Doprajte si zľavu -12%
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Update článku: 14.11.2022 (Tento článok sme pre vás doplnili o ďalšie užitočné a zaujímavé informácie v súvislosti s esenciálnymi olejmi. Rozšírenie nájdete v druhej polovici článku).
Ako a v čom esenciálne oleje skladovať? Na trhu nájdete esenciálne oleje balené v rôznych fľaštičkách. Aký obal je pre skladovanie esenciálnych olejov najvhodnejší?
Sklenená fľaška – síce priehľadné bezfarebné fľašky nespôsobujú poškodenie oleja, nezabránia prieniku UV žiarenia, ktoré kvalitu oleja poškodzuje. Preto sa odporúčajú tmavé farebné, ideálne jantárové sklenené liekovky.
V takýchto fľaškách dostávate esenciálne oleje aj z nášho eshopu.
Hliníkové nádoby – tieto sú vhodné iba v tom prípade, ak je vnútro fľašky potiahnuté epoxydovou živicou. Vtedy sú vhodné na krátkodobejšie použitie a sú ideálnou voľbou na prepravu esenciálneho oleja.
Kovové alebo nerezové nádoby – nerezová oceľ má v tomto prípade jednoznačné ÁNO.
Plastové nádoby – tu zas platí jednoznačné NIE – petrochemikálie obsiahnuté v plaste totiž môžu negatívne pracovať s esenciálnymi olejmi, pričom esenciálne oleje majú tendenciu absorbovať sa do plastu, takže potom s veľkou obtiažou plast umyjete.
VÝNIMKOU sú už zriedené esenciálne oleje vo forme zvlhčovačov či masážnych olejov, kedy je uskladnenie takýchto zmesí do istej miery a doby povolené.
Keď už máte esenciálny olej bezpečne uskladnený, je dôležité vybrať mu správne miesto.
Toto je VEĽMI DÔLEŽITÁ informácia: Neuchovávajte esenciálne oleje na horúcich, svetlých alebo vlhkých miestach, napríklad v kúpeľni, v blízkosti radiátoroch či kachlí, na parapetných doskách alebo iných slnečných plochách a na miestach, kde neustále kolíše teplota, pretože práve tieto teplotné výkyvy v miestnosti môžu spôsobiť zhoršenie kvality oleja, príp. výrazne urýchľovať jeho starnutie.
V takýchto prípadoch je častokrát olej nepoužiteľný skôr ako je uvedené na etikete produktu.
Zhrňme si to:
Čo teda výrazne ovplyvňuje životnosť produktu?
TEPLO
Nakoľko sú esenciálne oleje horľavé, nemali by sa nikdy skladovať v blízkosti otvoreného ohňa alebo iných zdrojov tepla alebo ohňa, ako je slnečné svetlo, sviečky a radiátory/pece/sporáky/kachle. Každý esenciálny olej má svoju jedinečnú teplotu, pri ktorej vzplanie, preto vystavením vysokým teplotám jednak urýchľujete znižovanie kvality oleja a v tom nebezpečnejšom prípade riskujete jeho vznietenie.
KYSLÍK
Esenciálne oleje vystavené vzduchu (kyslíku) oxidujú a ich prchavé zložky blednú, čo okrem iného znamená, že sa znižuje aj intenzita vône a samozrejme aj úroveň výživných účinkov. Preto je dôležité ihneď po použití nádoby uzatvárať.
Pozn.: oleje, ktoré Vám zoxidujú, nemusíte hneď vyhadzovať, pokiaľ sa jedná o tie druhy, ktoré sa dajú použiť na čistenie domácnosti. Na takýto účel ich oxidácia neprekáža. Treba sa im vyvarovať pri aplikácii na pokožku alebo v oblasti aromaterapie.
SVETLO
Pokiaľ použijete na uskladnenie sklenenú nádobu, je potrebné zvoliť tmavozafarbenú, aby cez ňu nepreniklo UV žiarenie – ideálne sú hnedé liekovky, môžete ale použiť aj modré, či zelené. Okrem tmavej fľašky je nutné zvoliť aj tmavé miesto a nevystavovať ich priamym slnečným lúčom, ktoré fľašku a olej zahrievajú. To platí dvojnásobne, ak si zvolíte kovové nádoby.
VLHKOSŤ
Vlhkosť môže preniknúť do olejových fliaš veľmi rýchlo, ak ich necháte nezakryté dlhšiu dobu. Výsledkom je, že oleje vyzerajú zakalené alebo sa vnútri vo fľaškách tvoria vodné guľôčky.
