Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
Prinášame vám ďalší výrobok z rady kozmetiky určenej pre pánov. Tentoraz sa jedná o zvláčňujúci balzam na fúzy, ktorý pomáha vyživiť a zmäkčiť fúzy a bradu. Nakoľko tento výrobok neobsahuje vodné suroviny, nie je nutné použiť emulgátor, a tak odpadajú aj starosti pri vytváraní stabilnej emulzie a výrobok je o to ľahší na prípravu.
Pre starostlivosť o fúzy bola vybraná kombinácia rastlinných olejov, bambuckého masla, včelieho vosku dodávajúceho hutnú konzistenciu a Vegeline – rastlinnej vazelíny poskytujúcej ochranný film na fúzocha pokožke.
Fáza INGREDIENCIA %A Vegeline 70 41,75A Mandľový olej 15,00A Konopný olej 12,00A Bambucké maslo 10,00A Cetearyl alkohol 5,00A Včelí vosk biely 5,00A Frakcionovaný kokosový olej 10,00B Esenciálny olej santalové drevo 0,15B Esenciálny olej vetiver 0,10B Esenciálny olej čierne korenie 0,15B Esenciálny olej citrónová tráva 0,15B Esenciálny olej tymián 0,05B Esenciálny olej patchouli 0,15B Tokoferol 96 % 0,50 Kelímok hliníkový ---
1. Všetky pomôcky, nádoby a obaly, ktoré prídu do styku s výrobkom alebo surovinami, vydezinfikujte, napríklad etanolom.2. V tepelne odolnej nádobe zmiešajte suroviny fázy A – rastlinné oleje, bambucké maslo, Vegelinea vosk. Zahrievajte na vodnom kúpeli, kým sa vosk, maslo a Vegeline úplne neroztopí a nespojís ostatnými surovinami.3. Zmes zložte z vodného kúpeľa a nechajte stuhnúť (pre urýchlenie môžete zmes vložiť do chladničky).4. Po stuhnutí začnite zmes šľahať (ručným) mixérom s nadstavcom na šľahanie vaječných bielkov.5. Počas šľahania pridávajte postupne esenciálne oleje a tokoferol. V šľahaní pokračujte dovtedy, kým zmes nedosiahne vami vyhovujúcu konzistenciu.6. Balzam naplňte do vopred vydezinfikovaného kelímku.
Nižšie nájdete zopár rád, ktoré vám pomôžu pri výrobe vášho balzamu na fúzy.Pri zahrievaní fázy A je dobré neprekračovať teplotu 70 °C, aby nedošlo k rozkladu citlivejších látokv olejoch či ich rýchlej oxidácii. Lepšie je zahrievať pri nižšej teplote a dať zmesi dostatok času, aby sa jednotlivé suroviny roztopili a spojili.Dôležité je dôkladné vychladenie a stuhnutie zmesi. Inak sa vám nepodarí zmes vyšľahať do nadýchanej konzistencie. Pri šľahaní sa zároveň tvorí malé množstvo tepla, a tak sa oleje s ostatnými zložkami dobre spoja. Zároveň, suroviny fázy B vždy pridávajte až počas šľahania do vychladenej zmesi. Ak by ste ich pridali počas zahrievania, došlo by ich tepelnej degradácii – esenciálne oleje a vitamín E (tokoferol) sú spoločne citlivé na vyššie teploty.Pri používaní je dobré vyvarovať sa prieniku vody do výrobku. Voda môže viesť k rozvoju mikrobiálnej kontaminácie, nakoľko balzam na fúzy neobsahuje konzervant. Konzervant nebol pridaný, pretože výrobok pozostáva iba z nevodných surovín, a tak bez prítomnosti vody je malá šanca, že mikroorganizmy spôsobia významnú skazu výrobku.Výrobok je tiež vhodné skladovať v nepriehľadnej nádobe mimo zdrojov tepla a slnečného žiarenia, nakoľko práve vyššie teploty a UV žiarenie podporujú urýchlenie oxidácie olejov a tukov v balzame na fúzy.
