Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Pre vyčistenie vašej pleti a zbavenie sa nadbytočného kožného mazu sa skvele hodia čistiace pleťové mlieka. Naše pleťové mlieko oceníte aj po odlíčení vodeodolného mejkapu pre odstránenie jeho zvyškov a aj mastnoty po použití olejových odličovacích prípravkov. Jednoducho aplikujte pleťové mlieko na navlhčenú pleť a následne dôkladne opláchnite vodou. Jedná sa o oplachový prípravok, ktorý nie je vhodné nechávať na pleti bez oplachu.
Na prípravu čistiaceho pleťového mlieka potrebujete vytvoriť základnú emulziu z vody a oleja. Doplnkom sú tenzidy – odmasťujúce a penotvorné látky, ktoré pomáhajú pleť vyčistiť a zbaviť ju prebytočnej mastnoty. Nakoľko, kombinácia emulzie s tenzidmi nie je vždy najstabilnejšia, použili sme na zakonzervovanie tohto výrobku štyri rôzne konzervanty, aby sme videli, ktoré si najlepšie poradia s týmto výrobkom.
Fáza INGREDIENCIA %A Demineralizovaná voda 43,03A Hydrolát hamamel 15,00B Glycerín 8,00B Mica prášok, Bonny Buttercup 0,05B Xantánová guma 0,90C Olivem 1000 3,00C Mandľový olej 8,00D Proteol Apple 10,00D Coco glukozid 10,00D Esenciálny olej eukalyptus radiata 0,12E Konzervant 1,00E Kyselina mliečna 0,90 Plastová fľaša s pumpičkou ---
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré budete používať, vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. Do tepelne odolnej nádoby odvážte glycerín, xantánovú gumu a mica prášok (fáza B). Dobre premiešajte na hustú kašu bez hrudiek a odložte bokom.3. Do ďalšej nádoby odvážte suroviny fázy A. Premiešajte a prelejte fázu A do nádoby s fázou B. Dobre zamiešajte (začne sa tvoriť gél) a zakryte alobalom.4. Do tepelne odolnej nádoby odvážte suroviny fázy C. Zakryte alobalom.5. Obe nádoby zakryté alobalom umiestnite na vodný kúpeľ. Zahrievajte, kým sa fáza C úplne nerozpustí a obe zmesi nebudú mať približne rovnakú teplotu (70 °C).6. Následne ešte na vodnom kúpeli vlejte vodnú fázu do nádoby s fázou C. Dôkladne premiešajte, napr. silikónovou stierkou a následne miešajte tyčovým mixérom, kým sa obe fázy dobre neprepoja.7. Akonáhle teplota poklesne pod 40 °C, pridajte fázu D (zmes tenzidov a v nich rozmiešaný esenciálny olej). Opäť premiešajte tyčovým mixérom (pozor, zmes môže peniť).8. Na záver skontrolujte pH zmesi pomocou indikátorových papierikov a ak je príliš vysoké upravte ho pridaním kyseliny mliečnej po kvapkách na hodnotu v rozmedzí 4,5 a 5,5. Pozor, uvedené množstvo kyseliny mliečnej je len orientačné!9. Pridajte zvolený konzervant (okrem Spectrastat G2, ten je nutné zahriať na 45 °C a pridať do zmesi pri rovnakej teplote, viď Tipy a triky), dobre premiešajte a naplňte do vybraného obalu.
Nižšie vám prinášame niekoľko tipov a trikov, ako si uľahčiť výrobu čistiaceho pleťového mlieka. Dozviete sa viac o správnej úprave pH a mnoho iného.Pri práci so xantánovou gumou je ju dobré najskôr rozmiešať glyceríne, podobne ako mica prášok, aby ste predišli tvorbe hrudiek týchto nerozmiešaných práškových surovín. Vďaka xantánovej gume bude mať výrobok ľahkú, gélovito-mliečnu konzistenciu a zároveň táto látka podporuje stabilitu výslednej emulzie.Pri úprave pH je nutné vždy postupovať pomaly a pridávať kyselinu mliečnu po kvapkách, pretože uvedené množstvo je len orientačné. Množstvo kyseliny mliečne závisí od mnohých faktorov, ako presnosť váženia a dávkovanie, kvalita surovín a podobne. Po každom prídavku kyseliny mliečnej zmes dôkladne premiešajte a skontrolujte pH, kým sa nedostanete na hodnotu medzi 4,5-5,5. pH je dobré upraviť, aj keď používate konzervant Euxyl PE 9010 či Spectrastat G2 (tieto konzervanty sú aktívne aj mimo kyslého pH), nakoľko pleť lepšie toleruje výrobky, ktorých pH je mierne kyslé a blíži sa fyziologickému pH pokožky.Pokiaľ si vyberiete na konzerváciu Cosgard, Euxyl K903 alebo Euxyl PE 9010, pridajte konzervant až po finálnej úprave pH do vychladnutého výrobku. Tieto konzervanty sú citlivé na vyššie teploty. Naopak, Spectrastat G2 je nutné pred použitím zahriať na cca 45 °C a až tak pridať do emulzie. Ideálne vtedy, keď má výrobok rovnakú teplotu (45 °C). Úpravu pH je v tomto prípade možné previesť aj po prídavku konzervantu, nakoľko tento konzervant je účinný v širokom rozmedzí pH.Zmes je pomerne viskózna a môže mať po premiešaní tyčovým mixérom mierne nadýchanú/našľahanú konzistenciu. Preto, ako obal je vhodné zvoliť kelímok či fľaše s pumpičkou so širším hrdlom, aby ste si uľahčili napĺňanie výrobku do obalu.
