Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Na výrobu čistiaceho ílového balzamu potrebujeme v podstate zmes olejov a ílu doplnenú mastným alkoholom, ktorý pomôže spevniť výrobok, a tak uľahčiť jeho nanášanie na pleť. Balzam jemne vmasírujte na pleť navlhčenú vodou a následne dôkladne opláchnite. Prebytočnú mastnotu môžete odstrániť napríklad pomocou micelárnej vody či iných odmasťujúcich čističov pleti na vodnej báze (penový či práškový čistič pleti).Fáza INGREDIENCIA %A MCT Caprylis neutrálny olej 45,00A Avokádový olej 18,00A Cetearyl alkohol 9,50A Olivem 1000 7,50A Kozmetický íl, francúzsky, modrozelený 19,00B Tokoferyl acetát 0,20B Esenciálny olej, rozmarín 0,80 Hliníkový kelímok ---
1. Všetky pomôcky, nádoby či obaly vydezinfikujte, napríklad vystriekaním etanolom.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny fázy A. Ideálne je íl pridať nakoniec, až do olejov, aby sa nedostával tento prášok zbytočne do vzduchu a nedráždil dýchacie cesty.3. Zmes zakryte alobalom a umiestnite na vodný kúpeľ. Zahrievajte, kým sa všetok cetearyl alkohol a Olivem 1000 nerozpustí. Neprekračujte však teplotu 70 °C. 4. Zmes dobre premiešajte a zložte z vodného kúpeľa. Keď budete badať, že zmes začínam pomaly tuhnúť, dôkladne do nej zamiešajte suroviny fázy B (tokoferyl acetát a esenciálny olej), viď tipy a triky.5. Pred stuhnutím naplňte výrobok do vybraného obalu. Následne ponechajte stuhnúť a čistiaci ílový balzam je pripravený na používanie.
Na nasledujúcich riadkoch vám prinášame niekoľko tipov a trikov, ako si uľahčiť výrobu čistiaceho ílového balzamu.Nakoľko výroba čistiaceho ílového balzamu je skutočne jednoduchá, stačí, ak zmes budete dostatočne dlho zahrievať, aby sa všetky suroviny dobre prepojili, a zároveň si dáte pozor, aby do zmesi nevošla voda z vodného kúpeľa. Akákoľvek voda vo výrobku môže spôsobiť jeho rýchlu mikrobiálnu skazu, a tak sa vyvarujte aplikácii tohto výrobku vlhkými rukami. Nakoľko fáza A po zložení z vodného kúpeľa začne tuhnúť, je nutné pridať suroviny fázy B ešte pred tým, než teplota úplne poklesne pod 40 °C. Ak by ste čakali až na úplný pokles teploty, zmes stuhne a nebude do nej možné zamiešať ďalšie suroviny. Aj z tohto dôvodu bol vybraný tokoferyl acetát, ktorý má väčšiu tepelnú odolnosť než tokoferol. Preto tokoferyl acetát nezamieňajte tokoferolom.
Nižšie vám predstavíme jednotlivé suroviny použité na výrobu čistiaceho ílového balzamu. Dozviete sa tak nielen viac o význame jednotlivých surovín v recepte, ale aj o ich prípadných zámenách či obmenách, vďaka čomu si môžete pripraviť výrobok presne na mieru.
Obľúbeným neutrálnym olejom do takmer všetkých druhov kozmetiky je MCT caprylis. Tento olej má vysokú stabilitu a odolnosť voči oxidácii, a tak výrobky s jeho obsahom vydržia dlhšie čerstvé. Zároveň, je bezfarebný a bez vône, a tak vďaka nemu môžu vyniknúť ostatné zložky výrobku. MCT caprylis je možné nahradiť rastlinnými olejmi podľa vlastného výberu. Pokojne zvoľte olej, ktorý je váš obľúbený, prípadne aj olej s výraznejšou farbou či vôňou, ak vám nevadí, že tieto vlastnosti môžu ovplyvniť výsledné sfarbenie a vôňu výrobku.
Ďalším obľúbeným pleťovým aj kuchynským olejom je avokádový olej. Tento olej je bohatý na vitamíny a minerály, a tak poskytuje pleti výbornú výživu a starostlivosť. Avšak, avokádový olej nie je jediný, ktorý môžete použiť na výrobu čistiaceho ílového balzamu. Pokojne tento olej nahraďte iným rastlinným olejom, podobne ako pri MCT caprylis. Pokiaľ si chcete vyrobiť väčšie množstvo čistiaceho ílového balzamu a rozhodovacím faktorom je u vás cena, môžete siahnuť aj po lacnejších olejoch, vrátane rafinovaných – výrobok je totiž zmývateľný, a tak nebude na pokožke dlhú dobu, preto nemusia byť jeho súčasťou práve najluxusnejšie oleje.