Pri výrobe balzamu na fúzy sa nemusíte nevyhnutne držať nášho návodu. Zmenou pomeru niektorých surovín si môžete upraviť konzistenciu výrobku presne podľa vašich potrieb. Alebo sa pohrajtes esenciálnymi olejmi a dodajte výrobku práve vašu obľúbenú vôňu.
Rastlinná vazelína Vegeline predstavuje alternatívu ku klasickým parafínovým vazelínam. Vďaka čisto rastlinnému základu pozostávajúceho z olejov a voskov bude Vegeline skvelým doplnkom akýchkoľvek balzamov či hutnejších krémov. Navyše, v balzame na fúzy pomáha vytvárať ochrannú vrstvu na pokožkea fúzoch, čím ich chráni pred vplyvmi počasia a zároveň ich zmäkčuje.Zmenou množstva Vegeline v recepte môžete ovplyvniť aj výslednú konzistenciu výrobku. Napríklad, zvýšením podielu Vegeline získate hutnejšiu konzistenciu charakteristickú pre silno vyživujúce balzamy. Naopak, ak chcete tekutejší a ľahšie sa roztierateľný výrobok, nahraďte časť Vegeline rastlinnými olejmi.
Zmes rastlinných olejov v návode na balzam na fúzy prináša pokožke a fúzom hydratáciu a zároveň vitamíny a výživné látky. Zvýšením podielu olejov v recepte na úkor masla, vosku či Vegeline získate balzam s jemnejšou konzistenciou bližšou ku krémom. Naopak, čím menej olejov použijete, tým bude balzam na fúzy hutnejší. Oleje v recepte na balzam na fúzy môžete zameniť aj podľa vašich preferencií za akýkoľvek iný rastlinný olej či ich zmes.Mandľový olej je skvelým základným nosným olejom pre mnoho druhov kozmetiky. Obsahuje vitamín Aa E, a tak vyživuje pokožku. Okrem toho sa skvele hodí na suchú či citlivú a podráždenú kožu, nakoľko je dobre znášaný mnohými druhmi pleti. Konopný olej je vyhľadávaný pre svoju rýchlu vstrebateľnosť do pokožky. Aj vďaka tomu po sebe nezanecháva mastný film, a zároveň je bohatý na omega 3 a 6 mastné kyseliny. Pomáha dobre hydratovať fúzy aj pokožku, hodí sa najmä, ak máte aknóznu či mastnú pleť. Frakcionovaný kokosový olej sa získava z tradičného kokosového oleja výberom frakcií vďaka čomu je tento olej tekutý aj za bežných teplôt. Vďaka tomu, že je bez farby a zápachu sa skvele kombinujes esenciálnymi olejmi a s inými surovinami na olejovej báze. Vďaka rafinácii má takmer neobmedzenú životnosť a nepodlieha ľahko oxidácii, preto pomáha zlepšiť trvanlivosť výrobkov. Podobne ako konopný olej sa kokosový olej rýchlo vstrebáva a nezanecháva za sebou mastný film.
Príjemnú krémovú konzistenciu balzamu na fúzy dodáva práve bambucké maslo. Pokiaľ siahnete po nerafinovanej verzii môžete zároveň vo výrobku ucítiť jemnú orieškovú vôňu tohto masla. Pokiaľ túto vôňu neobľubujete, vyberte si nerafinovanú verziu. Výhodou bambuckého masla je fakt, že sa začína postupne topiť po kontakte s pokožkou, a tak jemne a pozvoľne premasťuje, zjemňuje a vyživuje fúzy.Ak chcete výrobok s výraznejšou gélovito-olejovitou konzistenciou, znížte obsah bambuckého maslaa nahraďte ho rastlinnými olejmi. Ak máte radi výrobky s hutnejšou konzistenciou a vyšším podielom tohto masla, pridajte pár percent na úkor olejov pre dosiahnutie žiadanej textúry a viskozity.Náhrada inými rastlinnými maslami je možná, ale vyústi v zmenu konzistencie, nakoľko každé rastlinné maslo má odlišný bod topenia a tvrdosť.
