Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Aj vás zaujíma domáca výroba mydla? Vedzte, že aj vo vlastnej kuchyni si je možné vyrobiť krásne domáce mydielka aj tradičnou technikou bez použitia mydlových hmôt, tj. priamo z hydroxidu a zmesi tukov a olejov. Nemusíte sa obávať, že je domáce mydlo na výrobu náročné, vďaka detailnému postupu to zvládnete aj vy!
Zoznam surovín je uvádzaný v gramoch a nie v percentách, pretože každý olej vyžaduje rozdielne množstvo hydroxidu na jeho zmydelnenie, preto pri zámene daného oleja alebo zmene jeho pomeru je nutné recept prerátať. Správne množstvo hydroxidu pre domáce mydlo zistíte pri zadaní vašich vybraných olejov do mydlovej kalkulačky, napr. Soapcalc a iné, ktoré sú dostupné na internete. Pri použití 200 g olejov získate cca 4 kocky mydla.
80 g Olej z hroznových jadier94 g Kokosový olej6 g Bambucké maslo20 g Ricínový olej56,82 g Destilovaná voda28,41 g Hydroxid sodnýPodľa potreby Farbivo Mica – Gold SparksPodľa želaného odtieňa Farbivo Mica – Fiery FusionPodľa želaného odtieňa Farbivo oxid titaničitý, olejPodľa potreby Himalájska soľ, granule
1. Všetky nádoby a pomôcky, ktoré prídu do kontaktu s hydroxidom musia byť z plastu, nereze alebo chemického skla. Hydroxid totiž pôsobí korozívne a vyššie teploty by mohli spôsobiť prasknutie normálneho skla. Nasaďte si rukavice, ochranné okuliare, respirátor, prípadne pracujte v dobre vetranej miestnosti (pary uvoľňujúce sa z roztoku hydroxidu sú dráždivé).2. Do naváženej vody pomaly pridávajte hydroxid za stáleho miešania, zmes sa začne sama zahrievať. Po rozpustený hydroxidu nechajte zmes ochladnúť mimo dosahu detí a domácich zvierat na 36 – 38 °C.3. Oleje a maslo rozpustíme miernym zahriatím, dbáme na to, aby teplota neprevýšila 36 – 38 °C. Je dobré, aby oleje mali o jeden až dva stupne nižšiu teplotu než roztok hydroxidu.4. Vlejeme roztok hydroxidu do zmesi olejov, premiešame a tyčovým mixérom mixujeme do štádia stopy, tj. mixér či vareška po seba zanecháva stopy v zmesi.5. Zmes pre domáce mydlo si rozdelíme na dve polovice. Do jednej zamiešame oxid titaničitý do želaného odtieňa. Do druhej polovice zas ružovú micu Fiery Fusion do želaného odtieňa, dobre premiešame, prípadne aj za použitia mixéru.6. Ružovú zmes pre domáce mydlo nalejeme do formy a pomocou sitka poprášime zlatou micou Gold Sparks a opatrne nalejeme bielu zmes pre domáce mydlo, aby sme zlatú micu nerozmazali.7. Na záver domáce mydlo opäť poprášime zlatou micou a dozdobíme himalájskou soľou. Formu zakryjeme potravinárskou fóliou, prípadne aj dekou a odložíme do teplej miestnosti. Zhruba po dvoch až troch dňoch je domáce mydlo dostatočne tuhé na krájanie.8. Mydlo nechávame pred použitím zrieť aspoň 6 až 8 týždňov.
Práca s hydroxidmi vyžaduje mieru obozretnosti a takisto nevyhnutné používanie ochranných pomôcok, predovšetkým okuliarov a rukavíc. Zistite viac o tom, ako zaobchádzať s hydroxidom, či ako si overiť bezpečnosť hotového domáceho mydla.
Pokiaľ sa vám stane, že sa pri výrobe domáce mydlo predsa len dostane na pokožku, okamžite ju omyte studenou vodou. Môžete ju potrieť aj citrónovou šťavou či zriedeným octom na odstránenie nezreagovaného hydroxidu. Rovnako postupujte pri čistení nádob a povrchov – nádoby a pomôcky namočte do zriedeného octu, ktorý zreaguje so zvyškami hydroxidu a následne nádoby umyte. Nádoby a pomôcky používané pri výrobe mydla nepoužívajte ďalej na potraviny.
Skontrolovať pH domáceho mydla je dôležité, aby sme si overili, že mydlo je bezpečné a nevznikli žiadne chyby pri jeho výrobe. Môže sa totiž stať, že došlo ku chybe pri vážení alebo sa zmes na domáce mydlo nedostatočne premiešala. Potom môžu vzniknúť miesta s vyššou koncentráciou hydroxidu, ktorý môže poraniť pokožku.
