Novinky v ponuke
Nakúp ešte za 23,50€a dopravu máš zadarmo
Ešte u nás nemáte účet?
V dnešnej rýchlej dobe, keď sa nás okrem rôznych povinností valia aj iné nemilé veci v podobe pandémiía vírusových ochorení, je veľmi dôležité dbať na neustále zlepšovanie našich hygienických návykov. Veď to poznáte. Prídete domov z práce, cestovali ste autobusom a prvé čo urobíte, keď vkročíte do domu - umyjete si ruky. Alebo si spomeňte, ako posielate svoje deti umyť si ruky pred jedlom, alebo keď prídu z vonkua prerušia svoju hru so psom. Preto sme sa v Handymade rozhodli, že sa s vami podelíme o výborný recept aj s postupoma vyrobíme si domáce tekuté mydlo.
Podstatou pri výrobe mydla, či už tekutého alebo tuhého, je zmydelnenie, to znamená, že použitím hydroxidu draselného - KOH premeníme oleje na mydlovú pastu a následne ju rozpustíme v destilovanej vode. Práve hydroxid draselný nám zabezpečí mäkkosť pasty, ľahké rozpustenie vo vode a aj to, že mydlo zostane tekuté. Dávajte si však pozor! KOH je takisto žieravina a pri práci s ním je nutné dodržiavať bezpečnostné opatrenia.
Z olejov je vhodné použiť tuhé oleje s obsahom nasýtených mastných kyselín, napríklad kokosový, potom zostane mydlo krásne priehľadné. Kokosový olej osamote však pokožku môže vysušovať, preto vám prinášame hneďdva recepty. Jeden bude čisto len s kokosovým tukom a s pridaním pomarančového esenciálneho oleja - je vhodnýna umývanie riadu a čistenie rôznych povrchov. Ale keďže sme chceli vyrobiť hlavne mydlo na ruky, tak aby pokožka zostala vláčna a zároveň hydratovaná, skúšali sme viaceré verzie s pridávaním rôznych olejov. Pomáhala nám pritom mydlová kalkulačka.Najviac sa nám pozdávala verzia s pridaním ricínového, mandľového a olivového oleja. Na našom firemnom workshope sme túto verziu testovali a mydlo nám vyšlo krásne priehľadné.Zakalenie však nie je závadou, vzniká vtedy, ak všetky mastné kyseliny neprejdú procesom zmydelnenia. Preto sa neodporúča pretučnenie – teda vyšší obsah tukov, aký je schopný hydroxid zmydelniť.Naopak sa odporúča mierny nadbytok KOH, zhruba 3%. Tento drobný nedostatok môžete šikovne prekryť napríklad pridaním mica prášku. Domáce prírodné tekuté mydlo si môžete prifarbiť a navoňať presne podľa vášho priania. Pridaním esenciálneho oleja tea tree a levanduľa bude mať vaše mydlo antibakteriálne vlastnosti.
Tekuté mydlo a jeho tvorba nie je žiadna veda, iba to tak vyzerá. Celý proces však podlieha pravidlám,bez ktorých sa nedostaneme k finálnemu výsledku. Ako to už býva, je potrebné nasledovať všetky krokya pracovať postupne, aby bol výsledok taký, aký má byť.Príprava je pomerne zdĺhavá, preto si vyhraďte dostatok času. Len samotné varenie mydlovej pasty trvá minimálne 3 hodiny a ešte budeme pastu rozpúšťať vo vode, upravovať PH a dokončovať.