Pre spevnenie a zhutnenie výrobku bolo použité jedno z najčastejších zahusťovadiel – cetearyl alkohol. Výhodou tohto mastného alkoholu je fakt, že sa po zahriatí rozpúšťa v tukoch a má vlastnosti podobné vosku, a tak poskytuje výrobku tvrdosť a pevnosť. Už malá zmena množstva cetearyl alkoholu sa prejaví na celkovej konzistencii výrobku. Zároveň, je možné tento alkohol nahradiť cetyl alkoholom. Prípadne môžete využiť cetearyl alkohol namiesto včelieho vosku, ak hľadáte vegánsku alternatívu. Avšak rátajte s malou zmenou viskozity.
Ošetrujúce látky a charakteristickú konzistenciu dodáva balzamu na fúzy práve včelí vosk. Rafinovaná verzia je zbavená farby a aj typickej vône, je však možné tento vosk nahradiť aj prírodným včelím voskom aleborastlinnými voskami.Ak chcete výrobok, ktorý bude hutnejší, a zároveň bude čiastočne pomáhať tvarovať a fixovať fúzy, zvýšte podiel včelieho vosku v recepte na úkor olejov. Naopak, ak máte pocit, že výrobok je príliš mastný, uberte z množstva včelieho vosku.
Pre vykúzlenie príjemnej pánskej vône imitujúcej drevo a kožu bola použitá zmes rastlinných esenciálnych olejov. Kombinácia vetiveru a santalového dreva predstavuje základ vône, zatiaľ čo patchouli, čierne korenie a tymián sú skvelými strednými tónmi doplnenými jemným citrusovým nádychom citrónovej trávy, ako vrchného tónu.Avšak toto nie je jediná kombinácia olejov, ktorá sa dá do balzamu na fúzy použiť. Môžete skombinovať vaše obľúbené esenciálne oleje a namiešať si vlastnú zmes či už s ohľadom na vôňu alebo účinné látky esenciálnych olejov pre rast fúzov.Prípadne je možné nahradiť esenciálne oleje aj vonnými olejmi, ktoré sú však syntetické, a tak neobsahujú rastlinné výťažky. Alebo si pripravte neparfumovanú verziu.
Vitamín E alebo tokoferol nielen vyživuje pokožku a fúzy, ale pomáha predĺžiť čerstvosť olejov a tukov použitých pri výrobe balzamu na pery. Vitamín E je antioxidant, a tak spomaľuje oxidáciu prítomných olejov a tukov. Tokoferol nie je nevyhnutnou súčasťou receptu, ale je ho dobré použiť, pokiaľ si chcete užiť váš výrobokčo najdlhšie. Nahradiť ho môžete prípadne tokoferyl acetátom s podobnými vlastnosťami.
Ako bolo spomenuté, s domácimi receptmi môžete experimentovať na dosiahnutie žiadaných vlastností. Konečný výsledok však môže ovplyvniť veľa faktorov, ako vlhkosť, teplota, kvalita surovín či ich skladovanie. Pred tým, než použijete akúkoľvek surovinu na výrobu kozmetického výrobku, zoznámte sa s jej vlastnosťami, odporúčaným dávkovaním, podmienkami skladovania či bezpečného zaobchádzania. Každá surovina môže mať potenciál vyvolať alergickú reakciu u citlivých jedincov, preto pred použitím výrobku odporúčame zistiť, či netrpíte alergiou na niektorú zo surovín alebo celkový výrobok, napr. kožným testom. Pokiaľ máte veľmi citlivú či veľmi aknóznu pleť, alebo máte iné kožné a zdravotné problémy, odporúčame sa poradiť s lekárskym odborníkom pred aplikovaním nového produktu na pokožku, či už sa jedná o domáci kozmetický produkt, čistú surovinu alebo komerčne dostupný výrobok.
Máte doma bradáča, ktorý potrebuje pre svoje fúzy trošku viac starostlivosti? Skúste mu vyrobiť balzamna fúzy podľa nášho návodu. Vyrobili ste si ho? Napíšte nám o tom, povedzte nám o svojich skúsenostiach a ak máte rady z vlastnej skúsenosti, určite nám ich napíšte na marketing@handymade.skBudeme sa tešiť na všetky vaše správy.
Ďakujeme Ivane Jačalovej za skvelý návod na tvorbu balzamu na fúzy.