Domáce mydlo kontrolujeme po cca 3 týždňoch pomocou lakmusového papierika. Papierik navlhčíme destilovanou vodou a položíme na mydlo. Je potrebné otestovať viaceré miesta na mydle, aby ste sa uistili, že domáce mydlo neobsahuje ostrovčeky so zvýšenou koncentráciou hydroxidu. pH mydla by malo byť 9-10. Ak nameriate hoci iba miestami vyššiu hodnotu, takéto domáce mydlo nie je bezpečné používať.
Použiť môžete aj pH meter alebo roztok fenolftaleínu či papieriky s jeho obsahom. Pri použití fenolftaleínových papierikov postupujte rovnako ako s lakmusovými, papieriky by sa nemali sfarbiť do ružova. Ak používate roztok, kvapnite ho na rôzne časti mydla, rovnako by sa nemal sfarbiť do ružova. Ružová farba naznačuje vysoké hodnoty pH, a tým nezreagovaný hydroxid, takéto domáce mydlo nie je bezpečné používať.
Pri výrobe domáceho mydla existujú drobné triky, ktoré môžete použiť na uľahčenie práce a manipuláciu s mydlovou hmotou. Patrí sem aj výber vhodnej formy. Veľmi vhodné sú silikónové formy pre domáce mydlo, pretože sa z nich mydlo ľahko vyberie. Môžete použiť aj formy z iných materiálov, vyložte ich však papierom na pečenie, aby ste z nich mydlo ľahšie vybrali.
Pri výrobe domácich mydiel z viacerých vrstiev, ako v tomto prípade, je dobré spodnú vrstvu premixovaním mierne zhustiť oproti vrchnej, aby zvládala držať váhu vrchnej vrstvy.
Domáce mydlo môže po čase získať biely povrch, vytvorí sa na ňom tzv. mydlový prach. Jedná sa o estetickú vadu, ktorej môžete predísť tým, že postriekate mydlo IPA – izopropylalkoholom.
Pre lepšie rozpustenie farbív v mydlovej hmote je dobré, ak si na začiatku odložíte bokom malé množstvo oleja, napr. dve polievkové lyžice a v nich rozpustíte práškové farbivá. Následne tento olej prilejte do domáceho mydla, čo uľahčí rozpúšťanie farbiva a predídete vzniku hrudiek.
Pri vytváraní receptu na domáce mydlo bolo zahrnuté aj pretučnenie 8 %. To znamená, že oleje sú v 8 % prebytku oproti hydroxidu, a práve táto časť nezreagovaných olejov poskytne pokožke starostlivosť a výživu.
Nižšie si prestavíme jednotlivé účinné zložky domáceho mydla a ich vplyv na pokožku.
Kokosový olej je obľúbeným olejom pri výrobe mydiel vďaka tomu, že po zmydelnení poskytuje mydlám tvrdosť. Zároveň je takéto domáce mydlo penivé a dobre sa rozpúšťa vo vode. Výhodou je, že kokosový olej je veľmi stabilný a prispieva ku trvanlivosti mydla. Na druhú stranu jeho silné čistiace účinky môžu prílišne odmastiť suchú pokožku, preto sa kombinuje aj s inými olejmi.
Ricínový olej vďaka vysokému obsahu ricínovej kyseliny v tukoch pomáha zmäkčovať domáce mydlo a v malom množstve však podporuje stabilitu a krémovitosť peny. Ak by bol však v recepte zastúpený vo veľkom množstve, tak by mydlo málo penilo a malo by krátku trvanlivosť (zvyškový olej by rýchlo zoxidoval). Aj preto sa oplatí ricínovej olej používať v domácich mydlách v malých množstvách.
Olej z hroznových jadierok je veľmi dobre použiteľným univerzálnym olejom, ktorý sa dobre vstrebáva pokožkou a pomáha sa o ňu starať vďaka pretučneniu mydla. Je alternatívou k olivovému oleju v receptoch. Sám o sebe poskytuje mäkšie domáce mydlo a miernu penu, preto sa kombinuje s olejmi a maslami, ktoré poskytujú tvrdšie domáce mydlá a bohatšiu penu.
Bambucké maslo je skvelou voľbou pre domáce mydlo spomedzi masiel, pretože obsahuje pomerne veľké množstvo nezmýdelniteľných látok, ktoré prispievajú k starostlivosti o pokožku. Keďže sa jedná o pevný tuk (pri izbovej teplote) s vysokým obsahom kyseliny stearovej v triacylglyceroloch, poskytuje bambucké maslo pevné a tuhé domáce mydlo a prispieva k jeho trvanlivosti.