Na nasledujúcich riadkoch vám predstavíme jednotlivé suroviny použité na výrobu čistiaceho pleťového mlieka. Dozviete sa viac o ich možných zámenách či spôsoboch, ako si prispôsobiť výrobok na mieru.
Základ emulzií v kozmetike tvorí obvykle demineralizovaná či destilovaná voda. Nepoužívajte bežnú vodu z kohútika ani po prevarení či filtrovaní – minerály v nej môžu narušiť stabilitu emulzie či pôsobenie konzervantu.Vodu v čistiacom pleťovom mlieku možno nahradiť kvetinovými hydrolátmi, ktoré prešli destiláciou, a tak neobsahujú minerálne látky. Práve vďaka hydrolátom môžu výrobky získať aj príjemnú kvetinovú vôňu, a tak nie je nutná ďalšia parfumácia.
Skvelým doplnkom čistiacich mliek na pleť sú hydroláty. Hydroláty dodajú výrobku nielen jemnú vôňu, ale pomáhajú aj pleť upokojiť a potlačovať jej začervenanie. Aj preto je hydrolát hammamel výbornou surovinou do čistiaceho pleťového mlieka.Hydrolát hammamel je možné nahradiť aj iným hydrolátom alebo demineralizovanou vodou. počítajte však s tým, že každá zámena v recepte vyústi aj v zmenu pH, a tým aj potrebného množstva kyseliny mliečnej na úpravu pH.
Na zvlhčenie a zvláčnenie pleti je dobré mať v čistiacom pleťovom mlieku glycerín. Táto látka nielen hydratuje pleť, ale pomáha urýchliť tvorbu gélu a skráti dobu na dôkladné rozmiešanie xantánovej gumy a mica prášku. Aj z tohto dôvodu je dobré glycerín zo zmesi nevynechávať. Ak tak musíte urobiť, môžete získať podobné hydratačné vlastnosti aj pri použití Sodium PCA.
Pre zafarbenie výsledného produktu nie je nič jednoduchšie, než zvoliť mica prášok. Mica prášky sú dostupné v širokej palete farieb, a tak si vyberie skutočne každý. Môžete ich medzi sebou kombinovať či pridať jemné glitre či dvojfarebné pigmenty (ťažšie glitre môžu sadať na dno). Samozrejme, je možné mica prášky aj úplne vynechať, výrobok bude mať bielu, mliečnu farbu.
Na zahustenie a stabilizáciu výslednej emulzie slúži v tomto výrobku xantánová guma. Táto látka vytvára husté gély s vodou už v nízkych koncentráciách. Aj preto môžete zmenou jej dávkovania meniť výslednú viskozitu výrobku. Ak chcete tekutejší výrobok, znížte obsah xantánovej gumy o 0,1-0,2 %. Pre lepšie zahustenie môžete jej obsah zvýšiť, avšak maximálne na 1 %, potom je už zmes príliš tuhá na pohodlné nanášanie.Xantánovú gumu určite nevynechávajte, výrobok bez nej nebude mať žiadanú konzistenciu a mohli by sa objaviť problémy so stabilitou fáz. Možnou alternatívou je guarová guma, ktorá však zahusťuje o niečo menej než xantánová guma, a tak jej pravdepodobne budete musieť použiť o niečo viac na získanie rovnakej viskozity. Zároveň, netestovali sme stabilitu čistiaceho pleťového mlieka s guarovou gumou, a tak vám nevieme zaručiť, že sa emulzia nerozpadne.
Na vytvorenie emulzie je nutný emulgátor. V našom prípade bol zvolený Olivem 1000 pre jeho ľahké používanie a dobrú kompatibilitu so širším spektrom látok. Emulgátor určite nevynechajte, fázy sa nespoja. Ak máte problém so stabilitou výrobku, zvýšte podiel emulgátora o 0,5-1 %. Naopak, menší podiel Olivem 1000 spôsobí, že výrobok bude tekutejší (avšak podiel Olivem 1000 znižujte až potom, čo ste znížili obsah xantánovej gumy a stále ste nedosiahli žiadaný výsledok).Alternatívu k Olivem 1000 predstavuje Beautyderm K10.