Okrem vône môžete aj opticky zhodnotiť, či sa kvalita oleja zhoršila – olej nie je priezračný, ale akoby zahmlený a tiež môže vyzerať, že je zhustnutý. Môže sa ale stať, že olej nebude vykazovať žiadne z uvedených príznakov.
TIP: Ak oleje používate ozaj len párkrát do mesiaca, môžete si ich odložiť do chladničky. Kvalita sa nezníži, práve naopak, olej takto uskladnený v správnej nádobe a správne uzavretý si predĺži záruku.
Je ešte niečo, čo môže ovplyvniť trvanlivosť esenciálneho oleja?
ÁNO. Je ním samotný esenciálny olej. Pretože esenciálny olej sa získava procesom parnej destilácie z rastlín, nejde o žiadny štandardizovaný produkt. Každá rastlina je špecifická.
Oleje sa teda podľa svojich špecifických vlastností rozkladajú (inými slovami podliehajú procesu oxidácie) rôzne. Napríklad oleje z citrusových plodov oxidujú výrazne rýchlejšie než oleje s drevitou či zemitou arómou (ako napríklad santalové drevo). Dokonca také patchouli nadobúda výraznejšiu vôňu práve zrením.
Ako dlho ich teda už ako otvorené môžete skladovať?
V zásade môžeme podľa tejto vlastnosti esenciálne oleje rozdeliť do 5 skupín:Citrusové – sú to svieže energizujúce vône, ako napríklad citrón, limetka, grapefruit, pomaranč, bergamot – 6-12 mesiacov
Bylinkové, teplé, mierne korenisté, mierne sladké, jemne kvetinové alebo drevnaté, gáforové vône – sú to povznášajúce deodorujúce vône, ako napríklad eukalyptus, tea tree, kadidlo, borovica, jedľa, rozmarín, lemongrass, ravensara - 1-3 roky
Korenisté, sladké, drevité – vyvažujúce, posilňujúce, očistné vône, ako napríklad bazalka, cédrové drevo, šalvia, levanduľa, palmoruža, tymián, ružové drevo – 2-6 rokov
Ovocné, kvetinové, drevité až pikantné – vône vyvažujúce, navodzujúce inšpiráciu a upokojenie, ako napríklad klinček, slamiha, harmanček/kamilka, jazmín, wintergreen - 3-7 rokov
Drevité, zemité, teplé, korenisté – uzemňujúce, upokojujúce vône, ako napríklad zázvor, čierne korenie, myrha, patchouli, santalové drevo, ylang-ylang – 4-15 rokov
V prípade esenciálnych olejov sú predávajúci povinní uvádzať štandardnú minimálnu trvanlivosť. Ako však môžete vidieť, správnou manipuláciou a uskladnením viete životnosť Vášho esenciálneho oleja predĺžiť aj o niekoľko mesiacov, či možno rokov.
Je preto dôležité, aby ste si zapísali, kedy ste esenciálny olej zakúpili a sledovali jeho konzistenciu a arómu, aby ste sa na jednej strane vyvarovali aplikácii zoxidovaného oleja, no na druhej možno zbytočne nevyhadzovali ešte použiteľný olej.
Pri používaní esenciálnych olejov môžete naraziť na termín fotosenzitivita. Čo to znamená? Jedná sa o schopnosť niektorých esenciálnych olejov potenciálne vyvolať podráždenie kože pokiaľ sú po aplikácií na telo tieto oleje vystavené slnečnému žiareniu.
Nemusíte sa však obávať, týka sa to iba malej skupiny esenciálnych olejov, ktoré môžu obsahovať takéto zložky. Jedná sa predovšetkým o citrusové esenciálne oleje. Tie obsahujú látky – furanokumaríny, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky voči UV žiareniu.
Aplikácia výrobkov s týmito olejmi na pokožku, najmä počas leta, môže vyvolať zvýšenú citlivosť kože voči UV žiareniu. Avšak existuje niekoľko rád, ako sa týmto nežiaducim účinkom vyvarovať.
V prípade, že sa vám na pokožke objavila alergická reakcia či začervenanie či už v dôsledku fotosenzitivity alebo len bežnej alergie, začnite okamžite oplachovať kožu pod prúdom tečúcej vody.
Po pár minútach je dobré možný prebytočný esenciálny olej či produkt s jeho obsahom zotrieť čistou vreckovkou/vatovým tampónom s rastlinným olejom, ktorý dobre tolerujete. Potom pokožku znova oplachujte pod prúdom studenej tečúcej vody.