Himalájska soľ na povrchu domáceho mydla neslúži len ako dekorácia, ale domáce mydlo ju obsahuje aj pre jej pozitívne vlastnosti, ktorými pomáha starať sa o pokožku. Ružová farba tejto soli je spôsobená vysokým obsahom minerálov, vrátane železa. Okrem toho má detoxikačné a antibakteriálne vlastnosti.
Hoci domáce mydlo s himalájskou soľou má daný zoznam surovín, je ho možné do určitej miery obmeniť. Na nasledujúcich riadkoch zistite ako na to!
V prvom rade si je pred zmenou druhu či zastúpenia oleja či masla z receptu pre domáce mydlo nutné uvedomiť, že každý tuk (olej alebo maslo) vyžaduje iné množstvo hydroxidu na jeho zmydelnenie. Preto existujú mydlové kalkulačky, do ktorých zadáte množstvo a druh použitých olejov a kalkulačka vám poskytne množstvo vody a hydroxidu potrebného na zmydelnenie.
Preto ak sa chystáte zameniť druh oleja či masla alebo jeho množstvo v recepte pre domáce mydlo, vždy recept prepočítajte. Inak riskujete, že pripravíte mydlo, ktoré obsahuje priveľa hydroxidu a je tak nebezpečné pre pokožku alebo naopak nedostatok hydroxidu spôsobí, že nedôjde k dostatočnému zmydelneniu a domáce mydlo nestuhne a bude mastné. Na druhú stranu zmydelniť možno prakticky takmer každý olej alebo tuk.
Pri voľbe farbív rozhodne popustite uzdu fantázií. Obľúbenými farbivami do mydiel sú práve mica prášky, pretože poskytujú žiarivé dlhotrvajúce farby. Použite takú dávku mica prášku, aby ste dosiahli želaný odtieň.
Ďalšou možnosťou je použiť aktívne uhlie pre čiernu farbu. Žiarivá biela farba bola v tomto recepte dosiahnutá použitím oxidu titaničitého rozpustného v oleji.
Ďalšie zaujímavé farby môže vaše domáce mydlo získať vďaka iným farbiacim oxidom. Podobné vlastnosti ako oxidy majú aj ultramaríny. Existujú aj farbivá priamo určené do mydiel v tekutom alebo práškovom stave.
Domáce mydlo môžete farbiť aj rôznymi prírodnými látkami ako je kurkuma, káva, kakao, ovocné prášky. Ďalšou možnosťou pre domáce mydlo je siahnuť po íloch, použiť môžete napríklad ružový či iný íl. Na farbenie sa používajú aj bylinné prášky alebo mleté riasy. Rovnako aj niektoré CO2 extrakty môžu spôsobiť zafarbenie mydla, napríklad paprikový CO2 extrakt.
Himalájska soľ nie je jediná soľ, ktorú môžete použiť na dekoráciu vášho mydla. Pokiaľ práve nemáte po ruke himalájsku soľ, siahnite aj po obyčajnej hrubozrnnej morskej soli, ktorá môže ozvláštniť domáce mydlo. Vyskúšať môžete aj soľ z Mŕtveho mora alebo ju vynechať kompletne.
Destilovanú vodu v recepte je možné nahradiť aj kvetinovými hydrolátmi. Avšak je tu riziko, že vysoké pH a sila hydroxidu zničí niektoré cenné zložky v týchto vodách a môže sa aj vytratiť ich vôňa.
Náhrada časti vody zároveň aj ako farbivo môže slúžiť mrkvová či cviklová šťava. Avšak opäť platí, že pri zmydelnení môže dôjsť k čiastočnej zmene farby vplyvom hydroxidu.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie.
Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom.
Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Ruku hore ten, kto vyrába domáce mydlá.
U nás v Handymade máme výrobu mydla veľmi radi, vždy nás poteší nový výtvor od kamarátov mydlárov z Musk.sk.
Vždy sa najviac tešíme na kreatívny proces miešania farebného mydla a dozdobovania a nemôžeme vydržať, kým mydlo odleží.
Tešíte sa tvorbe mydla tak ako my? Skúšali ste už nejaké prírodné mydielko vytvoriť doma? Pochváľte sa nám tu v komentároch, alebo na Facebooku. Inšpirujme sa navzájom.
Prajeme vám krásne tvorenie.
Do zmydelnenia, priatelia.