Na zmiernenie pocitu silného odmastenia pleti po jej čistení, bol do pleťového mlieka pridaný aj mandľový olej. Tento olej je cenovo dostupný a dobre sa vstrebáva pokožkou. Navyše nemá výraznú farbu či vôňu, ktorá by narušila výsledný výrobok. Pri náhrade tejto suroviny si môžete zvoliť iný tekutý rastlinný olej či ich kombináciu. Zvýšením podielu oleja dosiahnete pleťové mlieko, ktoré bude menej odmasťovať a viac ošetrovať a hydratovať pleť.
Na odmastenie pleti a jej vyčistenie je nutné do výrobku pridať tenzidy. Ideálne je pracovať s tekutými tenzidmi, pretože sa vyhnite ich zdĺhavému rozpúšťaniu vo vode. Skvelou voľbou je kombinácia decyl glukozidu, ktorý šetrne odmasťuje a tvorí bohatú penu, s Proteol apple, ktorý taktiež odmasťuje pleť, ale tvorí o niečo krémovejšiu, menej výraznú penu.Ideálne je nezamieňať tenzidy, ale ak to musíte urobiť, uistite sa, že nekombinujete tenzidy opačného náboja (katiónové s aniónovými), pretože vznikne ich zrazenina. Rovnako dodržujte dávkovanie určené pri každej surovine, príliš vysoká výsledná koncentrácia aktívnych látok v tenzidoch (tenzidy sa totiž nepredávajú ako 100 % roztoky, ale mierne zriedené) môže spôsobiť až podráždenie pleti pri prílišnom odmastení.Ak používate glukosidy s alkalickým pH, vždy pH výsledného výrobku skontrolujte a upravte do kyslej oblasti (rozmedzie 4,5 až 5,5).
Esenciálnym olejom prinášajúcim sviežu vôňu je práve Eukalyptus radiata. Samozrejme, do výrobku môžete zvoliť aj iný esenciálny olej. Pred jeho použitím si však overte dávkovanie do oplachových produktov na tvár, napríklad podľa štandardov IFRA uvedených pri výrobku.Alternatívu k esenciálnym olejom predstavujú vonné oleje, ktoré ponúkajú ešte širšiu paletu vôní než esenciálne, nakoľko váš výrobok takto môže voňať aj po mnohých druhoch ovocia. Opäť dodržujte dávkovanie. Pre výrobu neparfumovaného výrobku prídavok esenciálneho oleja jednoducho vynechajte.
Na úpravu pH bola zvolená kyselina mliečna. Jedná sa o kyselinu už predávanú vo forme roztoku, a tak si sami nemusíte pripravovať roztok. Alternatívou je kyselina citrónová, ale tú je nutné najskôr rozpustiť vo vode, napríklad si pripraviť 50 % roztok kyseliny citrónovej, ktorý následne použijete na úpravu pH. Pokyny, ako na správnu úpravu pH, nájdete v pracovnom postupe a v časti Tipy a triky.
Nakoľko niektoré konzervanty majú za určitých podmienok tendenciu aj narušovať stabilitu emulzie, obzvlášť, keď do klasickej emulzie olej vo vode pridáme ešte tenzidy, pripravili sme štyri dávky čistiaceho pleťového mlieka, pričom každá sa líšila iba druhom použitého konzervantu. Okamžite po príprave ani počas prvého týždňa sme nespozorovali žiadne oddelenie fáz ani pri jednom z použitých konzervantov. Za zvýšenú stabilitu môže pravdepodobne vyšší obsah xantánovej gumy, ktorá pomáha nielen zahusťovať, ale aj držať zložky emulzie pohromade. Po mesiaci boli fázy pri všetkých konzervantoch stále spojené, ale spozorovali sme u čistiaceho pleťového mlieka s obsahom Cosgardu a Euxyl PE 9010 mierne usadnutie výrobku (stratila sa časť nadýchanej/našľahanej konzistencie získanej mixovaním tyčovým mixérom, na funkčnosti výrobku to však neuberá).
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Po odlíčení makeupu je potrebné vyčistiť pleť aj od nečistôt z ovdzušia, ktoré sa na pleti počas dňa usadili. Mohli by upchávať póry a zapáliť sa. Preto použite po odlíčení aj naše čistiace pleťové mlieko a doprajte svojej pleti základnú starostlivosť.V prípade otázok sa obráťte na nás a napíšte nám na marketing@handymade.skĎakujeme skvelej Ivane Jačalovej za tento obsiahly príspevok s návodom a potrebnými tipmi.
Kým sa znovu uvidíme pri ďalšom návode, majte tvorivý deň.Do zmydlenia, priatelia.