Pri predchádzaní alergických reakcií je dobré sledovať aj štandardy IFRA. Jedná sa o International Fragrance Association, ktorá vydáva odporúčania, doporučené limity či zakazuje použitie určitých vonných látok v kozmetickom a potravinárskom priemysle.
Normy IFRA upravujú použite a maximálne dávky pre esenciálne a vonné oleje v rôznych produktoch s ohľadom na zdravie užívateľov a ochranu životného prostredia. Niektoré zložky vonných látok môžu byť vo vyšších koncentráciách dráždivé a práve dodržaním ich doporučených limitov v kozmetike môžete predísť vzniku prípadného podráždenia či alergických reakcií na pokožke.
Aby ste zistili, aká je maximálna odporúčaná dávka esenciálneho oleja pre váš výrobok, musíte vedieť, o aký druh výrobku sa jedná, respektíve či budete vyrábať šampón, pleťový krém, balzam na detskú pokožku alebo produkt na pery ako rúž. IFRA v súčasnosti kozmetické výrobky rozdeľuje do 12 kategórií podľa ich použitia. Napríklad sa jedná o produkty aplikované na pery; oplachové produkty na ruky a telo; produkty aplikované na vlasy atď. Kompletný zoznam jednotlivých kategórií nájdete na stránke IFRA aj s detailným popisom.
Akonáhle poznáte kategóriu vášho produktu, maximálnu dávku vonného oleja môžete niekedy zistiť už priamo z informácií udaných pri výrobku výrobcom. Pre každú kategóriu výrobkov je daná maximálna dávka v percentách, ktorá hovorí o tom, akú hmotnosť z celkovej váhy produktu môže tvoriť daný esenciálny či vonný olej.
Vedeli ste, že si s pomocou esenciálnych olejov môžete namiešať vlastný parfum presne na mieru? Aby ste zakaždým dosiahli harmonickú kombináciu vôní je vhodné zmiešavať esenciálne oleje majúce vrchné, spodné a stredné parfumérske tóny.
Poznanie umenia vhodne kombinovať esenciálne oleje vám uľahčí nielen výrobu parfumov, ale aj vytváranie nových zmesí esenciálnych olejov do difuzérov, aromalámp alebo bežných kozmetických výrobkov.
Jemné vrchné tóny alebo hlava vône je tým prvým, čo ucítite pri použití parfumu alebo voňavého kozmetického výrobku. Obvykle sú to vône, ktoré sú ľahké, ale zároveň sú tieto tóny pomerne výrazné až ostré, aby ste si ich všimli ako prvé. Jedná sa o vône, ktoré pomerne rýchlo vyprchávajú, cítiť ich môžete zhruba 5 až 10 minút po aplikácii výrobku. Ak ich chcete odhaliť vo vašich obľúbených výrobkoch, ovoňajte produkt hneď po jeho otvorení.
Medzi bežné esenciálne oleje, ktoré sú považované za vrchné tóny, sa radia predovšetkým citrusové esenciálne oleje, obzvlášť citrón, pomaranč či limetka alebo bergamot. Z ďalších esenciálnych olejov tu môžete nájsť mätu (pepermint), čajovník (tea tree) alebo eukalyptus. Do tejto skupiny sa zvykne zaraďovať levanduľa, ktorá sa však môže označovať aj za stredný tón. Nič však nepokazíte, ak za vrchné tóny zvolíte citrónovú trávu, verbenu či tymián.
Ďalšou vôňou, ktorú ucítite po vrchných tónoch vo vašom parfume, sú stredné tóny alebo srdce parfumu. Práve tieto zložky tvoria hlavnú súčasť parfumu a môžu pôsobiť až niekoľko hodín, obvykle dve až tri hodiny. Obľúbené sú najmä rôzne kvetinové vône, ktoré sa dobre kombinujú s ľahšími citrusovými vrchnými tónmi a drevitými spodnými esenciami.
Medzi klasické stredné tóny sa radia predovšetkým kvetinové vône ako levanduľa, geránium, ylang ylang a medovka. Aj niektoré koreniny môžete nájsť v tejto skupine ako esenciálne oleje zo škoricovej kôry či listu, koriander, klinček či šalvia. Zaraďujú sa tu tiež esenciálne oleje z ihličnanov ako z jedle či borovice.
Poslednou vôňou, ktorú ucítite vo vašom parfume či kozmetickom výrobku, predstavujú spodné tóny. Tieto vône sa začnú objavovať niekoľko hodín po nanesení výrobku a môžu vytrvať aj celý deň, a práve vďaka nim si môžete užiť vôňu vášho parfumu po dlhšiu dobu.
