenciálny olej z medovky (Melissa Officinalis) sa získava parnou destiláciou jej listov a kvitnúcich vrcholkov rastliny. Charakteristická farba esenciálneho ol... celý popis
3,14 € s DPH
Esenciálny olej z medovky (Melissa Officinalis) sa získava parnou destiláciou jej listov a kvitnúcich vrcholkov rastliny. Charakteristická farba esenciálneho oleja je jemne žltá s príjemnou citrónovou vôňou podobnou čerstvej medovke.
Medovka vo forme esenciálneho oleja podporuje spánok a zmierňuje napätie a nervozitu. Medovka má tak upokojujúce účinky, ktoré sa spájajú s protizápalovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami. Na pokožku sa nikdy neaplikuje esenciálny olej neriedený, ale iba vo výrobkoch alebo nosnom oleji (napr. olivový).
Pomáha pri ekzémoch a zápaloch kože, avšak veľmi citlivá pokožka nemusí esenciálny olej z medovky dobre tolerovať. Pri aplikácií sa vyhnite oblastiam v tesnej blízkosti očí a nosa. Esenciálny olej medovka je vhodný aj na výrobu balzamov a mastičiek na pery zmierňujúcich opary.
Esenciálny olej čistá medovka je veľmi drahý, pretože jeho výroba je nákladná. Na produkciu 500 ml čistého esenciálneho oleja je potrebné pozbierať a vydestilovať 3,5 - 7 ton rastliny. Práve kvôli jeho vysokej cene sa často pod názvom medovky predávajú zmesi rôznych esenciálnych olejov (najčastejšie lemongrass a citronela), ktoré namiešané pripomínajú jej vôňu.
Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy. Esenciálne oleje sú čisté a veľmi ľahko sa vstrebávajú do pokožky. Sú rozpustné v tukoch.
Všetky dodávané suroviny sú v kozmetickej kvalite, nevhodné na vnútorné použitie. Pri manipulácii používajte vhodné ochranné prostriedky.
Viete, akú majú životnosť esenciálne oleje, ako ich správne skladovať, či aké esenciálne oleje kombinovať? Všetko o esenciálnych olejoch si prečítate na našom blogu.
ČO SÚ ESENCIÁLNE OLEJE?
Esenciálne oleje alebo tiež éterické oleje sú prírodné aromatické látky, ktoré pochádzajú z rôznych častí rastlín - kmeňov, koreňov, semien, kvetov, listov a pod. Rastlinám dodávajú ich charakteristickú vôňu a okrem toho majú aj liečivé a ochranné účinky. Veľmi pozitívne pôsobia na symptómy na úrovni fyzickej, emocionálnej či mentálnej.
Ich chemické zloženie je pomerne komplikované. Silice sa získavajú z rastlín najčastejšie destiláciou, extrakciou alebo lisovaním. Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a priamo na pokožku sa používajú až po zriedení s nosnými rastlinnými olejmi (mandľový, marhuľový, jojobový a pod.). Výnimku tvorí iba esenciálny olej z tea tree a levandule, ktoré môžete aplikovať priamo.
Esenciálne oleje používajte na inhaláciu alebo do vašich kozmetických produktov, konzumáciu žiadnych esenciálnych olejov akýchkoľvek značiek neodporúčame.
Esenciálne oleje sú rozpustné v tukoch, preto ak ich chcete použiť do produktov bez obsahu olejov a masiel, použite rozpúšťadlo /solubilizátor/.
AKO VYUŽIJEM ESENCIÁLNY OLEJ?
Výroba kozmetiky a mydiel – potrebné množstvo esenciálneho oleja závisí od konkrétneho receptu a vyrábaného množstva. Inhalácia, naparovanie - nakvapkajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja do aromalampy, difúzera, do nádoby s horúcou vodou.Kúpeľ - kvapky oleja rozmiešajte v základnom oleji /kokosový, olivový.../, v 1 dcl mlieka alebo v lyžičke medu, túto zmes vylejte do vane. Samotné esenciálne oleje sú vo vode nerozpustné, kvapky by plávali na povrchu.Masáž - do rastlinného oleja lisovaného za studena (cca 50 ml) pridajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja a dobre premiešajte. Príjemnú masáž.Sauna – na výber máte z ihličnanov, rozmarínu, eukalyptu, šalvie, mäty alebo citrusových vôní. Množstvo kvapiek závisí od veľkosti sauny a vášho vkusu.
Esenciálne oleje sa s obľubou využívajú aj v starostlivosti o pleť, lokálnych obkladoch, maskách na vlasy, v starostlivosti o ústnu hygienu...