Na zahustenie a spevnenie výsledného výrobku bol do čistiaceho ílového balzamu zvolený cetearyl alkohol. Tento mastný alkohol sa vzhľadom aj správaním veľmi podobá voskom, ale pleť zaťažuje oveľa menej a nevytvára na nej tak silný mastný film ako vosky. Cetearyl alkohol sa dobre kombinuje so surovinami rozpustnými v olejoch. Zmenou jeho množstva môžete meniť výslednú pevnosť balzamu – pokiaľ chcete tuhší balzam, zvýšte obsah cetearyl alkoholu o 1-2 % a opačne. Náhradu cetearyl alkoholu predstavuje cetyl alkohol.
Emulgátorom a zároveň druhou spevňujúcou zložkou čistiaceho ílového balzamu je Olivem 1000. Hoci výrobok neobsahuje vodu, určite oceníte Olivem 1000 ako zložku, ktorá dodá tuhosť výrobku. Aj preto je toto druhá surovina, ktorej zastúpenie môžete mierne zvýšiť, ak chcete pevnejší balzam a naopak.Zároveň, Olivem 1000 po vmasírovaní čistiaceho ílového balzamu na vlhkú pleť umožňuje emulgáciu olejov s vodou, a tak účinnejšie vyčistenie pleti. Alternatívu k Olivem 1000 predstavujú iné emulgátory, ako Beautyderm K10, avšak pri náhrade Olivem 1000 musíte počítať s miernou zmenou viskozity/tuhosti finálneho výrobku.
Účinné čistiace a odmasťovacie účinky ílov si obľúbite aj vy aj vďaka nášmu čistiacemu balzamu na pleť s obsahom zelenomodrého francúzskeho ílu. Íly pomáhajú skvele pleť odmasťovať a zbaviť nečistôt, pretože sú na seba schopné viazať látky a mastnotu. Okrem toho sú íly bohaté na minerály, a tak pomáhajú pleť vyživiť. Íl z výrobku určite nevynechávajte, výsledný výrobok by už nemal tak silné čistiace schopnosti, ako bez neho. Nahradiť však zelenomodrý íl môžete iným ílom podľa vášho výberu. Vyskúšajte napríklad ružový francúzsky íl alebo siahnite po žltom illite. Pozor však na bentonit, ten sa po spojení s vodou po nanesení na pokožku môže správať trochu inak než ostatné íly, pretože ochotne viaže vodu. A tak po aplikácií bentonitu na vlhkú pleť môžu vznikať hrudky a výrobok sa bude horšie nanášať.
Pre predĺženie čerstvosti olejov bol do výrobku pridaný antioxidant, konkrétne vitamín E, tokoferyl acetát. Tokoferyl acetát je na rozdiel od tokoferolu tepelne odolnejší, a tak tieto dve látky nezamieňajte, nakoľko musíme pridať vitamín E ešte do pomerne horúceho výrobku.Na druhú stranu, je možné tokoferol acetát aj vynechať. Tak môžete učiniť predovšetkým, ak plánujete výrobok rýchlo spotrebovať (v ráde týždňov). Ak chcete výrobok používať po dlhšiu dobu, je vhodné zvážiť pridanie tokoferol acetátu, ktorý pomôže oddialiť výrazné zoxidovanie použitých olejov. Prípadne nahraďte aj avokádový olej pomocou MCT caprylis, ktorý má výrazne vyššiu odolnosť voči oxidácii než bežné rastlinné oleje.
Kto nemá rád kozmetiku s príjemnou vôňou? Aj preto sme do výrobku pridali esenciálny olej rozmarín, ktorý má príjemne bylinnú vôňu a kombinuje v sebe antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky, a tak je skvelým doplnkom do čistiaceho ílového balzamu.Pokiaľ máte iný obľúbený esenciálny olej, pokojne ho zvoľte namiesto rozmarínového esenciálneho oleja. Dodržte však dávkovanie pre daný druh výrobku, ktoré je uvedené napríklad v štandardoch IFRA. Alternatívu k esenciálnym olejom predstavujú aj vonné oleje, ktoré vám ponúkajú ešte širšiu paletu vôní než esenciálne oleje. Prípadne môžete parfumáciu úplne vynechať a nahradiť esenciálny olej rastlinným olejom.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Používate čistiacu kozmetiku na vašu plať dennodenne, alebo sa chystáte vytvoriť si čistiaci ílový balzam podľa tohto návodu? Napíšte nám, ako sa vám tvorba kozmetiky podarila. V prípade otázok či doplnenia tohto návodu budeme radi, ak nám napíšete na náš mail marketing@handymade.skĎakujeme skvelej Ivane Jačalovej za prípravu tohto blogového príspevku. Tešíme sa na vás pri ďalšom blogovom príspevku.
Do zmydlenia, priatelia.