Medzi spodné alebo základné tóny sa zaraďujú predovšetkým silnejšie, ťažšie vône, ktorými sa vyznačujú často esenciálne oleje z rôznych drevín. Nájsť tu tak môžete esenciálny olej z cédrového, ružového či santalového dreva. Ďalej medzi základné tóny patrí čierne korenie, vetiver alebo kadidlo, myrha či patchouli a borievka.
Máme pre vás pripravený prehľad esenciálnych olejov pre každé ročné obdobie. Vďaka tomu si môžete vytvoriť vlastné zmesi esenciálnych olejov pre difuzéry či aromalampy a obmieňať ich v závislosti na ročnom období.
Mnohí majú spojenú jar so sviežimi vôňami, čo platí aj pri použití esenciálnych olejov. Obzvlášť sa hodia kvetinové a jemné citrusové esenciálne oleje, ktoré prevoňajú váš domov.
Vyskúšajte napríklad esenciálny olej geránium s príjemnou kvetinovo-muškátovou vôňou s upokojujúcimi účinkami. Siahnuť môžete aj po absolútnej klasike – citrónovom esenciálnom oleji, ktorý sa skvele kombinuje s inými olejmi.
Ak chcete o niečo sladšiu citrusovú vôňu, siahnite po esenciálnom oleji z mandarínky, napríklad klementínky. Určte neprehliadnite ani čajovníkový esenciálny olej, ktorý sa skvele hodí pri upratovaní ako súčasť čistiacich či pracích prostriedkov.
Ďalej môžete siahnuť po upokojujúcich a očisťujúcich esenciálnych olejoch ako napríklad éterický olej z rozmarínu alebo šalvie či mäty.
Vyskúšajte zmes rovnakých dielov mätového, citrónového a levanduľového esenciálneho oleja. Prechádzku v čerstvo rozkvitnutej záhrade vám pripomenie zmes geránia (3 kvapky), koriandru (3 kvapky) a pomaranča (2 kvapky).
Vône vašej letnej dovolenky si môžete užívať aj počas celého roka s príjemne voňajúcimi esenciálnymi olejmi, ktoré si mnohí z nás spájame práve s letom. Jednoznačne sa sem zaraďuje vôňa levandule, sladkého pomaranča či mäty priepornej. Atmosféru leta vám môže navodiť aj esenciálny olej ylang ylang alebo cédrové drevo či borievka.
Vyskúšajte tropickú zmes 4 dielov patchouli, 2 dielov červeného pomaranča a 1 dielu ylang ylang. Sladkú vôňu prinášajúcu pozitívnu náladu predstavuje zmes rovnakých dielov pomaranča, kadidla a bergamotu. Ďalšou zaujímavou kombináciou pripomínajúcou exotické kokteily sa vyznačuje zmes 2 dielov grapefruitu a santalového dreva s 3 dielmi pomaranča.
Aj pomocou esenciálnych olejov si môžete pripomenúť prechádzky lesom pomedzi opadané lístie alebo večer s knihou v ruke pri ohni. Obľúbené sú najmä sladšie, ťažšie esenciálne oleje. Jedná sa predovšetkým o rôzne drevité a zemité vône ako cédrové drevo či jedľa. Siahnuť môžete aj po rozmaríne či škorici.
Vyskúšajte príjemnú zmes 3 dielov pomaranča v kombinácii s dvoma dielmi koriandra a škorice. Chai latte vám pripomenie zmes rovnakých dielov esenciálnych olejov z koriandru, škorice a čierneho korenia. Vyskúšať môžete aj zmes rovnakých dielov esenciálnych olejov z rozmarínu, klinčeka, citrónu a eukalyptu.
Vianočnú atmosféru si môžete vo svojom domove vyčariť aj za použitia esenciálnych olejov a kozmetiky s nimi. Siahnuť môžete tradične po esenciálnom oleji zo škoricovej kôry, klinčeka a koriandru alebo wintergreen. S Vianocami sa spája aj esenciálny olej z jedle, ďalej myrha, červený pomaranč či kadidlo.
Zimný les vám pripomenie zmes rovnakých dielov esenciálnych olejov z wintergreen, vetiveru a jedle. Vianočnú atmosféru si môžete vytvoriť vďaka kombinácii rovnakých dielov esenciálnych olejov z klinčeka, škorice a pomaranča. Vôňu domova ako po pečení vianočných cukroviniek zas vyčarí zmes 2 dielov esenciálnych olejov z jedle a pomaranča a jedného dielu esenciálneho oleja z citrónovej trávy a citrónu.
Vaše postrehy a nápady nám píšte na marketing@handymade.sk.