Hydratačné mydlo: 600 g kokosový olej 400 g mandľový olej 320 g ricínový olej 100 g olivový olej pomace 326 g hydroxid draselný 90% 652 g destilovaná voda
Kokosové mydlo: 475 g kokosový tuk 143 g hydroxid draselný 90% 400 g destilovanej vody
esenciálne oleje na prevoňaniemica prášok na prifarbenie (môže sa vynechať)destilovaná voda na riedenie hmoty20% roztok kyseliny citrónovej (približne 100 ml)
Pomôcky, ktoré budeme potrebovať:
váha, teplomer, jeden veľký a trochu menší hrniec s pokrievkou na vodný kúpeľ, metlička na miešanie, ručný mixér, prípadne pučidlo na zemiaky, ak bude pasta príliš hustá, nádoba na riedenie hydroxidu,ph papieriky, ochranné rukavice a okuliare na prácu s hydroxidom.Výrobu tekutého mydla možno rozdeliť na 2 fázy:1. výroba základnej pasty2. riedenie pasty vo vode
Vo vodnom kúpeli necháme oleje zohriať na 70°C, snažíme sa udržať túto teplotu.Medzitým si pripravíme roztok hydroxidu.Hydroxid je žieravina, preto pri práci s ním používame ochranné pomôcky – okuliare, rukavice,odev s dlhým rukávom a pracujeme vo vetranej miestnosti, aby sme nevdychovali výpary.
Dôležitý tip: HYDROXID VŽDY SYPEME DO VODY, NIKDY NELEJEME VODU DO HYDROXIDU !!!
Odvážime 400g destilovanej vody, najlepšie do sklenej nádoby a do studenej pomaly sypeme hydroxid. Táto reakcia spôsobí vysokú teplotu až okolo 90°C. Pozor na výpary. Pri miešaní radšej odkloňte hlavu. Meriame teplotu roztoku a čakáme, kým dosiahne teplotu 60 – 70°C. Popri tom meriame aj teplotu oleja. Ak má takisto teplotu 60 - 70°C, prestaneme ho zohrievať. Do oleja potom pomaly pridávame roztok hydroxidu. Miešame metličkou, môžeme si pomôcť ručným mixérom. Ak zmes začne kypieť (príliš vysoká teplota), ochladíme v studenej vode - ochladzujeme miešaním. Zmes udržujte na teplote 70°C, kým nestuhne. Prikryjeme pokrievkou a necháme variť vo vodnom kúpeli 3 hodiny. Každých 30 minút skontrolujeme, či sa z hmoty nevyzrážal tuk, ak áno, primiešame a varíme ďalej.Po 3 hodinách urobíme skúšku: 40g hmoty rozriedime v 80g teplej destilovanej vody a necháme vychladnúť. Ak je tekutina zakalená, ešte povaríme 30 – 60 minút. Potom skúšku opakujeme.
Hmotu riedime v pomere 1:1 v teplej destilovanej vode, miešame kým sa nerozpustí, alebo necháme voľne rozpustiť. Môžeme rozpustiť iba časť pasty, ostatnú uložíme v sáčku do chladničky a použijeme neskôr. Odmeriame pH a upravujeme pomocou roztoku kyseliny citrónovej s vodou (1:4 kyselina : voda).Pridávame radšej pomenej, po lyžiciach, premiešame, necháme chvíľu postáť a premeriame,kým nedosiahneme hodnotu pH 8-9. Neviete ako správne merať pH produktu? Dočítate sa to u nás na blogu v článku Meranie pH produktu.
Potom môžeme pridať esenciálne oleje a farby podľa toho, čo sa komu páči. Ja som nefarbila, ale vhodnésú mica prášky, ktoré zriedime v troche tekutého mydla a následne rozmiešame v požadovanom množstve.Taktiež môžeme pridať esenciálne oleje, pridávame radšej menej a postupne max. 0,5 – 1% hmotnosti.
Podstatným krokom celej tvorby tekutého mydla je nechať mydlo vyzrieť a odstáť najmenej 1 až 2 týždne. Vyzretie je dôležité na to, aby sa všetky zmiešané ingrediencie ustálili a celé mydlo získalo to správne pH.Ak by vyzretie nenastalo a mydlo by sa hneď začalo používať, mohlo by mať nepriaznivé účinky na našu pokožku. Nechajte ho odpočívať a ono sa vám odvďačí svojou kvalitou.
Veríme, že ste si výrobu tekutého mydla užili s nami. Dúfame, že vám náš príspevoks postupom a dôležitými radami pomohol pri celom procese tvorby. Vyrábali ste si tekuté mydlo podľa nášho postupu? Podeľte sa s nami o vaše triky a tipy. Aké ingrediencie ste používali? Aká je vaša obľúbená vôňa? Nás to všetko zaujíma. Diskutujme, vytvorme komunitua navzájom sa učme.Do zmydelnenia, priatelia.